Цікаво знати

Не знаючи броду, не лізь у воду

Найбільш корисний відпочинок влітку – це відпочинок на воді. Але, відпочиваючи на морі, річці чи озері, завжди треба пам’ятати про безпеку. Першою умовою для цього є вміння плавати, крім того потрібно суворо дотримуватись правил поведінки на воді.

Якщо ж вже стався нещасний випадок – найчастіше це переохолодження та утоплення – то потрібно вжити термінових заходів. Найперше витягніть постраждалого із води. Підпливайте до потопаючого ззаду, щоб він не бачив рятівника та не став чіплятися за нього. Витягнувши на берег, зніміть з нього мокрий одяг, витріть тіло, дайте 15-20 крапель Зеленіна чи настойки валеріани, зігрійте. Якщо постраждалий без свідомості, необхідно покласти його горизонтально, з повернутою набік головою, піднести до носа нашатирний спирт. В разі відсутності дихання, за розширених зіниць, необхідно: по-перше, видалити воду з дихальних шляхів (робити це треба якнайшвидше). Здійснюйте це так: покладіть постраждалого на спину, на тверду поверхню; однією рукою відкрийте йому рот, пальцями другої, загорнутими у носовичок чи серветку, видаліть з порожнини носа пісок, мул та інші сторонні тіла; рукою, підкладеною під потилицю, максимально розігніть хребет в шийному відділі (якщо є підозра на його пошкодження), за підборіддя висуньте вперед нижню щелепу, другою рукою стисніть крила носа; наберіть повітря у свої легені, щільно охопіть відкритий рот постраждалого та вдувайте повітря в його легені. Якщо щелепи постраждалого щільно стиснуті або пошкоджені, проводьте штучну вентиляцію методом «рот в ніс», затискуючи при цьому не ніс, а рот. Кількість вдувань – 16-20 за хвилину. Через кожні дві хвилини серцево-легеневу реанімацію припи-
няйте на декілька секунд і перевіряйте чи з’явився пульс на сонних артеріях.

Масаж серця та штучну вентиляцію легень необхідно проводити до моменту відновлення дихання, пульсу, звуження зіниць, покращення кольору шкіри. Якщо протягом 30-40 хвилин змін у стані постраждалого немає, реанімаційні заходи припиняються.

Олександр БОСИЙ,
районний анестезіолог.

Голос Сокальщини на GoogleNews