Наші інтервю

Потрібно відстояти шахти Прибузького краю

Під час зустрічі з журналістами місцевих засобів масової інформації в. о. генерального директора ДП "Львіввугілля" Андрій Дяченко наголосив: сподіватися можемо лише на себе, тому повинні гуртуватися та спільно зустрічати виклики часу. У 2016 рік вугільна галузь України входить без державних дотацій. У бюджеті країни народні обранці жодної гривні на підтримку гірників не заклали. У розмові взяли участь директор з економіки і фінансів Олександр Горовой, головний бухгалтер держпідприємства Тарас Бабій, голови шахтарських профспілок Олег Турчин та Михайло Шабля.

Коротко про виробничу ситуацію: завдяки введенню у останні місяці потужних лав №173 на шахті "Лісова" та №133 на "Степовій" щодобовий вуглевидобуток зріс і зараз становить понад 6 тис. тонн на добу. Високоякісне вугілля з шахт "Великомостівська", "Лісова" та "Степова" відвантажують на енергетику напряму, а гірничу масу з "Межирічанської", "Відродження" та "Червоноградської" потрібно збагачувати на фабриці ПАТ "Львівська вугільна компанія". На жаль, фабрика не в змозі переробити усе те вугілля, що треба збагатити, тому частина його направляється на аварійні склади, де накопичилося вже 174 тис. тонн. Проте завдяки прямому постачанню на енергетику вдалося напрацювати кошти та скоротити борг перед шахтарями по зарплаті. Зараз існує проблема виплати зарплати частинами. Виплати напряму залежать від часу та обсягу поступлення коштів, а оскільки енергетичний ринок держави лихоманить, то й передбачити щось наперед неможливо, пояснив очільник держпідприємства. За 11 місяців реалізовано товарної продукції на 808 млн. грн. 94% твердого палива направляється на енергетику. Кошти держпідтримки протягом 2015 року надходили нерегулярно. Однак є впевненість, що держава виділить кошти на виплату зарплати гірникам за листопад-грудень. 

– У вирішенні проблем ДП "Львіввугілля" беруть участь профспілки – Львівська територіальна організація Профспілки працівників вугільної промисловості України на чолі з Олегом Турчиним та Регіональне об'єднання Незалежної профспілки гірників України м.Червонограда, де головує Михайло Шабля, – зазначив Андрій Дяченко, – я двічі на місяць відвідую засідання голів профкомів, де обговорюємо ситуацію, а між тим щодня спілкуємось у телефонному режимі. Щочетверга я – на шахтах, де напряму спілкуюсь з гірниками. Активно слідкує за ситуацією та завжди готовий прийти на допомогу голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. Обізнані у наших бідах й народні депутати Михайло Бондар та Олег Мусій, які відстоюють галузь у парламенті. Міський голова Червонограда Андрій Залівський теж живе проблемами гірників та на своєму рівні робить усе, що може для шахтарів, адже добре знає, що саме ДП "Львіввугілля" на 42% наповнює міський бюджет та сприяє процесу передачі об'єктів соцсфери держпідприємства на утримання місцевої громади. На 49% вугільники забезпечують і бюджет Сокальського району. 

Отже, є у гірників зарплата – значить сплачені податки, грошовий потік наповнює магазини, сферу послуг, підприємці сплачують з прибутку податки знову ж у бюджет – і край живе. Є недофінан-сування у вугільній галузі – це відразу відчувають не тільки гірники та їхні сім'ї, але й тисячі місцевих мешканців, не пов'язаних напряму з шахтами. 

– Шахтарські профспілки, голова Львівської ОДА та ДП "Львіввугілля" мають єдину позицію – держпідприємство повинно працювати у єдиному майновому комплексі, щоб збереглися робочі місця, – підсумував в. о. генерального директора Андрій Дяченко. – Останнім часом багато іноземних інвесторів виявили зацікавленість шахтами Львівщини, але через велику податкову заборгованість вугільників конкретних пропозицій немає. Певні китайські компанії хочуть будувати теплоелек-тростанцію, яка працюватиме на водовугільному паливі, для забезпечення м. Львова теплом. Презентуючи в ЛОДА цей проект, вони зазначили, що у рік потрібно буде 150-300 тис. тонн вугілля й висловили намір брати його на прибузьких шахтах. Але це – у перспективі… А наразі докладаємо максимум зусиль для збільшення реалізації вугілля. Показово, що у вересні ми мали перед ДП "Вугілля України" 49 млн. грн. "мінусу", а нині вже 730 тис. грн. "плюсу".

Журналістів цікавили подальші дії профспілок у ситуації, коли вугільну галузь залишили сам на сам з проблемами. Лідери шахтарських профспілок налаштовані рішуче.

– Ми будемо захищати права гірників усіма засобами, щоб у шахтарських містах не настала пустка та сто тисяч мешканців вугільного краю раптом не опинилися без шматка хліба, – наголосив Олег Турчин.

– Маємо зайняти жорстку позицію й відстояти наші шахти, щоб зберегти робочі місця для тих молодих хлопців, що нині здобувають гірничі спеціальності, – завершив розмову Михайло Шабля.

Марія ЛУЦЕНКО.

Фото Ольги Дилин.

 

         

Голос Сокальщини на GoogleNews