Home / Цікаво знати / Західний кукурудзяний жук – небезпечний шкідник

Західний кукурудзяний жук – небезпечний шкідник

Західний кукурудзяний жук (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) – небезпечний шкідник. Його личинки живляться корінням кукурудзи. Але при їх відсутності певний час можуть живитися корінням деяких злакових трав, на яких не здатні повноцінно розвиватись. Це призводить до зменшення кореневої маси, поганого розвитку коріння і ураження його гнилями, які надають йому бурого забарвлення. Ослаблені рослини стають сприйнятливішими до різних захворювань за рахунок того, що жуки та личинки є переносниками різноманітних збудників захворювань кукурудзи: грибкових, вірусних, бактеріальних. Пошкоджені дорослі рослини під час сильних вітрів та дощів легко полягають, і стебло набуває форми «гусячої шиї». При цьому стає повністю або частково неможливий механізований збір врожаю. Найбільша шкодочинність західного кукурудзяного жука проявляється на тих полях, де відсутня сівозміна. При беззмінному вирощуванні кукурудзи значно зростає щільність популяції цього шкідника. Жуки живляться пилком, маточними стовпчиками, незрілими зернами, листям кукурудзи. Крім цього, жуки можуть живитися пилком інших рослин з родини гарбузових, злакових, бобових, складноцвітих.

В Україні західного кукурудзяного жука виявлено на Закарпатті, у Сколівському рні Львівської обл. У Сокальському районі у 2011ому внаслідок проведення обстежень феромонними пастками. Спеціалісти Державної інспекції з карантину рослин по Львівській області виявили західного кукурудзяного жука на промислових посівах кукурудзи ПП «Західний Буг» біля с. Опільсько.

Карантинні заходи. Ввезення насіннєвого матеріалу і товарних партій кукурудзи зза кордону дозволяється тільки за погодженням з Укрголовдержкарантину проведенні ретельного огляду та експертизи. Важливим заходом є щорічне обстеження посівів кукурудзи маршрутновізуальним методом, за допомогою феромонних пасток.

З агротехнічних заходів боротьби є дотримання сівозміни, що включає зернові (крім кукурудзи), багаторічні трави, конюшину, люцерну, просапні культури. Висівати кукурудзу на одному і тому ж полі можна лише через 3 роки, не допускаючи монокультури кукурудзи.

З хімічних заходів боротьби основним є обробка рослин пестицидами проти жуків та внесення в ґрунт при сівбі гранульованих препаратів проти личинок західного кукурудзяного жука.

Роман КУРИЛО, провідний спеціаліст – державний інспектор з карантину рослин відділу фітосанітарного  контролю за шкідливими організмами.
         

Загрузка...

About Адміністрація порталу

x

Check Also

Я хочу подякувати за пам’ять про мого сина, – матір загиблого бійця батальйону “Львів”

12 січня, начальник Головного управління Національної ...