Цікаво знати

Є надія, що боротьба з туберкульозом буде ефективнішою

"Якщо кількість жертв є показником значимості хвороби, тоді всі хвороби, особливо найбільш небезпечні інфекції  такі, як бубона чума, холера та ін., повинні залишитися далеко позаду туберкульозу". Так сказав Роберт Кох ще в 1882 році. Але ці слова актуальні і сьогодні. Туберкульоз та ВІЛ-СНІД, який йде з ним у парі, вже давно перестали бути суто медичною проблемою. Це захворювання становить небезпеку для держави та всього суспільства. З кожним роком зростають захворюваність та смертність від цієї соціальнонебезпечної хвороби. Серед причин погіршення епідемічної ситуації з туберкульозу в Україні  соціальноекономічна криза та її наслідки, зростання числа соціально дезаптованих і уразливих груп населення (біженці, мігранти, особи, які перебувають в установах кримінальновиконавчої системи, особи без постійного місця проживання, алкоголіки, наркомани тощо), хворих на хронічні соматичні захворювання, ВІЛСНІД.

З дня, коли великий вчений Р. Кох виділив бактерію, що викликає туберкульоз, інфекціоністи багато зробили для з’ясування механізмів патогенної діяльності палички Коха та знайшли дієві препарати у боротьбі з цією хворобою. Але тількино соціальна й економічна ситуація в країні погіршується, туберкульоз неодмінно повертається. Великого поширення набула ця хвороба і в Україні. Незважаючи на всі заходи, яких вживають для її запобігання, щогодини туберкульозом заражаються троє жителів нашої країни, а всього хворіє 1,5 відсотка населення.

Про це розповіла за "круглим столом" на тему "Покращення діагностики та лікування туберкульозу серед груп високого ризику у сільській місцевості та у малих містах України" в рамках програми ВООЗ ТВReach заступник голови райдержадміністрації Наталія Карташова. Вона також зазначила, що найсуттєвішою проблемою для медичних протитуберкульозних закладів є низький рівень їх оснащення.

Районний фтизіатр Михайло Омеляш проінформував присутніх про стан захворюваності туберкульозом на Сокальщині. Він, зокрема, відзначив, що в районі зареєстровано 218 хворих активним туберкульозом, більше тисячі перебувають на диспансерному обліку, що складає 71,4 випадків на 100 тис. населення. 67,2% вперше виявлених хворих  це пацієнти працездатного віку, 32,8%  пенсійного. Найчастіше хворіють непрацюючі особи, ті, що зловживають алкоголем. Їх лікування ускладнюється через важкість загального стану при поступленні та недотриманні ними відповідних етапів лікування. Потрібне спеціальне обладнання, контейнери для харкотиння, комп’ютери та ін.

Проводиться лише мікроскопічне дослідження бакматеріалу у Сокальській лабораторії, але не проводиться посів та визначення чутливості до протитуберкульозних препаратів, що обмежує якісне лікування хворих не тільки хронічним туберкульозом, але й первинних бактеріовиділювачів, що призводить до виникнення резистентних форм туберкульозу, а це, в свою чергу,  до зараження населення паличками, стійкими до хіміопрепаратів.

В. о. директора РЦСССДМ Ігор Дещаківський провів презентацію проекту "Покращення діагностики та лікування туберкульозу серед груп високого ризику у сільській місцевості та у малих містах України". Цей проект діятиме з лютого по вересень ц. р. Серед 21 населеного пункту з чотирьох областей України в ньому братиме участь і наш район. Він підкреслив, що цей проект найперше сприятиме покращенню діагностики туберкульозу. Його реалізовуватимуть за допомогою Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, адже його клієнти  це переважно родини, що опинилися у скрутних життєвих обставинах. Очікувані результати нового проекту  це (якнайменше) вдвічі більше виявлених хворих, особливо серед осіб, що з власної волі не проходять обстеження. В рамках проекту отримаємо одноразові контейнери для збирання мокротиння, компенсацію транспортних витрат на бензин для виїзду мобільних бригад соціальних робітників у села, комп’ютерну техніку для опрацювання отриманих статистичних даних.

Тож є надія, що боротьба з туберкульозом буде ефективнішою.

Валентина БЛУДОВА.

Голос Сокальщини на GoogleNews