Цікаво знати

Нова пам’ятна монета “Українська лірична пісня”

 26 жовтня 2012 року в Музеї грошей Національного банку України заступник Голови Національного банку України Віра Ричаківська презентувала нову пам’ятну монету “Українська лірична пісня”. Монети номіналами 10 та 5 гривень уводяться в обіг 29 жовтня 2012 року.

 
«Мені випала велика честь презентувати монету, яка є унікальною в нашій серії пам’ятних монет», – відзначила заступник Голови Національного банку України Віра Ричаківська. «Монета номіналом 10 гривень насамперед унікальна тим, що ми застосували нову техніку монетного карбування – емаль, і саме тому вона вийшла в цій серії одна з перших, вона досить оригінальна».
 
За словами Віри Ричаківської, наступного року Національний банк України продовжить випуск пам’ятних монет із тематики “Спадщина”. “Наші нумізмати і громадяни, які цікавляться цією тематикою, матимуть змогу придбати таку чудову монету. Хто для своєї колекції, хто для подарунка, а хто для власного задоволення. Тому що такі речі є достойними, коли вони зберігаються як сімейні реліквії, на видному місці”, – зазначила заступник Голови Національного банку України Віра Ричаківська.
 
Як проінформувала начальник Управління нумізматичної продукції та маркетингу Генерального департаменту регулювання грошового обігу Національного банку України Тамара Лошманова, з початку своєї діяльності Національний банк України випустив майже 550 найменувань пам’ятних монет. За 9 місяців 2012 року реалізовано 908 тисяч штук пам’ятних монет на загальну суму 118 млн. грн., у тому числі із золота 8 тис. шт., срібла – 97 тис. шт., нейзильберу – 803 тисячі штук, що майже в 1,5 рази більше, ніж за весь 2011 рік.
 
До кінця 2012 року Національний банк України випустить в обіг ще 8 найменувань монет, зокрема 2 монети будуть присвячені 75-річчю Миколаївської та Житомирської областей, монета “Всесвітній рік кажана” (Україна приєдналася до міжнародної програми із захисту цих тварин). З огляду на популярність монета “Рік Змії” з серії “Східний календар” буде випущена тиражем 25 тисяч штук.
 
Ціна продажу пам’ятної монети номіналом 5 гривень становить 20 гривень, номіналом 10 гривень (у подарунковому футлярі) – 600 гривень. Придбати пам’ятні монети можна в територіальних управліннях Національного банку України та в дистриб’юторів Національного банку України з продажу пам’ятних монет. На сьогодні укладено угоди щодо розповсюдження пам’ятних монет із вісьмома банками України: ПАТ “Державний ощадний банк України”, ПАТ “Райффайзен Банк Аваль”, ПАТ “Банк “Фінанси та Кредит”, ПАТ “КБ “Хрещатик”, ПАТ “ІМЕКС БАНК”, ПАТ “ОКСІ БАНК”, ПАТ “Банк Форум” та ПАТ “КБ “Даніель”. Ці банки здійснюють реалізацію 60% загального тиражу пам’ятних монет України за цінами Національного банку України.
 
Нагадуємо, що пам’ятні монети є дійсними платіжними засобами України та обов’язкові до приймання без будь-яких обмежень за їх номінальною вартістю до всіх видів платежів, а також для зарахування на розрахункові рахунки, вклади, акредитиви та для переказів.
 
Що стосується інвестиційних монет, то вони були введені в обіг Національним банком України для задоволення потреб широкого кола інвесторів у кінці 2011 року. На сьогодні вже виготовлено 30,8 тис. шт. інвестиційних монет. За 9 місяців 2012 року реалізовано 11,6 тис. шт. інвестиційних монет: із золота – 4,1 тис. шт. на суму 31,4 млн. грн.; із срібла – 7,5 тис. шт. на суму 2,5 млн. грн.
 
Національний банк України значно активізував процес збуту інвестиційних монет, зокрема, шляхом розширення каналів їх реалізації. Ідеться про безпосередній продаж монет населенню територіальними управліннями Національного банку України.
Довідково
 
Монету номіналом 10 гривень виготовлено зі срібла, категорія якості карбування – “спеціальний анциркулейтед”, маса в чистоті – 31,1 г, діаметр – 38,6 мм, тираж – 5 000 штук. Гурт монети – гладкий із заглибленими написами позначення металу, його проби – Ag 925, маси в чистоті та логотипом Монетного двору Національного банку України. Елемент оздоблення – кольорова емаль.
 
Монету номіналом 5 гривень виготовлено з нейзильберу, якість карбування – “спеціальний анциркулейтед”, маса – 16,54 г, діаметр – 35,0 мм, тираж – 30 000 штук. Гурт монети – рифлений.
 
На аверсі монет розміщено: угорі малий Державний Герб України, напис півколом НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ, зображено вінок з кольорового (на монеті зі срібла) барвінку зі стрічками, у центрі якого номінал: на монеті зі срібла – 10/ГРИВЕНЬ; на монеті з нейзильберу – 5/гривень та рік карбування монет 2012. На монеті з нейзильберу над вінком ліворуч розміщено логотип Монетного двору Національного банку України.
 
На реверсі монет у стилізованому колі з хаток, тинів та квіток на дзеркальному тлі зображено дівчину з коромислом та хлопця, по колу монети на матовому тлі – стилізовані квітки барвінку, унизу розміщено напис УКРАЇНСЬКА / ЛІРИЧНА ПІСНЯ.
 
Авторами дизайну монет є художники Володимир Таран, Олександр Харук та Сергій Харук; у виробництві монети брали участь скульптори Банкнотно-монетного двору Володимир Дем’яненко та Святослав Іваненко.
 

Голос Сокальщини на GoogleNews