Наші інтервю

Підтримуватимемо iніціативи місцевих громад

Вже минуло майже п’ять місяців з того часу як головою районної ради обрали сорокачотирьох-річного уродженця Сокаля Ігоря Дацюка. Його батьки родом з Сокальщини, мама з Городилович, батько  з Перв’ятич, родина репресованих, батько – Михайло Дацюк, член Сокальської станиці Братства вояків УПА.

Ігор Дацюк навчався у Сокальській СШ №1, з відзнакою закінчив історичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка та аспірантуру. Повернувшись в Сокаль, працював спеціалістом, начальником відділу, заступником голови Сокальської РДА. В 2006 р. закінчив Львівський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, магістр державного управління. Член Конгресу українських націоналістів. З 2005 року по 2010 рік  керуючий представництвом страхової групи "ТАС". В грудні 2010 року Ігоря Дацюка обрали головою Сокальської районної ради. Одружений, виховує двох дітей: дочку Марту та сина Гордія.

На останній сесії з уст голови Сокальської районної ради Ігоря Дацюка прозвучала пропозиція більш детально ознайомитися з ситуацією на місцях, об’їхавши усі сільські, міські та селищну ради району. Голова РДА Микола Мисак підтримав пропозицію. І протягом майже двох місяців тривала ця робота. Про її підсумки наша розмова з головою районної ради Ігорем ДАЦЮКОМ (на знімку).   

– Ігоре Михайловичу, Ви разом з головою райдержадміністрації Миколою Мисаком, або ж Ваші заступники, об’їздили весь район, розмовляли з представниками влади, місцевими депутатами, мешканцями міст і сіл, ознайомилися з проблемами тої чи іншої місцевості, отже, можете зробити певні підсумки з побаченого, почутого, проблеми виокремити насамперед?

– Дороги, енергопостачання, підтоплення населених пунктів та пасажирські перевезення. Ці проблеми не виникли протягом одного року і вирішити їх не можна за рік. Бо потрібні великі кошти, підтримка влади і ініціатива громади. Якщо два останні чинники можливо владнати власними силами, то з великими грошима не так просто. Тому пропонуємо радам підхід дольової участі, аби вирішити наболілі проблеми, які маємо на території району. Це б мало виглядати так: частина грошей з районного бюджету, частина – з сільського та міського плюс до того ініціатива громади  це можуть бути і кошти, і виконані роботи. Вже маємо позитивний приклад саме в цьому напрямку в Перв`ятицькій сільській раді. Там громади Перв’ятич і Спасова зібрали кошти, батьки працювали у приміщенні Спасівського дитячого садка, відремонтували другу його половину і таким чином змогли набрати ще одну групу дошкільнят. В Домашеві сільська рада на чолі з сільським головою Ольгою Ващишин зібрали гроші з кожного двору, найняли на один день грейдера, заправили його пальним, і він порівняв всі дороги в селі. І таким громадам, таким місцевим радам ми, в першу чергу, будемо допомагати, бо там є ініціатива, є бажання працювати заради свого села чи міста.

Це дуже позитивно, що люди хочуть щось зробити, змінити у своєму житті. Бо ж є інші випадки, коли вони лише декларують: у нас того нема, дайте нам, зробіть нам, а ми подивимось, чи ви добре робите. Так не має бути.

– Власне ознайомившись з проблемами місцевих рад, зробивши з цього певні підсумки, Ви зможете поінформувати депутатські комісії, депутатів, аби правильно розпорядитися вільними залишковими коштами і найближчим часом, і в перспективі?

–  На початку нашої роботи ми домовилися з головами місцевих рад і депутатським корпусом, що будемо виїжджати на місця, знайомитися з роботою рад: міських, селищної, сільських, зустрічатимемося з депутатами місцевих рад, керівниками установ і закладів, будемо спілкуватися, обмінюватимемося думками і спільно прийматимемо рішення стосовно ремонту тих чи інших об`єктів. Спільно вирішуватимемо проблеми. Є вже певне бачення, кому першочергово потрібні кошти, але, насамперед, маємо це обговорити з депутатським корпусом, керівництвом райдержадміністрації, головами місцевих рад, узгодити всі "за" і "проти" і тоді виноситимемо питання про виділення коштів, а це майже три мільйони, на розгляд сесії і колегіально прийматимемо рішення. Зазначу, що за перший квартал районний бюджет виконаний на 114 відсотків, це є відрадна тенденція, що дасть нам змогу після першого півріччя знову корегувати районний бюджет в сторону збільшення і виділяти кошти на більш нагальні проблеми, які стосуються розвитку інфраструктури, вирішення соціальних проблем.

