Цікаво знати

Не будьте байдужими до власного здоров’я

На Сокальщині майже 2385 хворих на цукровий діабет ІІ типу, 254 інсулінозалежних, з них 5 підлітків, 11 дітей. І це лише офіційні дані. Чимало людей і не здогадуються, що вже мають цю недугу. Адже, як свідчить статистика, щороку хворих на цукровий діабет більшає. Виявити його ранню стадію без діагностики практично неможливо, бо хвороба може роками жодним чином себе не проявляти. Адже не завжди людина може відчути спрагу, сухість в роті, часте сечовипускання, схуднення, зуд шкіри. Через що хворі звертаються до лікаря, коли недуга запущена. Відтак це захворювання посідає третє місце у світі після серцево-судинних та онкологічних хвороб. У зоні ризику є ті, хто мають надлишкову масу тіла, артеріальну гіпертензію, ішемічну хворобу серця, підвищений рівень холестерину, обтяжену спадкову патологію.

Цукровий діабет – це захворювання, основна ознака якого – стійке підвищення рівня глюкози в крові. Викликане воно нестачею або виключенням з обмінних процесів організму гормону інсуліну, що веде до порушення обміну речовин. Тому для діагностики цукрового діабету найбільш інформативним методом є визначення рівня глюкози в капілярній або венозній крові натщесерце. Нормальний рівень глюкози в крові 3,3-5,5 ммоль/л. Причин появи цукрового діабету може бути багато. Зокрема, це стресові ситуації, спадкова схильність, надмірна вага тіла, малорухливий спосіб життя, харчування жирною та висококалорійною їжею, вік людини, і навіть перенесена тяжка вірусна інфекція…

Проте наше здоров'я, насамперед, у наших руках. Тож кожен, хто входить до зони ризику, має пильнувати за харчуванням і контролювати масу тіла; дотримуватися правил харчування при цукровому діабеті, які допоможуть організму подолати порушений обмін речовин. Таким хворим ми рекомендуємо обмежити споживання їжі на 3 основні прийоми (сніданок, обід, вечеря) і 3 додаткові: другий сніданок, полудень, пізня вечеря, виключити з раціону їжу, яка містить вуглеводи, що легко засвоюються – цукор, мед, цукерки, торти, тістечка. Обмежити споживання тваринних жирів, зокрема, вершкового масла, сала, смальцю, жирного молока, жирних сортів м'яса. Їх можна замінити рослинними жирами: соняшниковою, оливковою, кукурудзяною оліями. Більше споживайте продуктів, які містять вуглеводи, що важко засвоюються (зелень, фрукти, бобові, хліб з грубого помолу, гречану, вівсяну каші). Їжте повільно. Що повільніше Ви їсте, то менш інтенсивно підвищується глюкоза в крові. Уникайте також алкогольних напоїв.

Кожна недуга – небезпечна. Тож не варто легковажити, коли йдеться про власне здоров'я. Аби вчасно дізнатися про хворобу, радимо хоча б раз на рік робити аналізи – на рівень цукру в крові.

Надія СИКИНДЮК,
завідувач Сокальської поліклініки.

Голос Сокальщини на GoogleNews