Цікаво знати

Урочисто відзначили 70-річний ювілей Української Повстанської Армії.

 За радянських часів ми наштовхувалися на цензурні заборони, коли намагалися проникнути у пласти нашого національного минулого. Бо окупанти різних кольорів і мастей грабували в нас, насамперед, історичну пам’ять. Проте – не вдалося. І пам’ять пробила собі шлях через колючі дроти, бетонні мури, повернулася до нашого народу з далеких країв. І навіть роки не покорили її. Тому так урочисто відзначили 70-річний ювілей Української Повстанської Армії. 

"Многая літа!" співали у храмі св. ап. Петра і Павла сивочолим ветеранам, коли стояли вони у центрі зі знаменами українських націоналістів та державним. Їх, стоячи, щирими оплесками вітали у Сокальському народному домі, де відбулася святкова академія з цієї нагоди. На сцені, в одностроях, сокальські пластуни розповідали про буремний шлях Української Повстанської Армії. Видно, що їх керівники гартують не лише тіло вихованців, а, насамперед, дух. До присутніх з нагоди свята Покрови Пресвятої Богородиці та 70-ліття створення УПА звернувся священик о. Андрій ДУТЧАК:
 
– Сьогодні у День Покрови Пресвятої Богородиці ми вшановуємо людей великого серця, великої сили волі, які боронили свій рідний край. Це воїни Української Повстанської Армії, котрі повстали проти людського зла, проти людської ненависті. Ця боротьба була нерівною, несправедливою., але саме їхня жертовність, їхнє бажання захистити своє, рідне, давало їм сили. То були справжні патріоти. І нині начебто є патріотичність, але дуже часто вона корислива, її використовують для себе. Не для Батьківщини. І це ми сьогодні бачимо. І як гірко є нам. Але, як гірко є їм це споглядати і слухати! Можливо, у когось з них закрадається думка: за що я боровся, і що сьогодні з цього маю? Коли нині нам забороняють говорити рідною українською мовою, дуже боюся що незадовго нам заборонять і молитися в храмі. Тому що сьогодні топчеться все те, що наші предки здобували кров’ю. Віддавали своє життя і молоді літа. Сьогодні щиро дякуємо вам за жертовність і патріотизм. Я переконаний, що ті ваші втрати, жертовність не були даремними. Вони здобули те, що ми сьогодні маємо зберегти. І прикро, що в цьому залі є мало молодих людей. Тому що саме молодь має бути їхніми послідовниками. Маємо пам`ять про них донести до наших дітей та внуків, щоб вони про них знали і пам`ятали. Бо з кожним роком ветеранів визвольних змагань стає все менше. Цінуймо час спілкування з ними. Вчімося всіх найкращих людських чеснот від них і молімо Бога за благословення їхнього життя.
До пам`ятника Тарасові Шевченку та барельєфа Степанаі Бандери пластуни занесли квіти, вінок.
 
Декалог Українського націоналіста виголосив член районної організації Спілки політв`язнів України Михайло Куцяба. Під оплески присутніх члени хору "Повстанець" вийшли на сцену. Квітами їх обдарували діти. Під керівництвом Тараса Репка і акомпанемент Любові Кулик виконали кілька патріотичних пісень. Їм щиро аплодував зал.
Потім на сцену вийшли представники влади: голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк, заступник голови Сокальської РДА Лариса Фарин, міський голова Сокаля Богдан Зарічний, котрі привітали усіх присутніх з 70-річчям УПА.
 
 Лариса ФАРИН, заступник голови РДА:
 
– Маю велику честь від імені голови Сокальської райдержадміністрації Наталії Карташової, яка нині у складі делегації від Львівської області перебуває у Ватикані на прощі з нагоди 120-ї річниці з дня народження Йосифа Сліпого, привітати вас з сімдесятою річницею створення УПА. Українська Повстанська Армія – це легенда нації, історична боротьба якої є великим прикладом незламності нації за Українську державу. Пам`ятаємо і усвідомлюємо, що завдяки вам, шановні ветерани, і всім тим, хто склав свої голови на вівтар боротьби, маємо сьогодні нашу незалежність. Тому світла пам`ять усім героям, які змагалися, які дали нам зразок такого героїчного чину.
Ігор ДАЦЮК, голова Сокальської районної ради:
 
