Цікаво знати

Щоб дитина росла здоровою

Очікуючи народження дитини, батьки мріють, щоб вона народилась здоровою, повноцінною. Та про це потрібно думати набагато раніше, ще в період планування поповнення сім'ї.

Спадковість відіграє дуже важливу роль в розвитку дитини. Через батьківські гени успадковуються як позитивні, так і негативні якості. Впливати на спадковість ми практично не можемо. Нам відомі родинні династії музикантів, художників, співаків і т. д. Є ряд зовнішніх факторів, які суттєво негативно впливають на плід, але уберегти його від їх шкідливого впливу можна. Для цього майбутнім батькам необхідно:

1. Вести здоровий спосіб життя, позбутися шкідливих звичок: надмірного вживання алкогольних напоїв, наркотичних середників та ін.

2. Не працювати в шкідливих умовах праці. Є окремі види робіт в деяких галузях виробництва, працювати на яких жінкам дітородного віку заборонено, а вагітним  тим більше.

3. Оберігатися вагітним, особливо на ранніх термінах вагітності, від різних інфекційних хвороб, навіть контактів з хворими. Так, контакт вагітної на ранньому терміні з хворим на кореву краснуху загрожує плоду різними вадами розвитку, зокрема серця. Часто в таких випадках перед медиками виникає питання, чи доцільно зберігати цю вагітність, чи її треба перервати.

4. При потребі вживання тих чи інших лікарських середників напередодні вагітній необхідно проконсультуватись в лікарівспеціалістів.

5. В ранні терміни вагітності жінці необхідно стати на облік в жіночій консультації, пройти всебічне обстеження стану свого здоров'я і плоду.

6. Після народження дитини обов'язок матері  годувати її груддю. Пригадую випадок, коли запитав молоду матір, яка народила першу дитину, чи годує її груддю, чи має достатньо молока. Жінка відповіла, що молока в грудях є достатньо, але ним дитину не годує, бо який вигляд матимуть після цього її груди. Звичайно, вигляд грудей для молодої жінки має важливе значення, але здоров'я дитини вважаю важливішим.

А тепер про переваги грудного вигодовування над штучним. Грудне молоко є ідеально збалансованою їжею для дитини. Жодна молочна суміш, не дивлячись на звабливу рекламу та гарну упаковку, не може рівноцінно замінити грудне молоко. Грудне молоко: забезпечує дитину імунітетом, попереджуючи захворювання; сприяє формуванню власного імунітету; регулює ріст і розвиток дитини, завдяки наявності в ньому біологічно активних речовин (гормонів), а також постійний психологічний та емоційний контакт дитини з матір'ю сприяє розвитку мови; захищає здоров'я матері, сприяє нормальному післяпологовому перебігу, профілактиці мастопатій, пухлин молочної залози, матки, яйників у майбутньому. Крім цього, грудне вигодовування дитини обходиться дешевше, ніж штучне. При достатній кількості в грудях молока годувати виключно ним дитину треба до 46 місяців. Пізніше грудне вигодовування доповнюють докормом, обов'язково продовжуючи давати груди до одного року життя. Взагалі ж грудне вигодовування рекомендується до півторарічного віку. Наведу приклад: щоб виростити коня сильним і витривалим, добрий господар держить лоша біля кобили до двох років. Старші люди пам'ятають популярний в радянські часи лозунг "Все найкраще  дітям!". Щоправда, він часто так і залишався лише на папері. А зараз про нього забули зовсім і ніхто не згадує: одні в гонитві за власним збагаченням, інші (їх більшість)  в боротьбі за виживання.

Петро МОСТОВИЙ,
педіатр Белзької лікарні.

Голос Сокальщини на GoogleNews