Духовне життя

Сокальсько-Жовківській єпархії УГКЦ – 10 років

21 листопада 2010 р. Сокальсько-Жовківська єпархія святкує 10-річчя свого існування. Ця церковно-адміністративно одиниця заснована у 2000 році і спершу називалася Сокальською єпархією, але з пасторальних мотивів 21 листопада 2007 року при чисельному зборі духовенства і вірних, у храмі свящ. Йосафата в м. Жовква, було проголошено "Грамоту" Верховного Архиєпископа Києво-Галицького Любомира Гузара "Про зміну назви єпархії на Сокальсько-Жовківська". До складу єпархії належать шість районів Львівської області: Жовківський, Сокальський, Радехівський, Кам’янкоБузький, Буський, Бродівський. Престольне місто  Сокаль, а катедральний собор  церква Святих Апостолів Петра і Павла. У цьому храмі 21 листопада об 11.00 год. відбудеться урочиста Архиєрейська літургія.

Від дня заснування єпархію очолює єпископ Михаїл Колтун, який до ювілею єпархії ініціював видання книги "Сокальсько-Жовківська єпархія: життя і служіння", в якій йде мова "про Церкву, якою вона була перед нами, до якої ми прийшли колись і в якій ми живемо тепер". На ім’я Правлячого архиєрея надходить багато привітань від ієрархів нашої Церкви з України та зза кордону і вітань від представників державної влади, адже як пише у привітальному слові владика Степан Меньок, екзарх ДонецькоХарківський УГКЦ, що "Реальним представником кожної окремої частини Церкви є єпископ". Тому-то єпархія на чолі з Правлячим Архиєреєм Михаїлом Колтуном у недільний день 21 листопада молитиметься і дякуватиме Всевишньому за час десятирічного служіння у Церкві. На свято прибудуть єпископи УГКЦ, священики з усіх куточків єпархії та вірні. Оскільки єпископ Михаїл Колтун є ще керівником Відділу у справах душпастирства силових структур України, то на свято прибудуть також представники державних силових структур, зокрема перед Катедральним храмом гратиме оркестр військовослужбовців.

СОКАЛЬСЬКО-ЖОВКІВСЬКА ЄПАРХІЯ УГКЦ

Кількість населення: 491751особа.
Кількість вірних: 321645 осіб.
Кількість парафій: 355.
Кількість священиків/дияконів: 241 священик і 3 диякони.
Катедральний собор: св. ап. Петра і Павла.
Адреса: м. Сокаль, вул. Андрея Шептицького, 103, тел. (257) 21488.
Єпископ: Преосвященний Владика Михаїл (Колтун), Правлячий архиєрей СокальськоЖовківський.
19 вересня 1993 р. отримав єпископські свячення (святитель Блаженніший Мирослав Іван Кардинал Любачівський, співсвятителі  Владика Софрон (Дмитерко) і Владика Филимон (Курчаба). Призначений Правлячим єпископом Зборівської єпархії.
Із 1997 р.  уповноважений від єпископату УГКЦ у справах капеланства і духовної опіки військовослужбовців усіх родів військ України.
Із 17 жовтня 2000 р. виконує служіння єпархіального єпископа у новоствореній Сокальській єпархії.

ПРО ЄПАРХІЮ

Сокальська єпархія УГКЦ утворена 16 липня 2000 року із частин колишньої Зборівської єпархії та Львівської Архиєпархії і складається із шести північних районів (Сокальський, Радехівський, Бродівський, Кам’янкоБузький, Буський, Жовківський) та м. Червоноград Львівської області. Територія єпархії примикає до державного кордону із Польщею.

Загальна площа території єпархії становить 6 991 кв. км. Кількість населення, що постійно проживає на території єпархії становить 491751 особу, з яких до Української ГрекоКатолицької Церкви належать 321645 осіб.

Історично територія єпархії до 1946 р. належала до Перемиської єпархії, Львівської Архиєпархії та невеличка частина теперішнього Бродівського району – до Станіслаівської єпархії, які після Львівського псевдособору 1946 р. та змінення адміністративного поділу, були зліквідовані, а храми були зруйновані або використовувалися не за призначенням. Грекокатолики збиралися таємно на богослужіння під проводом підпільних священиків та єпископів. Від 1990 р. активно відбувається відродження життя нашої Церкви, реставрація храмів та будівництво нових. За цей період на території єпархії збудовано більше 100 нових храмів та каплиць.

У 2007 році було розширено назву єпархії і тепер вона іменується Сокальсько-Жовківською, щоби жителі районів, котрі є віддалені від м. Сокаля, могли розуміти свою приналежність до цієї єпархії. Також немалу роль відіграло те, що Єпархіальне управління знаходиться у м. Жовква і відповідно це місто отримало важливе значення у житті всієї єпархії.