– Сьогодні маємо велике релігійне свято і поруч з тим величне українське свято, свято незламності духу, української військової традиції. Так склалося, що я спілкуюся з членами ОУН-УПА в силу партійної приналежності, переконань, роботи більше десяти років. Знаю їх кожного особисто. І сьогодні вони знову на передовій, служать своїй Вітчизні. Вони завжди поруч з нами: беруть участь у посвяті могил, пам`ятників, встановленні хрестів. Вони їздять по різних теренах, аби віддати шану своїм побратимам, спілкуються з нашими учнями, співають у "Повстанці", їздять з концертами. І вони до кінця вірні своїй присязі: боронити рідну землю і віддавати їй свої сили, знання. За це вам низький уклін. Завжди говорять про правонаступність поколінь. Тому це свято ведуть пластуни і саме діти занесли квіти до барельєфу Степанові Бандері. Сьогодні ввечері Молодіжний Націоналістичний Конгрес урочистою ходою зі смолоскипами пройде центральними вулицями міста. Це можна вважати передачею історичної пам`яті, це є те невмируще, завдяки чому українська нація жила, живе і буде жити вічно. Незважаючи на те, що від нас забирають нашу мову, яничари позбавляють звання Героя Укураїни Степана Бандеру.
Як ви уже знаєте, в четвер, зранку, був спаплюжений барельєф Степана Бандери. Але ми його відновили, дякуючи керуючому відділенням Ощадного банку Ігорю Барилу. І нині до нього йдуть сокальчани і несуть квіти, вінки. Ідея і дух Української Повстанської Армії в наших серцях житиме вічно.
 
Богдан ЗАРІЧНИЙ, міський голова Сокаля:
 
– УПА – це найбільша підпільна армія не лише Європи, а й, мабуть, світу, яка боролася на різних фронтах, знищувала німецьких, радянських, польських окупантів. В її рядах боролось більше півмільйона українців. Ця армія показала всьому світу зразки жертовності, відваги, самопосвяти. Заради єдиної мети – незалежної соборної України. Кожен з тих юнаків і дівчат чітко знав заради чого йде у бій. Мені прикро про це говорити, але на 22 році незалежності України, за яку віддавали своє життя українські патріоти, на державному рівні не визнана Українська Повстанська Армія воюючою стороною у Другій світовій війні. Ми бачимо спроби перегляду історії їхньої боротьби і навіть фальсифікації. Це ганьба для кожного українця. Розумію, що не заради шани і поваги боролися упівці. Не це було головним для українських патріотів. Проте, це абсурд, що частина українського суспільства не визнає українську армію, яка, до того ж, в історичному контексті виграла цю боротьбу. Де зараз фашистська Німеччина та Радянський Союз з їхніми антиукраїнськими, антигуманними цілями? Перша не існує майже 70 років, а друга – більше двадцяти. А от ціль боротьби Української Повстанської Армії зреалізована – маємо незалежну Україну. І сьогодні я від імені сокальської громади висловлюю щиру подяку вам за роки боротьби, за велику просвітницьку роботу серед молоді.
Також сердечно привітав сивочолих ветеранів, побажав їм міцного здоров`я, родинного затишку і пошани від молодшого покоління депутат обласної ради Роман Швед.
 
 Представники влади нагородили грамотами та подарунками переможців тринадцятого районного фестивалю дитячої та юнацької творчості "Сурми звитяг", котрі зі співом, танками, декламацією поезії виступили перед присутніми. В канву патріотичної концертної програми чудово вплелися пісні у виконанні ансамблю міського осередку Союзу українок "Берегиня" та народного вокального ансамблю Сокальського народного дому "Любисток", поезія, яку декламувала колишній політв`язень, учасник Кінгірського повстання Марія Петрощук-Кушпета, а також інші творчі номери, представлені відділами культури та освіти.
Присутні були задоволені і зворушені такими урочистостями з нагоди 70-річчя УПА.
 
Оксана ПРОЦЬ.

Голос Сокальщини на GoogleNews