З життя господарника

Сокальчани взяли участь в обжинках у Польщі

7 вересня Томашівський повіт Республіки Польща гостинно приймав представників великої і дружної хліборобської родини на святі обжинок. Друзіполяки запросили на святкування і делегацію зі Сокальського району. В її складі були: голова районної ради Ігор Дацюк, голова райдержадміністрації Олег Кожушко, Волсвинський сільський голова Віктор Притулко, Перв’ятицький сільський голова Богдан Сорока, Смиківський сільський голова Віктор Магера, Савчинський сільський голова Василь Калька, Ванівський сільський голова Галина Пагула, Жвирківський селищний голова Іван Кошлай, Двірцівський сільський голова Надія Стрілець, отець Василь Дубецький, ексголова районної ради Олег Солодяк, депутати районної ради Василь Береза та Юрій Семенчук.

Територія стадіону в с. Вужишин на один день перетворилася на справжній осінній ярмарок. Тут польські землероби не тільки святкували, а й ділилися досвідом вирощування зернових культур, демонстрували сорти пшениці, ячменю, які приносять високі врожаї. Кожен присутній на святі зміг оглянути виставку вирощених овочів – перцю, помідорів, капусти, огірків, картоплі, моркви. Однак, тут не лише купували та продавали, а й вшановували працю тих, хто трудиться на землі, вирощує хліб для своїх сімей та країни.

На початку святкування, а воно у поляків розпочалось вранці – о 10 год., на стадіоні прибулих зустрічали війти гмін Томашівського повіту, староста повіту, дівчата пристібали на груди кожному гостю букетики з колоском і квітами. Настрій усім піднімала величезна лялька, яка сиділа на тюкові соломи, а під нею підпис: «Wydoilam krowe, nakarmila prosieta i przybyla na dozynki» («Видоїла корову, нагодувала поросят і прийшла на обжинки»).

Стадіон зустрічав гостей тужавими снопами пшениці цьогорічного врожаю, усмішками хліборобів, які раділи, що жнива уже позаду, хліб у коморі, тепер можна і повеселитись.

А тим часом на стадіон з’їжджались представники гмін Томашівського повіту зі своїми виробами. Адже у Польщі головною подією обжинок є урочиста хода і презентація обжинкових вінків, які представляє кожна гміна. Здивуванню і захопленню нашої делегації не було меж: ці дивовижні композиції з колосся, насіння, пшениці, грису, гречки, маку, овочів, квітів – витвори рук учасниць так званих гуртків сільських господинь, які діють у кожному населеному пункті. Це ж треба мати величезну фантазію і золоті руки, щоб виплести такі витвори мистецтва, які милували око всім гостям свята.

Представники гмін Томашів Любельський, Тарнаватка, Белжец, Ульхувек, Любича Крулевська, Рахані, Сусець, Ярчув, Криніце, Телятин, Лащув, Долгобичув, Тишовце принесли свої витвори, серед них були статуя Ісуса Христа, зроблена з грису, криниця з відром, плетені з колосся, чотириповерховий торт з колосків, кожен поверх якого складався з гречки, гороху, вівса, пшениці, оздоблений квітами і фруктами. Дуже сподобався гостям свята виріб – господар і господиня їдуть на конях, впряжених у віз. Скульптура коня була обклеєна гречкою, віз – з пшениці і маку, гречки. Такі шедеври мистецтва не завжди у кінофільмах побачиш.

Господині з Тарнаватки зробили майже триметрову статую Матері Божої. Її сплели з колосся, кукурудзяного волосся, оздобили гречкою, квітами, овочами. Як розповіла одна з майстринь, пані Малгожата, на виготовлення роботи іде багато часу, статую жінки робили більше двох тижнів. Ця рукотворна Матір Божа символізує достаток, багатство польської землі.

Посеред стадіону стояла сцена, а по обидва боки – столи з виробами польських умільців. На усій площі святкування організували виставку вирощеної продукції, а також сільськогосподарської техніки, якою поляки обробляють землі.