Парафії об’єднані у 15 деканатів:
1. Белзький
2. Бродівський
3. Буський
4. Дублянський
5. Жовківський
6. Кам’янкоБузький
7. Лопатинський
8. Новояричівський
9. Олеський
10. Підкамінський
11. РаваРуський
12. Радехівський
13. Сокальський
14. Тартаківський
15. Червоноградський

У Сокальсько-Жовківській єпархії на даний момент є 241 священик, з них 223  виконують парафіяльне служіння і проживають у парафіях, 10  не мають призначення, 8  за межами єпархії, а також 3 диякони.

У всіх парафіях є призначений священикадміністратор, у деяких є сотрудники чи практиканти.

Щороку відбуваються реколекційнонавчальні курси для священиків єпархії. Часто проводяться загальноєпархійні чи деканальні зустрічі священиків для обговорення поточних питань.

ДІЯЛЬНІСТЬ ЄПАРХІЇ

Дбаючи про духовне добро вірних, Правлячий Архиєрей Михаїл Колтун здійснює візитації деканатів та парафій, очолює окремі та загальноєпархійні паломництва чи святкування, в часі яких звертається до народу з пастирськими моральнобогословськими посланнями, де акцентує увагу на багатстві християнської традиції і віри.

Правлячий Архиєрей видає Пастирські листи з нагоди Різдвяних та Великодніх свят, з нагоди Великого посту та звернення до військовослужбовців.

Також з благословення єпископа було видано книгу "Чудотворні ікони Сокальської єпархії" та молитовник для військовослужбовців.
Єпархія розповсюджує часопис "Джерело життя", який видає раз у два місяці. При храмах діють книжкові крамниці з католицькою літературою, зокрема у м. Жовква, м. Червоноград, м. Броди. Ведуться християнські теле і радіопередачі у містах Жовква, Сокаль, Червоноград, Броди та ін.

Розповсюджуються Папські Енцикліки, Листи та Послання Блаженнішого Предстоятеля УГКЦ Любомира. Щорічно проводяться реколекції та навчальні курси для священиків та мирян.

Налагоджено співпрацю із єпископами Православних Церков у сфері капеланського служіння у військових формуваннях. Для прикладу, відбувається спільна участь у паломництвах.

Щорічно духовенство та вірні беруть участь у транскордонних зустрічах добросусідства між польським та українським народами (с. Корчмин, Сокальський район).

СТРУКТУРА ЄПАРХІЇ

Катехитична комісія, яка організовує та здійснює катехитичну діяльність у парафіях єпархії на основі рішень Синодів єпископів УГКЦ, розпоряджень Єпархіального Єпископа та відповідних катехитичних програм. На даний час засновано п’ять катехитичних шкіл у наступних парафіях: храм св. ап. Петра і Павла м. Сокаль  школа імені о. Кирила Селецького; храм св. Йосафата м. Червоноград  школа ім. ієромонаха Йосафата Воротняка; храм Собору Пресвятої Богородиці і св. Теклі м. Броди  школа Матері Божої Неустанної Помочі; храм Пресвятої Богородиці Владичиці України м. Червоноград  школа святої Софії; храм Воздвиження Чесного Хреста м. Броди  школа святих апостолів Петра і Павла.

Комісія у справах євангелізації, яка разом із Патріаршою комісією випрацьовує концепцію євангелізації. Зокрема, 6 квітня 2009 р. відбувся Єпархіальний Собор "Ви будете моїми свідками аж до краю землі" у м. Жовква. В Соборі взяло участь 50 учасників: Правлячий Архиєрей, декани, парафіяльні священики, представники монаших чинів та згромаджень, миряни.

Комісія у справах родини, яка займається організацією душпастирства християнських родин на рівні єпархії. 2007-2008 рр. на території єпархії засновані осередки передшлюбної катехизації у містах Жовква, Сокаль, Дубляни, РаваРуська, Червоноград, Буськ, Кам’янка-Бузька та смт. Підкамінь.

Комісія богословської освіти, яка приділяє особливу увагу вишколу молодого покоління священства. На даний час єпархія має 9 студентів на філософському факультеті і 28  на богословському. Наші студенти успішно навчаються і на вищих студіях в університетах Риму (Італія)  7 осіб, у Айхштеті (Німеччина)  4 особи, у Інсбруці (Австрія)  1 особа, у Польщі (Люблін, Краків, Варшава)  8 осіб, здобуваючи ліцензіатські та докторатські ступені. Протягом 10 років у семінаріях Української грекокатолицької церкви навчалося 57 студентів від СокальськоЖовківської єпархії. У цей період Преосвященніший Михаїл Колтун уділив 67 піддияконських, 65 дияконських та 67 священичих свячень.