– Ігоре Михайловичу, на сесії районної ради Ви запропонували працювати над розвитком інформаційного забезпечення і це є ефективною співпрацею між органами влади в Сокалі і на місцях, як іде робота в цьому напрямку?

– Так, ми прийняли програму "Електронна рада", і цього року буде встановлений Інтернет в кожну сільську, міську та селищну ради. Створюємо вебсайт районної ради і вебсторінки кожної місцевої ради. Зможемо виходити у світ, подавати свої інвестиційні пропозиції, брати участь у різноманітних проектах. Матимемо змогу спілкуватися через мережу Інтернет, що дасть можливість ефективно співпрацювати районній раді з місцевими радами  через електронну пошту. А також мешканці населених пунктів зможуть у власні помешкання проводити Інтернет.

–  Ви поїздили по багатьох дорогах Сокальщини і добре знаєте, у якому вони плачевному стані, які будуть дії у цьому напрямку?

– Звичайно, ми знаємо, яка ситуація з нашими дорогами. Але треба розрізняти, що є дороги державні загального користування, це центральні та між населеними пунктами, які утримує Служба автомобільних доріг, а обслуговує –"Райавтодор". На його роботу є дуже великі нарікання. До фінансування дорожніх робіт Службою автомобільних доріг є теж чималі претензії. Ми також дуже незадоволені якістю роботи "Райавтодору" на наших дорогах колись і цього року теж. Так як латаються нині ямки на дорогах, це взагалі позаминуле століття. Ефективність вирішення цих проблем бажає бути значно кращою. Одна машина асфальту в день, який привозять аж з Давидова Перемишлянського району (це практично зимний асфальт), то про яку якість дороги може йти мова? Отож в травні на черговій сесії розглядатимемо питання про стан автомобільних доріг, буде перед депутатським корпусом звітувати і Служба автомобільних доріг Львівської області, і Сокальський "Райавтодор".

Прийматимемо відповідне рішення щодо ситуації з дорогами. Хоча, на жаль, вплив на ці організації маємо опосередкований. Це є пряма вертикаль: "Райавтодор” підпорядковується "Облавтодору", далі Служба автомобільних доріг Львівської області і галузеве міністерство.

– Добре вивчивши ситуацію, ми вирішили взятися за комунальні дороги, йдеться про вулиці міст і сіл. Бо саме у цьому напрямку маємо можливість виділяти кошти, і сюди приходить субвенція з державного і обласного бюджетів на ремонт комунальних доріг  вулиць населених пунктів. Протягом двох місяців спеціалісти районної ради об’їздили всі місцеві ради, провели роз’яснювальну роботу з їх працівниками і посприяли, аби ті взяли комунальні дороги на баланс місцевих рад.

Хочу зазначити, що спільними зусиллями районної ради, райдержадміністрації, депутатів обласної ради ми добилися, що в цьому році на Сокальський район буде виділений перший транш – мільйон п’ятдесят тисяч гривень на ремонт комунальних доріг. Також подаємо пропозицію на поточний ремонт комунальних доріг ще десь на понад п’ять мільйонів гривень. Хоча попередньо просили сім мільйонів гривень на капітальний ремонт комунальних доріг.

– А в попередні роки скільки на це виділяли коштів?

