Цікаво знати

Власники сільськогосподарських тварин зобов“язані ідентифікувати та зареєструвати велику рогату худобу

Згідно з законом «Про ветеринарну медицину» та іншими нормативними документами, власники сільськогосподарських тварин зобов“язані ідентифікувати та зареєструвати велику рогату худобу, свиней, кіз та коней, що їм належать. Продукція тваринництва, що надходить від виробника до наших громадян, повинна бути від ідентифікованих тварин, що гарантує її якість. На сьогодні сільськогосподарські тварини є ідентифіковані лише у великих та середніх господарствах та у частини індивідуальних власників. І на це є певні причини. Зокрема, це – висока вартість проведення ідентифікації тварин та реалізація продуктів тваринництва на стихійних ринках в обхід ветеринарносанітарній експертизі.

Натомість в деяких країнах Європи не існує альтернативи і вони ідентифікують навіть диких тварин. Оскільки у них суворо карають тих, хто продає тваринницьку продукцію від неідентифікованих тварин, і навіть можуть заборонити займатися тваринництвом.

Наші громадяни мають зрозуміти, що як людина має свідоцтво про народження, так і кожна тварина повинна мати ідентифікаційний паспорт.

Така є вимога часу. Ідентифікація тварин бірками та отримання відповідних документів потрібні для юридичного підтвердження права власності на тварин (паспорт, який видається є єдиним документом, що визнається судами, банками і т. д.); узаконення і дозволу на продаж продукції тваринництва; підтвердження проведення ветеринарних досліджень тварин, що узаконює продаж та пересування тварин в межах України та за кордоном; уможливлює надання дотацій від держави (будьяка дотація у тваринництві надається тільки на ідентифіковану худобу).

Ідентифікація сільськогосподарських тварин не є чимось новим. Ще 28 червня 1888 року у Галицькому намісництві Австрійської імперії діяло розпорядження про ведення паспортизації худоби, як одного із заходів недопущення заразних захворювань.

B наші дні ідентифікація сільськогосподарських тварин є важливою. Власники великої рогатої худоби та свиней, незалежно від форм власності та величини господарства, мали б бути, в першу чергу, зацікавлені у цьому. Адже з кожним роком посилюється адміністративна відповідальність за збут тваринницької продукції від неідентифікованих тварин та зростає контроль на ринках за продажем м“ясомолочних продуктів. Водночас посилюють штрафні санкції до заготівельників сільськогосподарської продукції. Проте для заохочення дрібних власників ідентифікувати свою худобу, повинна бути доопрацьована і чітко працювати без перебоїв система державного дотування виробництва тваринницької продукції.

Адже колись наші діди та прадіди виконували закон про ідентифікацію худоби і не рахували його обтяжливим. Він вважався нормою поведінки дбайливого господаря. І нині ми повинні відновити систему європейського обліку у тваринництві, бо це вимога часу та запорука здоров“я наших громадян.

Петро КЛИМЧУК, начальник управління ветеринарної медицини в Сокальському районі.

Голос Сокальщини на GoogleNews