Цікаво знати

З розумінням до проблем зайнятості осіб з інвалідністю

Турбота про людину завжди буде головним завданням державних соціальних служб, а турбота про людину з інвалідністю – найбільшим їх пріоритетом. Інвалідність – соціальне явище, уникнути якого не може жодне суспільство. Питання щодо повернення або включення осіб з інвалідністю до зайнятості в доступних їм за станом здоров’я умовах праці завжди перебуває у центрі уваги державної служби зайнятості. Робота служби зайнятості щодо сприяння працевлаштуванню громадян з інвалідністю здійснюється, насамперед, через індивідуальний та адресний підхід до кожного інваліда у наданні соціальних послуг.

Чисельність громадян з інвалідністю, які перебували на обліку в Сокальському районному центрі зайнятості у січнілистопаді 2014 року, складала 104 особи, 77,9% – отримували допомогу по безробіттю. Із загальної чисельності зареєстрованих інвалідів 39,4% – жінки, майже кожна четверта особа – молодь віком до 35 років, більше половини (52,8%) – проживають у сільській місцевості. 

Сокальська районна служба зайнятості постійно опікується питанням працевлаштування людей з особливими потребами. Досягати позитивних результатів щодо працевлаштування цієї категорії громадян допомагає тісна співпраця, перш за все, з роботодавцями. Завдяки злагодженій взаємодії служби зайнятості та роботодавців, протягом поточного року вдалося вирішити питання зайнятості 22 осіб з інвалідністю. 

Постійно проводиться активна інформаційнороз’яснювальна робота з питань працевлаштування інвалідів з роботодавцями. Так, упродовж 2014 року проведено 12 семінарів за участю 111 роботодавців, під час яких розглядались окремі питання регулювання праці осіб з інвалідністю, можливості створення або пристосування робочих місць для інвалідів, організації надомної праці, наголошено було про компенсації роботодавцям єдиного соціального внеску при працевлаштуванні безробітних цієї категорії та ін.

З метою реалізації завдань щодо повернення їх до трудової діяльності забезпечено проведення активних програм сприяння зайнятості. Професійна орієнтація та професійне навчання відіграють важливу роль, допомагаючи особам знайти найбільш відповідний для них вид діяльності та визначитися з їхньою майбутньою професійною діяльністю для того, щоб вони могли якнайповніше реалізувати власні можливості. 

Так, клієнтам з інвалідністю в Сокальському районному центрі зайнятості надаються індивідуальні та групові послуги. Особи з особливими потребами беруть участь у групових заходах: семінарах з техніки пошуку роботи, з підприємництва, тренінгах, ярмарках та мініярмарках вакансій тощо. Упродовж січнялистопада поточного року для осіб з особливими потребами було проведено 10 семінарів за участю осіб з інвалідністю, тренінг на тему: «Працевлаштування людей з особливими потребами із супроводом» за участю Сокальської Агенції регіонального розвитку, на яких фахівці надавали допомогу в самопізнанні, подоланні комплексів, оцінюванні власних можливостей самореалізації у професійній сфері, побудові власної стратегії пошуку роботи.

Значна увага приділяється й підвищенню конкурентоспроможності громадян зазначеної категорії на ринку праці шляхом організації професійного навчання. Упродовж 2014 року залучено до професійного навчання 8 осіб під конкретні замовлення роботодавців. Так, наприклад, Богдан Ігорович Роздольський, з Переспи, звернувся до районного центру зайнятості з метою пошуку роботи. Маючи освіту слюсаря з ремонту автомобілів, а також права водія, безробітному було запропоновано пройти стажування безпосередньо на робочому місці на Приватній агрофірмі «Білий стік». Після успішного підвищення кваліфікації хлопець був працевлаштований водієм автотранспортних засобів на це підприємство. Ярослав Михайлович Середа пройшов курси підвищення кваліфікації за навчальною програмою «Щорічна перевірка знань за професією "оператор котельні"» і на початок опалювального сезону працевлаштований на МКП «Сокальтеплокомуненерго».

Андрій Мирославович Смулка – електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування успішно пройшов профвідбір на замовлення роботодавця, був скерований на стажування безпосередньо на робочому місці у Сокальську центральну районну лікарню і працевлаштований на це підприємство. 

Деякі люди з інвалідністю за станом здоров’я не мають змоги працювати за наявною професією, тому спеціалісти центру зайнятості надають допомогу таким громадянам у започаткуванні власної справи. Інваліди проходять профдіагностичне обстеження та навчаються основам малого бізнесу за направленням служби зайнятості. Через відсутність на місцевому ринку праці підходящої роботи одна особа з інвалідністю, Юлія Дембіцька, відкрила власну справу і їй була виплачена допомога по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності. На даний час молода підприємиця успішно впроваджує у життя власний бізнес.

У період пошуку підходящої роботи особи з інвалідністю залучалися до участі в громадських та інших роботах тимчасового характеру. У 2014 році 2 осіб цієї категорії працювали в умовах тимчасової зайнятості та виконували посильні для них роботи з благоустрою населених пунктів, упорядкування братських могил та пам’ятників загиблим воїнам у Тартаківській сільській раді. 

На сьогодні на обліку в центрі зайнятості перебувають 40 осіб з інвалідністю. Для них налічується 4 вакансії. Проте проблема працевлаштування інвалідів полягає в тому, що робочі місця, які пропонуються роботодавцями, здебільшого мають непривабливі умови праці: значне фізичне навантаження, мала заробітна плата тощо. 

У напрямку забезпечення державних гарантій особам з інвалідністю у сфері зайнятості, їхньої інтеграції у суспільство Сокальський центр зайнятості співпрацює з місцевими органами влади та самоврядування, роботодавцями та іншими соціальними партнерами. Адже саме консолідація спільних зусиль є фундаментом забезпечення зайнятості інвалідів, їх раціонального працевлаштування, подальшої трудової та соціальної реабілітації. Тож робота служби зайнятості щодо сприяння працевлаштуванню безробітних громадян, зокрема людей з інвалідністю, продовжується. Допомогти їм знайти своє місце на ринку праці – пріоритетне завдання. Отже, центр зайнятості і надалі допомагатиме громадянам з особливими потребами професійно себе реалізувати, брати активну участь у суспільному житті та бути успішними.

Ірина ЧЕРНІЙ, начальник відділу активної підтримки безробітних Сокальського центру зайнятості.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews