Цікаво знати

Об`єднання добровільне чи примусове?

Керівники району, голови Сокальської міської, Волицької та Поторицької сільських рад, депутати різних рівнів, директори шкіл, дошкільних навчальних закладів Сокаля, Поторицької та Волицької сільських рад, жителі міста зібралися, щоб обговорити проект перспективного плану створення спроможних територіальних громад району, зокрема Сокальської об`єднаної територіальної громади на основі закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» та постанови Кабінету Міністрів «Методика формування спроможних громад». Згідно з проектом в Сокальську громаду мають ввійти Поторицька та Волицька сільські ради.

Зініціювала цю нараду Сокальська райдержадміністрація. Свої думки висловлювали керівники району, міста, згаданих сільських рад, депутати.

Олег КОЖУШКО, голова Сокальської РДА:

– Нещодавно у Львові відбулась досить представницька нарада, на якій були присутні керівники області, представники з Кабінету Міністрів та Верховної Ради. Ситуація в області стосовно цієї реформи виглядає не дуже добре, і всі визнали, що це через неправильну політику центральної влади стосовно неї. Десь її обговорювали, десь збиралися, та до людей не донесли. Треба було ще рік тому починати цю реформу і починати знизу, з громад, щоб чітко люди зрозуміли, для чого потрібна реформа, що вона переслідує і що дасть простим людям. Не відомо, яка буде система державного управління, які будуть органи управління в районі. І сьогодні будемо говорити про те, як сформувати Сокальську територіальну громаду, головне за принципом добровільності, якого ніхто порушувати не буде. Сокаль має статус районного міста і мусить з кимось об`єднатися. Отож планується об`єднання з Поторицькою та Волицькою сільськими радами.

Роман СМИК, Поторицький сільський голова:

– Я хочу знати мотивацію такого об`єднання, бо ніхто нас не питав, не радився з громадою. Проте не хочу, щоб склалося враження, що я проти об`єднання. Чи ми того хочемо, чи ні, але нас заставлять об`єднатися. А зараз треба працювати над тим, щоб наша громада не програла. Бо як нас поставлять перед фактом, тоді буде пізно. Я вже тринадцять років працюю сільським головою, і з огляду на наші доходи можу сказати, що дитсадки і Народні доми ми зможемо утримувати, а школи, мабуть, не дамо ради, бо тепер вони дотувалися з субвенції з державного бюджету. Але не така вже й погана у нас ситуація. Маємо величезні резерви, бо господарський двір Поториці нараховує 32 гектари. Приміщення збережені, які викупили підприємці, і вони лише чекають поштовху від держави, щоб економіка запрацювала. На цей рік запланували 250 тис. грн. власних доходів, та у 2007-му у нас було 800 тис. грн. власних доходів. Резерви великі. У селах багато дітей, але певна частина ходить до школи і в дитсадки в Сокалі. Проте на розвиток сіл, їх інфраструктури грошей бракує. Але мені дуже не подобається, коли приходять люди і кажуть, що Поториця йде до Сокаля. Що виграє сільський мешканець від того об`єднання, які податки буде платити? Ми прийняли податок на нерухомість 60 коп. за квадратний метр житлової площі. А в Сокалі вищий. Тому нам це все треба донести людям. Позитивно те, що Сокаль має комунальне господарство, є КП «Сокальводоканал», можна вести мову за водопостачання, вивіз сміття, але скільки сільський мешканець за це все має платити? У нас більше житлових та господарських будівель, більше землі, аніж у міщан. Я не проти об`єднання, але це треба робити свідомо і обґрунтовано.

Надія БІЛИК, Волицький сільський голова:

– Коли прозвучало, що Волицька сільська рада буде об`єднана з Сокалем, то до мене підходило багато людей із запитанням «чому?» Волицька сільська рада є самодостатньою, ми маємо свої ресурси. Спочатку був варіант об`єднання: Волицька, Поторицька, Переспівська сільські ради, ми це обговорювали з депутатським корпусом. Хоча ні Поторицька, ні Переспівська сільські ради не хочуть об`єднюватися з Волицькою. Але такий варіант об`єднання з сільськими радами можна було б розглядати. А стосовно об`єднання з Сокалем, ми це питання не обговорювали у громадах, а варто було б спочатку провести громадські слухання у населених пунктах. Ознайомити людей, щоб вони висловили свої думки. Хоча я теж не проти об`єднання з будьякою територіальною громадою. Але чесно кажучи, Волицька сільська рада є самодостатньою, а податок з доходів у позаминулому році у нас був приблизно 800 тис. грн. Ми фактично себе утримуємо. І наш депутат районної ради Олег Іванчина підкреслює: «Ніхто нам тут нічого не зробить, якщо ми самі цього не зробимо». Ми працювали у цьому напрямку. Працюємо, робимо дороги, ремонти у дитсадках і так живемо. Звичайно, питання об`єднання неодноразово обговорювали на сесіях. Йшла мова про об`єднання з Поторицькою та Переспівською сільськими радами, то наші найближчі сусіди. Але це питання мають обговорювати, насамперед, громади. Ми мусимо вислухати кожного мешканця і тоді дійти до спільної думки.