– Для порівняння скажу, що протягом 2009-2010 років з обласного бюджету виділено 550 тисяч гривень на ремонт доріг комунального значення. Я розумію, що людям байдуже, на чиєму балансі дороги, хто їх обслуговує, хто ремонтує і з якого бюджету виділяються кошти. Нам усім треба їздити по нормальних, добрих дорогах. Проте система обслуговування доріг в державі, на жаль, є дуже недосконала і маємо з тим великий клопіт. Десь дороги є в трохи кращому стані, десь в ще гіршому, але ми поставили перед собою завдання протягом цієї каденції працювати над їх покращенням. До речі, голова облдержадміністрації Михайло Цимбалюк, перебуваючи нещодавно на Сокальщині, задекларував, що до кінця року дороги у Сокальському районі будуть відремонтовані. Ми звернулися з листом до начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області п. Шпитака, де вказали на катастрофічну ситуацію дороги на відтинку СокальЛьвів. Ще жодного року такої поруйнованої дороги у цьому напрямку не було.

– Серед найактуальніших на нинішній час проблем Ви на початку нашої розмови назвали підтоплення населених пунктів…

– Що стосується підтоплення наших населених пунктів, а це льохи, поля, городи, пасовища, то ця проблема, очевидно, пов`язана з підробкою шахт, підняттям грунтових вод, забрудненням, замуленням меліоративних каналів. Вже котрий рік Сокальська районна рада закладає кошти на Програму меліоративних робіт, очистку меліоративних каналів. Цього року виділено на ці роботи 295 тисяч гривень з огляду на те, що саме стільки коштів може освоїти управління осушних систем. Матеріальнотехнічна база цього управління збережена, одна з кращих в області. У них є відповідна техніка, мають змогу чистити канали. Спеціалісти управлінь агропромислового розвитку та осушних систем оглянули території, зібрали пропозиції від усіх місцевих рад, яким необхідно провести такі роботи. Нещодавно засідала комісія з питань аграрної політики, земельних відносин та розвитку села, де розподілені кошти, і 14 квітня роботи вже розпочалися. Якщо ці кошти освоять, обов`язково виділятимемо додаткові.

– Пригадую на одній з колегій райдержадміністрації розглядали питання про електропостачання у районі, також на сесіях "у різному" депутати звертали увагу на певні недоліки і проблеми у цій сфері, отже, тут є теж поле діяльності для районної влади…

– Так, стан електропостачання наших населених пунктів є одним з пріоритетних в роботі районної ради. Ці питання детально опрацьовували під час відвідин кожної місцевості. Цього року ВАТ “Львівобленерго” вкладатиме майже півтора мільйона гривень для покращення системи енергопостачання в районі. Сокальський РЕМ склав перелік об’єктів, які будуть ремонтувати в 2011 році в майже сорока населених пунктах. На жаль, не всі села потрапили у цей список, але в процесі роботи старатимемося максимально виправляти ситуацію, яка трапляється у тому чи іншому селі чи місті.

– Сокальський район є найбільший в області, мешканці міст і сіл користуються громадським транспортом і дуже часто невдоволені графіком руху, обслуговуванням…

– До речі, в багатьох радах звертали увагу саме на це. І знову ж таки система пасажирських перевезень недосконала в державі. Чому? Бо нині конкурси на перевезення пасажирів у районах проводять в обласних адміністраціях. Ми маємо лише опосередкований вплив на цей процес. І від фракції Конгресу українських націоналістів у районній раді є пропозиція щодо внесення змін в законодавство і передачі функцій замовника (обласна адміністрація) до районних державних адміністрацій, які, вважаю, зможуть більш ефективно контролювати дотримання перевізниками укладених договорів і, відповідно, покращити ситуацію з пасажирськими перевезеннями.

– Ігоре Михайловичу, наближається свято Христового Воскресіння, щоб Ви побажали громаді Сокальського району?

– У світлі дні Христового Воскресіння вітаю сердечно наших краян. Бажаю радості з небес, Божих ласк, здоров`я, добробуту і щастя. Могутня симфонія великодніх дзвонів в унісон з воскреслими піснями розноситься по Україні і за її межами, звеселяючи кожну українську душу. Горять вогнями, пахнуть свічками, дзвенять молитовними піснями про Воскреслого Христа Божі храми усієї України. Всевишній благословив наш похід до волі і послав нам ласку  вже двадцятий рік маємо незалежну соборну Державу. Бережімо її! Зичу веселих і щасливих свят.

Розмову вела Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews