Цікаво знати

Про здобутки і недоліки в роботі за 2010-ий в Сокальській ЦРЛ

Як медики району спрацювали у минулому році? Про це йшла мова на засіданні медичної ради Сокальської ЦРЛ. Про здобутки і недоліки в роботі за 2010-ий розповів головний лікар Сокальської центральної районної лікарні Аркадій Каліщук.

Він підкреслив, що вся робота медпрацівників була спрямована на надання якісної медичної допомоги населенню. Її прибужанам надають Сокальська, Великомостівська, Белзька лікарні, десять амбулаторій сімейної медицини, 71 ФАП. Сокальчан обслуговують 194 лікарі, що складає 88,3% до потреби, серед них багато пенсіонерів, які мають великий досвід роботи, сертифікати. Середнім медперсоналом забезпечені майже стовідсотково. В минулому році прийняли на роботу шістьох молодих лікарів.

Бюджет лікарні в сумі 41,8 млн. грн. виконали на 98,9%. 68,6% від всіх видатків складає заробітна плата медпрацівників. На 1 млн. 249 тис. грн. закупили апаратуру, предмети довгострокового  використання, централізовано надійшло 1 млн. 229 тис. грн., на них закупили обладнання, інструментарій… Медичні заклади у Белзі та Княжому отримали по легковому автомобілю, амбулаторії у Савчині, Тартакові – набір апаратури тощо. Серед придбаного – пульпоскоп, комп’ютер, діагностичний апарат, електрокардіограф, щуп для діагностичної установки, прилад для визначення рівня глюкози в крові, котли, холодильники, морозильна камера, бойлер та багато іншого. Відремонтували пологове відділення, Скоморохівську, Савчинську амбулаторії, котельню Угнівського наркодиспансеру, поміняли дахи терапевтичного, дитячого, інфекційного відділень ЦРЛ, Великомостівської лікарні.

Не є добрими демографічні показники на Сокальщині: смертність переважає народжуваність, причому більше вмирає жителів села і чоловіків – 1 жінка «забирає» 5 мужчин. 40% чоловіків в 40річному віці неспроможні до зачаття. Серед причин смертності на першому місці серцевосудинні захворювання, на другому – новоутвори, на третьому – травми, на четвертому – захворювання органів дихання, на п’ятому – органів травлення.

Аркадій Каліщук підкреслив, що покращились показники по захворюваності на туберкульоз, добре попрацювали ендокринологічна та поліклінічна служби, кращою стала робота лабораторії.

Він також назвав недоліки. Серед них: незавершена реконструкція котельні, висока смертність дітей до одного року, задовга госпіталізація хворих, високий первинний вихід на інвалідність, невиконання плану вакцинацій, зокрема по БЦЖ…

Заступник головного лікаря з обслуговування населення Ярослав Вітик підкреслив, що з реформуванням медичної галузі основне навантаження буде припадати на первинну ланку – ФАПи, амбулаторії, поліклінічні відділення. Оскільки вимирає в основному сільське населення, то потрібно наблизити медичну допомогу до села. І це вже роблять: створено спеціалізовані бригади фахівців, які виїжджають на медичні огляди, селяни можуть зробити на місці флюроографічні знімки. Але потрібно, щоб кожен дбав про своє здоров’я, вчасно проходив медичні огляди, адже вилікувати хворобу на ранній стадії легше, ніж запущену. Уже проведено перший етап реформуваня: визначили ФАПи, які будуть структурними підрозділами сімейної медицини, об’їхали їх, визначили, скільки потрібно ліжок для денного стаціонару, щоб селяни могли лікуватися на місці, а не їхали в райцентр. В Куличкові, Мурованому, Стаївці, Пристані, Михайлівці ФАПи або в аварійному стані, або розташовані в непристосованих приміщеннях, тож потрібно вирішувати питання, де вони будуть.

Охорона материнства та дитинства – дуже важлива ланка медицини,  підкреслила у виступі заступник головного лікаря Марія Гулавська.  Але у нас не вистачає кадрів педіатрів, зокрема їх нема у Борятині, Стаївці, Угринові. Покращились умови в пологовому відділенні райлікарні, яке відремонтували, але потрібні кошти на ремонт дитячого відділення. Не було вакцин для щеплень дітей від поліоєміліту, туберкульозу та ін. 437 осіб відмовилися від вакцинації. Оскільки діти контактують з хворими батьками, у нас епідемія туберкульозу, процвітають алкоголізм, наркоманія, то, мабуть, варто створити клініку, доброзичливу до молоді. Щоб попередити ці явища медики також співпрацюють зі службою у справах дітей та ЦСССДМ.

Заступник головного лікаря по лікувальній роботі Марія Кріль детально проаналізувала надання населенню стаціонарної допомоги, підкресливши, що буде поетапна оптимізація мережі, що потрібно розширювати стаціонари на дому. Лікарі повинні виписувати хворим дешевші українські ліки, поновити ліцензії на медичну практику. Цікавими були виступи головних лікарів Хоробрівської амбулаторії та Белзької лікарні – Тетяни Чорної та Сергія Касяна. Останній, зокрема, запропонував ввести у штат Угнівського наркодиспансеру психолога, який вкрай потрібний для лікування алкоголіків, і змінити його статус – на наркореабілітаційне відділення.

Голова райдержадміністрації Микола Мисак у своєму виступі наголосив, що медицина – один з пріоритетів, над яким працює районна влада.

Тож її потреби будуть задовольняти, приділяючи увагу, в першу чергу, сільській медицині. Його підтримав і голова районної ради Ігор Дацюк, який, зокрема, зазначив, що в селах приміщення під медичні заклади передаватимуть в комунальну власність територіальних громад (що і затвердили на сесії районної ради).

Керівники Сокальської ЦРЛ та районної влади подякували медичним працівникам за їх сумлінну працю і побажали нових успіхів в їх благородній роботі.

Валентина БЛУДОВА.

Голос Сокальщини на GoogleNews