Галина ЛЕОНОВА, начальник фінансового управління Сокальської РДА:

– Нині найбільш невдячна справа озвучувати конкретні цифри, тому що варіантів є дуже багато, і ми їх прораховували. Один висновок можна зробити, це те, що громада, яка пропонується об`єднати у цьому складі є спроможною себе утримати. Нині законодавство вимагає об`єднання територіальних громад. Якщо Сокаль не об`єднається з жодною громадою, то він просто матиме статус міста і буде фінансуватися та отримувати доходи, які отримує зараз. Об`єднана територіальна громада матиме повноваження районного бюджету. Податок з доходів з фізичних осіб, який надходить у районний бюджет, надходитиме в об`єднані територіальні громади, які змушені будуть утримувати всю мережу установ. Враховуючи ці цифри, ми робили два варіанти: де найбільш вагома мережа освіти, дуже велика і ресурсна. Зараз на утримання шкіл надається субвенція з державного бюджету, яка розраховується на район і вже у районі на 67 шкіл іде поділ коштів. Але ця субвенція ділиться на кількість учнів. Де більше школярів, там виділяється більше грошей. У цьому плані Сокаль виграє.

Інші території, які трохи віддалені, де є школи, де їх треба утримувати, але дітей менше, в них тоді виникає неспроможність. Тому, спілкуючись з фахівцями з департаменту фінансів, зупиняємось на варіанті, що розраховувати освітню субвенцію по територіях треба по факту, який є на даний час. Тому що освіту чекає реформа, ми не знаємо як виділятимуться кошти по ступенях шкіл, чи вони будуть збережені, чи буде оптимізація. Це все залежатиме від реформи.

Так, Волицька сільська рада є самодостатньою, але не матиме відповідного статусу, якщо не об`єднається. Поторицька сільська рада у гіршій ситуації, у неї невелика сума податку з фізичних осіб, і їй бракуватиме грошей на утримання установ, які є на території. Об`єднавшись, ці три місцеві ради не матимуть ні реверсної, ні базової дотації, бо їм достатньо буде тих доходів, якими вони оперуватимуть на цій території і зможуть нормально утримувати всі установи. Нині не можемо розрахувати все до тисячі гривень, бо не знаємо як відбуватиметься реформування владних структур. Хочу ще раз підкреслити, що ця об`єднана територія, про яку нині йдеться, буде спроможною, і дасть раду утримати свої установи.

Ігор ДАЦЮК, голова Сокальської районної ради:

– Керівництво держави, Верховна Рада, Кабінет Міністрів декларували, що вони проводитимуть реформи на зразок Польщі, яка на початку дев`яностих років провела їх. І нині ми, зважаючи на вимоги Євросоюзу, США, проводимо децентралізацію влади і добровільне об`єднання громад, щоб кошти не збиралися в центральному бюджеті, а потім розділялися, а щоб робили це на місцях, щоб була нормальна інфраструктура, добрі дороги, тротуари, освітлення також і в сільській місцевості. Децентралізація означає передача повноважень у місцеві ради. Ми збирали голів сільських, селищної і міських рад, керівників відділів райдержадміністрації, показували на схемах як воно має бути, як має відбуватися, обговорювали, ділилися думками. І пояснювали як має відбуватися передача коштів у місцеві ради, а також і повноваження. Власне не має бути ні районної ради, ні райдержадміністрації, а лише райвиконком. Що таке передача повноважень: було запропоновано ради перейменувати на громади, саме ця назва є близька українцям, не область, а регіон і ще будуть райони. Скільки їх буде у Львівській області, поки що невідомо, є пропозиції, що начебто шість. І тепер громаді передадуть освіту, первинну охорону здоров`я, соцзабез, територіальні центри… І для того, щоб це все працювало ефективно, щоб можна було розвивати територію, виділяти кошти на все це, треба, щоб громади були об`єднані.

За досвідом голови сільських рад їздили до Польщі. Опісля ми запросили одного з авторів реформи Анатолія Ткачука, також у нас побувала заступник голови Верховної Ради Оксана Сироїд. Нині ж ті реформи, які втілює керівництво нашої держави для мене не до кінця зрозумілі. Як функціонуватимуть управління, які займатимуться ремонтом доріг, які будуть повноваження району? Закон про добровільне об`єднання громадян подає загальні принципи як воно має бути. Основна позиція, яку несе реформування – це те, що об`єднавшись громади мають бути спроможними утримувати себе. З досвіду інших країн можемо констатувати, що об`єднання проходило непросто, були непорозуміння. Не завжди добровільно вдавалось зробити і робили добровільнопримусово, але потім все налагодилось. Нині щось подібне відбувається у нас.

