Цікаво знати

Спільними зусиллями захистимо Західний Буг

Нещодавно в Забузькій школі відбулася підсумкова конференція в рамках проекту «Захистимо річку Західний Буг зусиллями громади». Цей проект впроваджувався за фінансової підтримки коаліції «Чиста Балтика» Шведського агентства міжнародного розвитку. В підсумковій конференції взяли участь Тарас Грицишин, голова громадської організації «ЕКОВІТ» з смт. Дашава Стрийського району, Петро Грицишин, директор Західного центру Українського відділення Всесвітньої лабораторії, директори шкіл Забузького округу, школи м. Угнів, вчителі біології.
Конференція видалась досить цікавою. Тарас Грицишин розповів про шляхи реалізації проектів. Це, зокрема, формування місцевих планів екологічних дій, впровадження підходів екосанітарії та органічного землеробства, залучення молоді, сільських громад та активних мешканців до участі в покращенні екологічних проблем. Він наголосив, що екосанітарія захищає та підтримує людське здоров’я, не викликає виснаження водних ресурсів, може стати соціально прийнятною для жителів села. Проблеми екології самі по собі не вирішуються, до їх розв’язання потрібно залучати молодь, мешканців села, духовенство.

Учениця 10 класу Варязької школи Галина Цьона під керівництвом вчительки біології Надії Кріцак провела презентацію річки Варяжанка. На слайдах юнка продемонструвала, якою вона буває в різні пори року, ознайомила із назвою її походження.

Директор Західного центру Українського відділення Всесвітньої лабораторії на слайдах показав, яка шкода і користь від відходів побуту та домогосподарств для Західного Бугу. Петро Грицишин розповів, що уже шість років очолюваний ним центр співпрацює з коаліцією «Чиста Балтика» – це міжнародна організація, яка об’єднує членів громадських організацій з тринадцяти країн для вирішення проблем басейну Балтійського моря. Басейн Західного Бугу – частина Балтики, тому співпраця України з країнами, які знаходяться навколо Балтійського моря, потрібна, бо води Західного Бугу через Віслу несуть багато забруднень в це море. В рамках тісної співпраці з 2004 року впровадили кілька проектів, які пов’язані з веденням органічного землеробства, з впровадженям екологічної санітарії, з будівництвом шкільних екосантуалетів.

Співпраця з коаліцією «Чиста Балтика» побудована на тому, щоб зробити щось корисне, відмінне від того, що ми привикли бачити щодня.

Шведський уряд підтримує задуми, роботу громадських організацій на теренах басейну Західного Бугу як технічно, так і фінансово. Яскравим прикладом хорошої співпраці України з коаліцією є великий проект, який уже впроваджено на теренах Сокальського району – будівництво екосантуалету в Забузькій школі.

Західний центр Українського відділення Всесвітньої лабораторії також проводить навчання, тренінги про ведення органічного землеробства, екологічного садівництва, адже басейн Західного Бугу – в основному аграрний регіон.

Особливістю сухого туалету, який збудований в Забузькій школі, є те, що він не потребує води і не вимагає підключення до системи каналізації. Він допомагає зберегти чисту воду, а замість розбавляння і скидання поживних речовин у водойми, сприяє поверненню біогенів у грунт.

Сучасні сухі туалети не пахнуть, їх легко доглядати, вони гігієнічні та зручні у використанні і водночас їх можна зробити самому.

З чого ж починалося будівництво екосанітарного туалету в Забузькій школі? Спочатку, співпрацюючи з Опільським сільським головою Андрієм Дмитрівим з питань розробки місцевих планів екологічних дій, Петро Грицишин з’ясував, що Забузька школа реально не має системи каналізації та системи очищення стічних вод і вони потрапляють безпосередньо в річку Західний Буг. Водний туалет в школі був проблемним, працював з перервами, забивався, діти і вчителі відчували дискомфорт від користування ним. Пізніше Західний центр Українського відділення Всесвітньої лабораторії за ініціативи коаліції «Чиста Балтика» організував зустріч представників консультаційної компанії, яка займається плануванням зовнішніх систем очищення стоків методами сталої санітарії, із Опільським сільським головою та директором школи, на якій керівники підтримали ідею будівництва екосантуалету в школі. Начальник відділу освіти Сокальської РДА Роман Монастирський підтримав ідею будівництва сухого туалету в Забузькій школі. Остаточне переконання районної влади в тому, що це найкращий підхід вирішення санітарних проблем школи сталося після відвідання подібного об’єкта в с. Гожули Полтавської області, а також ознайомчої поїздки, організованої для польських і українських представників органів місцевого самоврядування, освіти, фермерів та громадських екологічних організацій в Швецію. Після поїздки за кордон була підписана тристороння угода між відділом освіти, Західним центром Українського відділення Всесвітньої лабораторії і коаліцією «Чиста Балтика» про будівництво у школі•с. Забужжя екосантуалету.

Із директором Забузької школи Ігорем Гурським ухвалили рішення про підготовку проекту сухого екологічного туалету в школі та реконструкцію існуючого проблемного водного туалету. Будівельноконструкторську документацію погодили з начальником відділу освіти Сокальської РДА Романом Монастирським і розпочалось будівництво. Кожен крок будівельників знаходився під пильним контролем школярів, директора школи, відділу освіти,  громадської організації – Західного центру Українського відділення Всесвітньої лабораторії та коаліції «Чиста Балтика».
На завершальному етапі будівництва провели зустріч із вчителями та батьками дітей на тему: «Сухий туалет – це серйозно». Ця зустріч стала останнім акордом у будівництві екосантуалету. Головне, ідею позитивно сприйняли користувачі.

Побудований в Забузькій школі сухий екосантуалет має велике значення як демонстраційний об’єкт. Він сприяє ознайомленню і поширенню цієї технології серед школярів, які розповсюджують інформацію про нові сучасні підходи і можливості забезпечення чистоти вод Західного Бугу серед батьків та друзів з інших шкіл.

Ольга РОМАНЮК.

Голос Сокальщини на GoogleNews