Духовне життя

Медовий спас

14 серпня свята церква святкує Перший Спас, який в народі звикли називати медовим Спасом…У цього свята кілька назв невипадково, бо і свят кілька. Спас (скорочена форма від слова Спаситель, Ісус Христос). Повна церковна назва свята  "Винесення чесних древ чесного і животворящого Хреста Господнього”. На утренній службі виноситься хрест для поклоніння і вшанування. Походить це свято ще з Константинополя. У серпні місто завжди страждало від розповсюдження всіляких хвороб, тому в древні часи постановили виносити з храму святої Софії частину хреста, на якому був розіп'ятий Ісус, для освячення міста і передбачення хвороб та епідемій.

В цей день також вшановують сім святих мучеників  братів Маккавеїв (Авім, Антонін, Гурій, Єлеазар, Євсеон, Алім й Маркелл), а також матір їхню Соломонію (чи Соломію) та їх вчителя Єлеєзара, які постраждали за відмову від язичництва і в 166 до н.е. прийняли мученицьку смерть .

Цього дня ще згадують хрещення Руси  України рівноапостольним князем Володимиром у 988 році на Дніпрі.

Тропар свята:   "Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу побожному народові нашому на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй громаду Твою!"

Також у цей день починається Успенський піст, який триває до самого свята Успіння Пресвятої Богородиці.

З переказів відомо, що в Києві існував звичай: на Маковея всі кияни сходились на Дніпро святити воду. Все населення повинне було з'являтися на водосвяття в козацькому одязі. Було б добре, якби цей звичай відродили і сьогодні.

В це свято у Церквах освячують воду, а потім  ще мак і мед.

Володимир ЖАРСЬКИЙ,
священик.

Голос Сокальщини на GoogleNews