З життя господарника

Потрібно ефективно господарювати

Попри засніжений березень, аграрії Сокальщини готують техніку до веснянопольових робіт, купують насіння, мінеральні добрива, пальномастильні матеріали… Адже від цього почину найбільше залежить чи буде добірний врожай. І чекають, коли сонечко прогріє землю та можна буде вийти в поле. Якими турботами живуть селяни в очікуванні весни? Про це нам розповіли:

Ігор КУЩАК, заступник голови Сокальської райдержадміністрації:

– Наприкінці березня відбулася нарада з питання підготовки до проведення в районі веснянопольових робіт. На ній ми склали організаційногосподарський план їх проведення, обговорили проблеми сільськогосподарських виробників та шляхи вирішення. Аграрії району вже розпочали підживлення озимих зернових. Із потеплінням готуватимуть грунт до посіву ярих культур. Під урожай 2013го всі господарства планують посіяти 57546 гектарів сільськогосподарських культур, що становить 103,9% до минулого року.

 Сільськогосподарські товаровиробники заготовили 1520 тонн мінеральних добрив (73,1%), закупили 420 тонн дизельного палива та 50 т бензину, підготувили 1730 тракторів, 211 сівалок, 1949 одиниць грунтообробної техніки. Тож тепер чекають сонячної погоди, щоб вийти в поле.

Олег ТАРАСЮК, начальник відділу рослинництва та тваринництва управління агропромислового розвитку РДА:

– Цьогоріч прогнозована посівна площа ярих культур становить майже 11800 гектарів, на 5677 га вирощуватимуть кормові, на 5273 га  цукрові буряки, 6684 га картоплі та 1245 га овочів. У подальшому вона буде уточнюватися, залежно від перезимівлі озимини та остаточного визначення сільськогосподарськими підприємствами структури посіву. Наявний парк техніки, який чекає теплої днини, щоб вийти в поле, дозволяє господарствам району провести веснянопольову кампанію в стислі терміни. Вони розраховують на власні обігові кошти для проведення веснянопольових робіт: є мінеральні добрива та якісне насіння, крім цукрових буряків, кукурудзи, сої, яке щорічно закуповують. Сільгосппідприємства забезпечені пальномастильними матеріалами на 68%. Аграрії чекають на тепло, щоб розпочати підживлення озимих та посів ярих культур.

Василь МУХА, директор ТзОВ "Галичхутро":

– Землеробство залежить від погоди, і цьогорічна весна цьому підтвердження. Уже квітень, а селяни не можуть вийти в поле, бо надворі морозяно та лежить сніг. А ще декілька днів тому хурделиця відрізала чимало сіл від райцентру. Торік на цей час товариство з обмеженою відповідальністю уже засіяло декілька сотень гектарів. Зараз доведеться працювати в три зміни, щоб вкластися у терміни і все засіяти до травня, оскільки прогнозують посушливе літо.

У ТзОВ вся техніка готова до виїзду в поле. У нас достатньо мінеральних добрив та засобів захисту рослин. Подбали й про насіння, щоб мати на сортооновлення, бо саме воно є вагомим чинником майбутнього врожаю. Плануємо посіяти 800 га, з них ярих зернових  200 га пшениці, 80 га ячменю. Ще сіятимемо 120 га кукурудзи на силос, 120 га на зерно, 25 га вівса, 25 га гороху, 35 га вики на сінаж, 115 га сої, 60 га цукрових буряків, 20 га гречки. Тож роботи багато, потрібна лише погода.

А сільгоспвиробникам та селянам ніколи не було легко. Ні навесні, коли потрібно орати та сіяти, ні влітку, коли жнива, ні восени, коли збираєш вирощене з поля та готуєш площі під новий врожай, сієш озимі зернові… До того ж, як правило, підготовка до веснянопольових робіт щороку проходить на тлі різкого підвищення цін на пальномастильні матеріали, катастрофічного браку коштів. ТзОВ "Галичхутро"  багатогалузеве господарство. Це з одного боку створює певні труднощі, а з іншого  дає свої переваги, бо у нас одна галузь виручає іншу, й господарство має обігові кошти на пальне, насіння та мінеральні добрива. Гірше тим, хто займається лише рослинництвом. Селянам ні від кого чекати допомоги, хоча держава мала б чимось допомогти власним сільгоспвиробникам, хоч би надати кредити на пальне. Але, як і раніше, обіцянки залишаються лише обіцянками, а селяни самі мають думати, як ефективно господарити, щоб вижити.

Ігор СМЕТАНА, директор ПАФ "Войславичі":

– У нас все готове до виходу в поле, чекаємо на погоду. Для цього завчасу закупили пальномастильні матеріали, мінеральні добрива, подбали про засоби захисту рослин. Щоб мати добрий врожай, щороку закуповуємо насіння озимих зернових. Торік посіяли 200 га озимого ріпаку та 500 га пшениці, які перезимували добре. Ще плануємо сіяти цукрові буряки, кукурудзу на силос, ярі пшеницю, ячмінь, овес та кормовий біб.

Ігор ХОМ’ЯК, директор фермерського господарства "Хом'як":

– Для сільгоспвиробників, які очікують потепління, чекає напружена пора. Сільськогосподарська техніка готова до роботи, чекаємо лише погоди, щоб вийти в поле. Ми засіяли 200 га озимого ріпаку, 800 га озимої пшениці та 100 га озимого ячменю. Уже частково підживили озиму пшеницю і ріпак, закупили пальномастильні матеріали. Насіння маємо своє. Цьогоріч добрали ще 280 гектарів поля у жителів сіл Трудолюбівка та Ульвівок. Тут плануємо посіяти зернові  пшеницю, ячмінь та овес, а також цукрові буряки.

Володимир ШМИГЕЛЬСЬКИЙ, директор ПП "Агрофірма ім. Б. Хмельницького":

– Незважаючи на морозну погоду в ремонтній майстерні ремонтуємо техніку, бо від справності тракторів, плугів, сівалок, культиваторів залежить наскільки оперативно та якісно проведемо веснянопольові роботи. Мінеральними добривами сільгосппідприємство забезпечене на 80 відсотків, пальним  на 30. Думаємо, де взяти обігові кошти, щоб придбати пальне надалі. На жаль, нема де реалізувати худобу. Плануємо посіяти 265 га ячменю й пшениці, 120 га кукурудзи, 40 га цукрових буряків, 60 га сої, 40 га кормових бобів. Озимі зернові перезимували нормально. До снігопадів ще встигли розкидати гній на деяких площах. Тепер чекаємо теплої погоди, щоб вийти в поле.

Олег ІВАНЧИНА, директор ПАФ "Білий Стік":

– Всі дільниці агрофірми готові до початку веснянопольових робіт. Мінеральних добрив закупили на 70 відсотків до потреби. Маємо укладені договори на закупівлю гербіцидів, які частково проплатили. Повністю забезпечені якісним насінням. Чекаємо весни, яка може розпочатися раптово. Рік тому на цей час вже тривала веснянопольова кампанія повним ходом. У агрофірмі під озимим клином засіяно 850 га озимої пшениці, 340 га озимого ріпаку. Ще плануємо посіяти 150 га ярого ячменю та 50 га  гороху.

У цьому році вирішили дещо скоротити  до 160 га  посіви цукрових буряків. Господарство забезпечене власними обіговими коштами для проведення веснянопольових робіт. Тож сподіваємося провести їх оперативно та у стислі терміни.

Оксана САЛО, директор фермерського господарства "Дзвін":

 Весна в цьому році не така як зазвичай. Вона принесла багато сюрпризів. Температура повітря постійно коливається від мінус до плюс. Додали клопотів селянам снігові заметілі та часті зміни природних явищ, бо то мороз, то дощ, то сонце… Але селянин знає своє: як би зима не тиснула морозами, весна прийде. Тож готуємо техніку до веснянопольових робіт, щоб як тільки пригріє сонце, вийти в поле. Бо ж недарма кажуть, що день навесні зиму годує. Завчасу потурбувалися про насіння та мінеральні добрива, купили пальне та запчастини. Через складні погодні умови хвилювалися за озимі зернові, яких посіяли стільки ж, як і торік. Ще планую посіяти 20 га ярих зернових, цукрові буряки та сою.

Записала Любов ПУЗИЧ.

Голос Сокальщини на GoogleNews