Розпочалося святкування з урочистої ходи керівників Томашівського віту, війтів та представників гмін, делегацій. Першим слово мав війт гміни Рахані, на території якої відбувалися обжинки, Казімір Органіста: «Обжинки – це одне з найвеличніших свят для кожного селянина, яке символізує радість, відпочинок і вшанування тяжкої праці хлібороба. Тішуся, що такі урочисті заходи відбуваються на теренах гміни Рахані. Ця місцевість, а також хлібороби, за останні роки зазнали значних втрат. Цьогорічні обжинки – це найкращий час задуматись, чим є наша земля, по якій ходимо, на якій живемо, працюємо, відпочиваємо і збираємо плоди. На це запитання можемо відповісти: земля є годувальницею, нашим народним скарбом, який плекаємо і бережемо. Земля вимагає від нас постійної праці, великої відповідальності, а за це вона нам віддячує щедрими врожаями. Не можна забувати про селян, які працюють на ній, це ви, дорогі рільники, вчили і вчите нас як треба добре працювати, що треба бути витривалим. Дякуємо нині вам за ту науку і за працю».

Староста Томашівського повіту Ян Ковальчик подякував делегації з Жовківщини і Сокальщини, що завітали на свято, і сказав: «Обжинки приносять радість відпочинку після важкої праці. Нині дякуємо всім рільникам за працю на землі, дякуємо Богу за хороший урожай. Добра традиція у нашого народу – щорічно вшановувати хліборобів. Їх треба шанувати щодня, а не один день на рік, бо саме завдяки їм маємо свіжовипечений хліб.

Споконвіку в Польщі шанували працю на землі, родину, традиції, ми їх примножуємо і тепер, передаємо наступним поколінням. Теперішня наша молодь перейняла любов до праці на землі від старшого покоління. Дякую старшому поколінню за таке гідне виховання нашої зміни. Поляки – щедрі люди, ми готові поділитися останнім з тими, хто цього потребує. Польща вже влилась у європейську спільноту, віримо, що наш найближчий сусід – Україна – теж скоро стане повноправним членом Європейського Союзу. Хай живе праця хліборобів!»

Голова Жовківської районної ради Тадей Швай звернувся до польських хліборобів: «Хлібороби – це люди, які своєю працею роблять усе можливе, аби держава була міцною. Село – це колиска традицій, які є в кожній державі, і в Україні теж. В цей нелегкий час українці також збирають урожай, печуть хліб, працюють на землі. Сьогодні нас усіх в єдину могутню державу об’єднав ворог – Росія. Ми впевнені, що разом з Польщею скоро будемо єдиний європейський народ. Разом з старостою Томашівського повіту реалізуємо ще багато спільних проектів, які принесуть користь українцям і полякам. Хай живе Україна! Хай живе Польща!»

Пишний коровай, випечений на сокальській землі, оздоблений у наші національні кольори, на вишитому рушникові старості Томашівського повіту Яну Ковальчику та війтові гміни Рахані Казіміру Органісті від сокальської громади вручили голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк, голова райдержадміністрації Олег Кожушко та Жвирківський селищний голова Іван Кошлай.

Голова районної ради Ігор Дацюк зазначив: «Нас з поляками об’єднують спільні традиції, спільні інтереси, любов до хліба і до рідної землі. Щира подяка селянам за працю, бо це найвдячніша робота. Дякуємо польському народові за підтримку українців на Майдані під час Революції гідності.

Дякуємо за політичну, суспільну, фінансову, гуманітарну допомогу під час війни з російським окупантом. І староста, і війти гмін Томашівського повіту завжди нам допомагали і словом, і ділом, як справжні друзі. Переконаний, що ми цю війну виграємо і будемо спільно в Унії Європейській».

Після виступів керівництва, староста Томашівського повіту нагородив медалями кращих аграріїв повіту. А далі відбулося частування хлібом, випеченим з нового урожаю, і медом.

Після офіційних заходів на сцені розпочалася Свята меса, яку відслужили четверо польських ксьондзів. Поляки дякували Богу за хорошу погоду, за те, що беріг землі від негоди і допоміг зібрати щедрий урожай.

Вкінці урочистостей кожен міг почастуватися стравами, які приготували польські господині. Гості оглядали виставку народних умільців з різних гмін – картини, серветки, подушки. На стадіоні вигравав мелодії духовий оркестр, здається, тут навіть повітря було святковим.

Правду кажуть у народі: однією рукою жни, а другою – сій. Тількино завершились обжинки, а хлібороби уже пересіли з комбайнів на трактори, сіють озимину. Знову перед їхніми очима широкі безкраї лани, які чекають господарів. Дай Боже, щоб і на наступний рік земля порадувала хліборобів щедрими врожаями.

Ольга ДИЛИН.

 

Фото автора та Юрія СЕМЕНЧУКА.

Голос Сокальщини на GoogleNews