Богдан ЗАРІЧНИЙ, міський голова м. Сокаля:

– На даному етапі ніхто не може, ні райдержадміністрація, ні районна рада, визначити об`єднання громад і сказати, що так воно буде. Для того, щоб дійти до об`єднання, то спочатку міський голова має це ініціювати, далі відбуватиметься громадське обговорення, потім – сесія міської ради і даємо своє рішення Волицькій і Поторицькій сільським радам, які проводять обговорення в себе. Потім приймаєте рішення сесії, що громади підтримують. Це є дуже довгий процес. Так само як для Поторицької та Волицької сільських рад, для мене це об’єднання теж було несподіванкою. Розумію, що робоча група вивчала це питання. Але у мене є інша думка. Я не можу зрозуміти, чому Сокаль не може бути самодостатньою самостійною громадою? За роки життя у Сокалі та роботи міським головою зрозумів, що є інша економічна, соціальна і навіть ментальна специфіка 22 тисячного міста, аніж сіл. Щодо виборів коли об`єднаються громади, то представництво депутатського корпусу буде іти від чисельності населення. Отже, у сесійній залі буде сидіти дві третіх жителів Сокаля. Чи будуть вони з радістю віддавати ресурси у Поторицьку та Волицьку сільські ради? Повірте, не будуть. Сокаль може бути самодостатньою громадою, щоб отримати всі ті повноваження як місто обласного підпорядкування. Чи Сокаль програє, якщо ні з ким не об`єднається? Ніхто з мешканців Сокаля не програє. Об`єднавшись, на розвиток інфраструктури міста, ми не отримаєм більше. Хоча я не є противником, якщо з Сокалем об`єднається Поторицька сільська рада. Тому що війна закінчиться нашою перемогою. Економічна привабливість України є висока. І ці території привабливі для бізнесу, мають дуже хороше розташування. 

Проте на даному етапі не можу зрозуміти, чому на відміну від Польщі, щоб Сокаль отримав всі повноваження міста обласного підпорядкування, мусить з кимось об`єднатись. Від того, що Сокаль ні з ким не об`єднається, мешканець міста нічого не втратить, він як отримував послуги соціальні, так отримуватиме. Ця реформа повинна дати багато позитиву для сільських мешканців. Зробити для них комфортне життя, таке, яке ми бачили у сільських громадах Польщі. У селі має бути пожежна частина, міліція, соціальнопобутові установи.

Микола ПАСЬКО, депутат районної ради: 

– Я вперше присутній на таких зборах, де мав би розглядатись конкретний проект, тим паче, що є членом робочої групи по напрацюванню пропозицій. Робоча група в частині депутатського складу районної ради не завжди знаходила точки дотику з тими представниками, хто з райдержадміністрації конкретно розробляв конкретні проекти. Єдине, що хочу зазначити, люди, які нині присутні на зборах, це фактично актив громад, яким пропонують об`єднуватися, і всі вони грамотні, але рівень дискусії не відповідає аудиторії. Про що ми будемо говорити, коли не бачимо конкретних цифр? Наводились проценти, але розрахункових цифр не було. Вважаю, якщо зібрали таких людей, то треба було підготувати цю зустріч, бо сьогоднішня користі не принесла – лише шкоду. Ніхто з виступаючих не висловився позитивно за таке об`єднання. Мало би бути чітке розмежування плюсів та мінусів з цього об`єднання, які є ризики. Такого аналізу не було.

Ганна КОСТЮК, депутат Львівської обласної ради:

– Який результат роботи робочої групи? Фактично вже сьогодні на таких зустрічах, які відбуваються, мали представити її напрацювання. Бо нині це виглядає так: адміністрація щось собі накреслила, доводила громадам щотижня іншу інформацію, а ви собі пояснюйте людям. Так не може бути. Чому нині відбувається ця нарада? Бо голова облдержадміністрації видав розпорядження провести такі зустрічі. Я розумію, що треба їх робити, але ж не так безсистемно і не підготовлено, забираючи час у людей. Вважаю, що треба готувати такі наради. Розмістіть інформацію у Фейсбуці, де ще відбуватимуться такі зустрічі. Повідомляю, що жодне рішення Сокальської РДА з цього питання не прийме обласна рада, якщо не буде погоджено з усіма радами, які об`єднуватимуться. Дуже важко пояснити людям цей процес і дуже легко спихати все на центральну владу. Процес треба зробити системно і тоді буде легше. Роздайте людям графічний матеріал, покажіть слайдову інформацію і буде набагато легше. Такі зустрічі для «галочки» проводити не треба.

* * *

На закінчення наради голова Сокальської РДА Олег Кожушко повідомив, що ніхто нікого не буде примушувати до об`єднання, нині іде робота над створенням моделі перспективного плану спроможних громад району.

Такі ж обговорення минулого тижня пройшли в інших населених пунктах району.

Оксана ПРОЦЬ

Фото автора.

 

 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews