Цікаво знати

Школа освітлюється, наче на Різдво

Сокальський НВК «ЗШ І-III ст. №4 – ліцей» – чи не найбільший загальноосвітній заклад Сокаля. І хоча наймолодший, бо школі минуло лише 25 літ, але приміщення потребує заміни вікон, ремонту даху, впровадження енергозберігаючих технологій. І перший крок вже зроблено. У всіх класах, кабінетах, спортзалі, басейні, допоміжних приміщеннях поміняно лампочки на енергозберігаючі.

З огляду на важливість проблеми заощадження енергії в глобальному масштабі, практично у всіх країнах проводяться різні заходи, покликані зменшити кількість споживання енергії як у промисловості, так і в соціальній сфері. У багатьох країнах світу прийняті національні програми по енергозбереженню. Така програма розроблена у Сокальському районі. Сокальська четверта школа, Жвирківський дитячий садок та Жвирківська церква святого Духа – пілотні проекти. А з чого все почалося, розповіли:

Ігор ДАЦЮК, голова Сокальської районної ради:

– Все почалося з фундації «Сокальська ініціатива». Ми звернулися до наших земляків у Києві, які мають змогу допомогти у соціальноекономічному розвитку району. Це залучення інвестицій, різноманітні програми і проекти. Власне, проект по економії електроенергії через ТзОВ «Енергетична ефективність України» запропонував член цієї фундації, уродженець Белза Володимир Демчак, президент Української промислової торгової конфедерації. Цей проект полягає у заміні звичайних лампочок на світлодіодні. Це приватне підприємство їх і випускає, і встановлює. Ми запропонували нашим місцевим радам, аби використовували послуги цього підприємства. Спільно з Сокальською адміністрацією вирішили спочатку провести пілотний проект. Вибрали дві освітні установи: Сокальську школу №4 і дошкільну установу в смт. Жвирка. І провели експерименти, щоб побачити результати заміни звичайних лампочок на світлодіодні. Ознайомившись з їх роботою, переконались, що є значна економія електроенергії, а отже й коштів, і якість освітлення суттєво змінилася на краще, а це здоров`я наших дітей, вчителів, вихователів. І з огляду на те, що Україна переживає непрості часи, для нашого району дуже важливо економити і електроенергію, і кошти. Працюємо з різними фондами. Але впроваджуючи цей пілотний проект, сподівалися на позитивні результати. Так і сталося. Тому є підстави думати, що депутати на сесії районної ради приймуть районну програму енергоощадності і енергозбереження. Бо це лише початок. Працювати необхідно у різних сферах, використовуючи енергозберігаючі технології. 

Дмитро БОРИСОВ, керівник проекту компанії «Енергетична ефективність України»:

– Наша мета полягає в тому, щоб, враховуючи ситуацію, яка склалася в Україні, переходити до енергоефективних методів у бюджетній сфері. Бачимо, що використання енергоресурсів зростає, тож маємо задуматись над тим, як ефективніше їх використовувати. Тому й взяли ці перші пілотні проекти, впровадили ощадне освітлення. І вже бачимо конкретні результати. Це значна економія енергоресурсів. І що дуже важливо для освітніх закладів – це значне покращення якості освітлення в класах, коридорах, що позитивно впливає на зір учнів і педагогів. Плануємо й надалі продовжувати цей проект в Сокальському районі. А це ряд заходів, спрямованих на раціональне використання енергоресурсів, перехід на альтернативні джерела енергії. І, зокрема, стосовно заміни вуличного освітлення буде вирішувати вже місцева громада. А в Сокальському районі ми ще працювали у селищі Жвирка, в дитячому садку. І наш благодійний внесок – зовнішнє освітлення храму св. Духа у цьому ж селищі, де встановили автоматичну систему освітлення. За свою роботу отримали подяку від дирекції школи. 

Олексадр РАДНІКОВ, директор компанії «Енергетична ефективність України»:

– Якщо заглибитись більш детально у технологічний бік цього проекту, то треба виділити значні переваги світлодіодного обладнання над звичайним, традиційним: це відсутність мерехтіння, більша кількість випромінювання світла, а також набагото менше споживання електроенергії. Довговічність роботи світлодіодних систем у десятки разів перевищує довговічність роботи традиційних. Це становить приблизно 50 тис. год. Якщо світитимеш п`ять годин на день, то ці системи прослужать десять років, а якщо десять годин – то п`ять років. Це залежить від терміну експлуатації.

Наталія ДРАГАН, директор школи:

– Перед тим, як впроваджувати цей енергозберігаючий проект, ми провели аудит в школі, заміряли люкси, яка їх кількість випромінювалась у кожному класі. За санітарногігієнічними нормами у кожному класі мало би бути випромінювання світла 300 люксів. Школі вже 25 років, і освітлення міняли за кошти батьків лише частково. Тому при замірі світла у деяких класах навіть було і 180 люксів. Середній показник по школі – 240-270 люксів, залежно від розташування класів. І тепер випромінювання у класах є навіть 800900 люксів. Також ми провели аудит, визначивши скільки витрачається електроенергії за одну годину. То при старому освітленні на годину йшло 100 квт., а сьогодні лише 50, враховуючи ще й роботу електричних плит на кухні. Якщо без плит, то ці світлодіодні лампи при повному навантаженні беруть вже втричі менше електроенергії. Загалом по школі встановлено 2 тисячі 196 ламп. Крім заміни ламп на світлодіодні, ще й відремонтували електромережу. 

Освітлення є всюди, батьки, які прийшли на батьківські збори сказали, що школа світиться, як на Різдво.

Юлія ЮРКІВ, голова батьківського комітету школи:

– Я разом з представниками компанії і дирекцією школи виміряла освітлення до встановлення світлодіодних ламп і після їх встановлення. І була надзвичайно вражена, що буде таке освітлення у нашій школі. Дуже рада, що діти навчатимуться нині в таких умовах. Тут є два боки цього питання: покращення освітлення навчальних приміщень і значна економія електроенергії. Освітленість покращилася у 3 рази, і економія електроенергії як мінімум зросла у 3,5 рази.

* * *
…Отже встановлення у Сокальській четвертій школі світлодіодних лампочок вирішило відразу дві проблеми: учні, вчителі матимуть змогу працювати у гарно освітлених класах і кабінетах, і друге – значно зменшаться затрати електроенергії, а отже – це як економія електроенергії, так і коштів. На одній зі стін в коридорі школи є такий крилатий вислів: «Учіться, діти України, хай темнота ваш ум покине». Мається на увазі неосвіченість, неграмотність покине дитячий розум. Але й темнота у прямому значенні цього слова покидає стіни Сокальського НВК «ЗШ І-III ст. №4 – ліцей». І школа буде освітлена, як на Різдво.

Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

 

 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews