Цікаво знати

Як вибрати світлодіодні лампи?

Зараз світлодіодні лампи в магазинах вже не рідкість і ціни на них на досить низькому рівні. Але як вибрати правильну лампу? Які основні параметри, за якими їх треба порівняти? Чому ми вважаємо, що лампи, пропоновані нами краще, ніж більшість ламп, які ви знайдете в магазині?

Спершу перерахуємо основні характеристики ламп і розберемося, на що вони впливають в реальній експлуатації.

Живлення

Основна маса світлодіодних ламп представлених на ринку вимагає живлення 220В для роботи. Це означає, що в лампу вбудований блок живлення, який перетворює напругу 220В в ток для роботи світлодіодів, так як светодиоду для роботи потрібно не постійна напруга, а саме постійний струм. Якщо вам це незрозуміло не біда, головне, щоб ви знали, то блок живлення в лампі дуже вразливий вузол. Проблема з ним у тому, що він дуже малий і може сильно грітися, причому нагрів йде як він самого блоку живлення, так і від світлодіода. При неякісному виконанні блоку живлення, використанні дешевих компонентів, що не дуже хорошою схеми, поганого тепловідведення, низькоефективного світлодіода блок живлення виходить з ладу у відносно короткий термін. Заміні він не підлягає. Звичайна історія: купили китайську лампу, пропрацювала півроку, згоріла. Згорів не світлодіод, це дуже рідко відбувається. Згорів саме блок живлення. Тому в магазині ВіЯр на сторінці http://viyar.kiev.ua/catheg/1479.html ви можете знайти світлодіодні лампи виробників світових брендів, які будуть світити довго. Наші лампи навіть у включеному стані може тримати в руці маленька дитина.

Так само є лампи для живлення напругою 12В. Вам може здатися, що ви можете їх без проблем використовувати з звичайним трансформатором для галогенних ламп, але це не так. Справа в тому, що трансформаторам для галогенок вимагається мінімальна навантаження, щоб правильно працювати, інакше вони або взагалі не включаються або видають жахливі звуки. Світлодіодні лампи занадто малопотужні, щоб забезпечувати цю мінімальне навантаження. Для живлення 12В світлодіодних ламп потрібні спеціальні джерела живлення.

Саме тому ми й не пропонуємо такі лампи.

Також є спеціалізовані лампи, в яких немає вбудованого джерела живлення, і вони повинні бути підключені до спеціального драйверу світлодіодів. Це професійне рішення, яке забезпечує дуже довгий термін служби лампи, відмінне управління лампою і економить місце за стелею. При цьому сама лампа коштує дешевше (так як немає БП). Цей варіант ми незабаром плануємо запропонувати.

Радіатор охолодження

Основна вага світлодіодної лампи доводиться на радіатор охолодження. Він виключно важливий для нормальної та довговічної роботи лампи. Якщо він занадто малий, неправильно зроблений або має поганий контакт з світлодіодом, то така лампа виходить з ладу протягом 6-12 місяців.

Світлодіод

Світлодіод светоизлучающий елемент лампи. Зараз використовується кілька компоновок світлодіодів в лампах: кілька білих світлодіодів, кілька білих SMD світлодіодів, один надпотужний білий світлодіод, один або кілька синіх світлодіодів вкриті фосфором, який перетворює синє світло в білий. В наших лампах використовується остання компоновка. Вона дозволяє отримувати хороший безперервний спектр випромінювання, а також легко варіювати колірну температуру. Крім цього, використовуваний синій світлодіод має більш високу ефективність і довговічність, ніж дешеві білі світлодіоди, зазвичай використовуються в лампах. Говорячи грубо, перші дві компоновки відразу ж вказують на несерйозну продукцію.

Колірна температура

Колірна температура – це відтінок білого, як сприймає його людина. Перші світлодіодні лампи прославилися своїм синюшних відтінком. Їх колірна температура було в районі 6000 кельвінів, це відтінок світла сонця в яскравий літній полудень. На вулиці він сприймається нормально на тлі синього неба, але для приміщень він не підходить. Велика частина китайських дешевих ламп мають колірну температуру саме в цьому районі. Звичайна лампа розжарювання має колірну температуру в районі 2600К (світло сонця ближче до заходу). Але багато хто знаходить таке світло занадто жовтим і депресивним, особливо взимку. Тому ми пропонуємо лампи з температурою в діапазоні 2600-3200К (теплий білий) і 3700-4200К (природний білий). Розкид обумовлений технологією виробництва, але на око ви його не відрізните.

Спектр випромінювання

Білий світ складається з синього, зеленого і червоного кольорів. Точніше з нескінченної кількості світлових частот (квітів) від синього до червоного. Ми всі існуємо під Сонцем і всі наші процеси та органи адаптовані до сонячного спектру світла. Тому чим більше спектр лампи схожий на спектр сонця, тим правильні ви сприймаємо кольору. Спектр дешевих ламп може бути уривчасто (великі піки на певних кольорах з провалами між) або перекошений в якусь одну сторони. Наші лампи, завдяки фосфору, володіють суцільним спектром близьким до сонячного. Під нашими лампами будуть добре рости рослини і ними навіть можна висвітлювати акваріум.

Якість передачі кольору

Якість передачі кольору визначає, наскільки правильними ви будете бачити кольору при цьому освітлення. Зрозуміло, що якщо лампа червона, то всі кольори в кімнаті будуть спотворені. Від правильності спектра залежить, наскільки правильними ви побачите кольору. Як правило, у дешевих ламп спектр сильно відрізняється від природного світла. Передача кольору визначається в одиницях CRI (color rendering index) і може бути від 0 до 100. Для галогенних ламп він завжди 100. У цій області їх ніхто не може перевершити, так як спектр їх випромінювання збігається з сонячним. Старі люмінесцентні лампи і старі або дешеві світлодіодні лампи мають CRI в районі 60 або навіть менше. Сучасні найдорожчі світлодіодні і люмінесцентні лампи мають CRI 90+. Наші лампи мають CRI від 70 + до 80 +, що забезпечує нормальний рівень передачі кольору, при якому треба маю спеціальну таблицю перед очима, щоб знайти різницю. Різниця в 5 одиниць CRI хоч я знаю оці взагалі.

Термін життя

Термін життя лампи важливий покупцеві, як економічний параметр. Зрозуміло, що світлодіодні лампи набагато дорожче звичайних ламп розжарювання. Купуючи таку лампу, ви сподіваєтеся заощадити в майбутньому на оплаті за електроенергію. Основні два параметри впливають на фактичний (писати мастаки все) термін життя лампи: якість блоку живлення і якість охолодження. Занадто дешева лампа не може мати якісні компоненти в блоці живлення або достатньо масивний, але естетично приємний, радіатор, тому не чекайте від неї довгого життя. Також зверніть увагу, що не варто серйозно ставитися до заяв про термін життя в 60000-100000 годин. Це дурниці. 60000 годин це 7 років безперервної роботи, тобто 14 років реальної експлуатації. Якщо подивитися на 14 років назад на світлодіоди, то ви побачите, який прогрес був зроблений. І через 5-6 років з цього моменту у вас просто з’явиться бажання поміняти свої лампи на більш економні, більш яскраві з більш якісною передачею кольору, ніж ті, які є зараз. І це буде економічно виправдано. Технології розвиваються занадто швидко, щоб планувати на 10 років вперед.

Крім цього, щоб писати такий час роботи необхідно сертифікувати за всіма правилами блок живлення на такий термін служби. Зрозуміло, виробники не можу провести тести протягом 7 років. 7 років тому не було цих світлодіодів. За правилами тестування вони роблять тестову партію на 2000 штук, включають і з’ясовують, що через 1000 годин з 2000 штук вийшло з ладу, наприклад, 2 штуки. З цих даних вони екстраполюють середній час напрацювання на відмову. Це дозволяє розрахувати витрати на гарантію, але до реального часу життя це не має відношення. У такому тесті не враховані ефекти лавиноподібного старіння після деякого терміну, не враховано різні умови експлуатації.

Подивіться, на який термін дає гарантію виробник. Якщо написано 40000 годин і гарантія 1 рік, то це сміх, та й годі. Термін життя наших ламп 20000 годин і гарантія 2 роки, тобто майже весь термін служби покритий гарантією при цілодобової експлуатації. Це і є критерій впевненості у якості своєї продукції.

Кут світлового конуса

Для класичних грушоподібних ламп цей параметр не актуальний, так як світло розходився сферою в усі сторони рівномірно. Однак, світлодіод випромінює світло тільки в одному напрямку і її потрібно або розсіяти або зібрати. В лампах з цоколем E27 / E14 відбувається рівномірне розсіювання світла. Частина світла втрачається при цьому, але тільки зовсім небагато. Ми тестували всі пропоновані лампи рассев дуже рівномірний, світіння яскраве, рівномірне.

Для точкових світильників, чим ширше кут, тим рівномірніше освітлення в кімнаті. Звичайні дешеві лампи мають кут близько 15-30 градусів. Це ж вірно і для галогенок. Це зроблено через те, що інтенсивність світлодіодів недостатня, щоб дати хороший світло на широкому конусі. Такий вузький конус висвічує яскраво на підлозі невеликий круг, і щоб зробити нормальне освітлення треба ставити їх багато і щільно. Наші точкові лампи мають кут в 60 градусів, як кращі галогенні лампи. Це дозволяє легко створити рівномірне освітлення в приміщенні.

Яскравість

Яскравість це кількість світла, яке видає лампа всій своїй поверхню. Вимірюється в люменах. Наші лампи хороші тим, що якщо їх розмістити на місце звичайних або галогенних ламп, то вони створять освітленість як мінімум не гірше, ніж була (звичайно набагато краще), при цьому скоротивши витрати на електроенергію в рази.

Потужність і ефективність

Потужність лампи кількість енергії, яку споживає лампа, щоб створити своєї світловий потік. А ефективність – це кількість споживаної енергії (ват) на 1 люмен видаваного світла. Знання потужності дозволить вам порахувати витрати на електрику. А знання ефективності дозволяє порівнювати лампи і вибрати кращу, звичайно, враховуючи й інші параметри.

Швидкість деградації

На жаль, у світлодіодів є своя ложка дьогтю. Вони й не перегорають, але вони поступово втрачають свою яскравість через квантових процесів всередині самого діода і фосфору. Швидкість деградації – дуже важливий параметр. Може виявитися, що через рік лампа втратить більше половини свій яскравості. Дешеві світлодіоди або взагалі не тестують на цей параметр або він настільки поганий, що його нікому не показують. Наші лампи володіють швидкістю деградації забезпечує світіння на рівні 70% до кінця терміну служби. Втім, тести компактних люмінесцентних ламп, відомих в народі як “енергосберегайкі” показують, що вони теж страждають цією проблемою. Через рік їх світність падає на 20-25%.

Тепер ви знаєте всі основні характеристики світлодіодних ламп.

Як же вибрати правильну світлодіодну лампу? Та просто попросите повідомити ці характеристики для цікавлять вас ламп. Якщо вам їх дадуть (у чому є сумніви), то ви можете об’єктивно порівняти лампи, і зрозуміти яка вам підходить. А якщо їх не дадуть, то це однозначно не варіант для покупки ви тільки втратите гроші.

Голос Сокальщини на GoogleNews