Комісія постуляції і святих, яка займається підготовкою біографічних матеріалів з метою дослідження життєвого шляху кандидатів, поданих до беатифікації. На даний час Комісія "Постуляційний центр беатифікації й канонізації святих УГКЦ" розпочала беатифікаційний процес над особою отця Кирила Селецького, священика, який працював на теренах СокальськоЖовківської єпархії.

Літургічна комісія, яка впорядковує і розвиває літургійне життя у єпархії. Щороку в СокальськоЖовківській єпархії видається настільний Церковний календар для духовенства і мирян, які задіяні в парафіях для літургічного служіння.

Комісія сакрального мистецтва, яка слідкує за дотриманням приписів у будівництві нових храмів та їх художньому оформленні, а також за проведенням ремонтнореставраційних робіт у храмах, які є пам’ятками архітектури. Комісія сакрального мистецтва налагодила співпрацю з Державним історикоархітектурним заповідником м. Жовква, Львівською галереєю мистецтв, Львівським музеєм Історії релігії, інститутом "Укрпроектреставрація", Управлінням охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації, Львівським Державним Аграрним університетом та художниками і реставраторами.

Комісія душпастирства охорони здоров’я, яка координує діяльність Церкви у медичній сфері. На єпархіальному рівні проводяться реколекції для медичних працівників. Кожного року у третю неділю після Воскресіння Господнього (неділю Розслабленого) відзначається день хворого. Священики, які опікуються лікарнями, відвідують хворих, особливо пастирською турботою огортають людей невиліковно хворих. Також 7 жовтня відзначається день Всесвітньої опіки хворих.

Комісія у справах монашества, яка налагоджує співпрацю з монастирями та інформує мирян про богопосвячене життя. Щоразу Правлячий Архиєрей Владика Михаїл Колтун відвідує монаші доми. Так, для прикладу, 18 січня 2010 р. в с. Потелич Преосвященний Владика Михаїл мав Святу Вечерю разом із сестрами св. Йосифа та дітьмисиротами, якими опікуються монахині. Наступного дня, 19 січня, Архиєрейську Літургію Його Преосвященство відслужив у монастирі отців Василіан у м. Жовкві, а 22-23 березня 2010 року у Крехівському монастирі провадив дні духовної віднови. У м. Червоноград, 28 березня, у Квітну Неділю в монастирі ЧСВВ Владика відслужив святкове богослужіння. 7 квітня, на Благовіщення, Преосвященний Владика Михаїл відвідав монастир у с. Підгірці Бродівського району.

Комісія у справах мирян, яка активізує життя мирян у деканатах та парафіях. Для реалізації своєї мети і завдань Комісія організовує періодичні зустрічі з мирянськими організаціями, “круглі столи”, конференції, семінари, з’їзди та проводить тренування для мирянських лідерів.

Молодіжна комісія, яка допомагає молодим людям віднайти своє місце у Церкві та організовує співпрацю між різними молодіжними християнськими організаціями та рухами. Зокрема, при Львівському Національному Аграрному Університеті (м. Дубляни) діє Центр Молодіжного Аніматорства та Центр Академічного Душпастирства.

Комісія у справах шкільництва, яка сприяє викладанню предмету "Християнська етика" в школах, а також допомагає заснуванню церковних шкіл різноманітних категорій із навчальною та виховною програмою.

Капеланство-душпастирська діяльність серед військовослужбовців. Наші священики здійснюють своє служіння у військових частинах міст Броди, Радехів, ВеликіМости та інших. У Сокалі також здійснюється капеланське служіння для людей, які є ув’язнені.

Екуменічна комісія, яка налагоджує співпрацю між громадами у тих населених пунктах, де присутні різні конфесії. У деяких парафіях богослужіння відбуваються почергово в одному храмі.

Комісія у справах мігрантів, яка займається людьми, які виїхали з України, також тими, які повернулися на Батьківщину. Ця Комісія є наймолодшою, бо була створена у вересні 2010 р., після того як Синод єпископів УГКЦ наголосив на необхідності душпастирської опіки над емігрантами та імігрантами.

Видавничий відділ "Джерело життя" та пресслужба, які інформують вірних про те, що відбувається в Церкві. Щоквартально видається єпархіальна газета "Джерело життя" та постійно оновлюється сайт єпархії.

Священик Богдан МУРОВАНИЙ.

Голос Сокальщини на GoogleNews