Конкурси

Відбувся міжрегіональний фестиваль дитячого та юнацького виконавського мистецтва «Мамині зіроньки»

Двадцять перший рік поспіль старовинне місто над Бугом у День матері збирає обдарованих дітей на міжрегіональний фестиваль дитячого та юнацького виконавського мистецтва «Мамині зіроньки». Він створює особливу ауру, яка зіткана з чистих помислів та сподівань. Адже це добра нагода для обдарованих дітей випробувати свої можливості, а для матерів чи бабусь, пісні, які співають діти для них і про них чи Україну, є найкращим подарунком. Фестиваль уже давно став візитною карткою Сокальщини. Не дивлячись на те, що він є щорічним та традиційним, інтерес до нього зростає. 

У конкурсі взяли участь 48 вокалістів з різних регіонів: Володимира-Волинського, Нововолинська, Рави-Руської, Львова, Червонограда, Горохова, Радехова, Жовківського та Сокальського районів. Юні співаки змагалися у трьох вікових групах. Вперше з часу існування фестивалю у ньому брали участь дуети. Їх було три, вони стали дипломантами конкурсу. 

Цього року було оновлено склад журі, яке оцінювало конкурсантів. Голова – соліст Львівського національного театру оперу й балету імені Соломії Крушельницької, лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів, фіналіст шоу «Зірки в опері» Петро Радейко, члени: композитор, аранжувальник, саундпродюсер Михайло Олійник, викладач по класу вокал студії «Апельсин» та керівник народного вокального ансамблю «Мелодія душі» Любов Андрухів, магістр Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, лауреат всеукраїнських конкурсів, викладач по класу вокал Сокальської дитячої школи мистецтв імені Віктора Матюка Ірина Грабова-Яремко та магістр Львівського національного університету імені Івана Франка, викладач по класу вокал Сокальської дитячої школи мистецтв імені Віктора Матюка Богдана Саганська.

…До початку галаконцерту залишилася півгодини. У залі збиралися люди. Конкурсанти переодягалися у сценічні костюми, очікували на нагородження та готувалися до показового виступу. Тут зібралися ті, кого професійне журі визнало кращим у кожній віковій групі. Як і суботнього дня поряд з ними були мами та викладачі. Серед них побачила керівника вокального гуртка, провідного методиста хорового жанру Сокальського районного народного дому Ольгу Шевчук, яка розповіла, що задоволена виступом своїх вихованців у «Маминих зіроньках».

Уже втретє бере участь у «Маминих зіроньках» Андрій Рачинський з Великих Мостів, який вперше вийшов на сцену в 4,5 роки. Йому сподобалося співати і ось уже понад десять літ займається співом, брав участь і перемагав у різних Всеукраїнських та обласних дитячих конкурсах, однак «Мамині зіроньки» стали його першою сходинкою. Хлопець планує поступати у Львівську академію мистецтв. Поряд готувалася до виступу Яна Воденнікова зі Львова. Сюди приїхала з мамою. Дівчинка розповіла, що займається в вокальному ансамблі «Родзинка». «Мамині зіроньки» – це її перший фестиваль. Вона дуже задоволена, бо стала його дипломантом. 

Вперше приїхала з мамою на фестиваль восьмирічна Юлія Сєдєнкова з Червонограда. Пані Людмила, каже, що переживала, коли донька співала на сцені. І нині хвилюється. Дівчина співає з 4 років в церковному хорі і вже рік займається у вокальній студії «Апельсин».

Фестиваль живе і розвивається. Це головне. У цьому велика заслуга в. о. начальника відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій Сокальської РДА Мирослави Михайлюк, працівників відділу і оргкомітету. Їхню роботу назагал ніхто не бачить.

– «Мамині зіроньки-2015» пройшли на одному диханні, – розповідає голова оргкомітету Мирослава Михайлюк. – Звичайно щороку є свої нюанси. Якогось року є слабші діти, а якогось кращі. Якщо порівняти цьогорічних учасників з попередніми, то вони десь «золота серединка». Багатьох дітей ми знаємо і тішимось їх успіхам. Адже серед учасників є багато тих, хто уже брав участь у фестивалі тільки в іншій віковій групі. Таких практично третина дітей. Ось і переможець нашого конкурсу Анастасія Гриб теж вже була учасницею «Маминих зіроньок». У цьому році додали ще один жанр – дуети. І сьогодні ми побачимо всі три дуети на сцені. Два зі Сокаля та один з Нововолинська. Дуети досить цікаві. Сподіваємось, що в наступні роки візьмуть участь учасники з інших районів та областей. Ми побачили, що це доречно та цікаво. Малі форми потрібно розвивати. Можливо мине час і братимуть участь у фестивалі і тріо. 

Поділився враженнями й голова журі соліст Львівської опери Петро Радейко.

– Я вперше є головою журі. І мені було навіть незвично опинитися по той бік дверей, бо досі був на сцені. Брав участь у 18 різних конкурсах. І завжди стояв на сцені, а журі було в залі. А нині я оцінюю конкурсантів фестивалю «Мамині зіроньки». На мою думку, всі учасники конкурсу добре себе показали. Деякі з них уже сформовані артисти, яким потрібно брати участь у різноманітних конкурсах, щоб проявити себе. Дякую усім, хто організовує такі фестивалі, хто підтримує обдарованих дітей. Вони – майбутнє нашої української культури. Що стосується самого фестивалю, то тут все відбувається чітко, бо все продумано і належно підготовлено, незважаючи на те, що він відбувається в такий складний час. Серед учасників фестивалю є декілька дуже обдарованих дітей. Велика заслуга викладачів, які добре підготували дітей до конкурсу. Проте є одне зауваження щодо репертуару: дитина не може виконати романси чи ліричні пісні. Вона ще не може передати тих хвилювань. Повірте: не сприймається, коли дитина чотирнадцяти років співає про інтимні речі… Для себе відкрив одну «зірочку». Слухаєш велику кількість співаків хороших, потужних з гарною школою. Просто гарно співають. А от виходить, заспіває і зачаровує, наче відбувається магія на сцені. Це і є талант. 

…Пролунали позивні фестивалю «Мамині зіроньки». Затамувавши подих, зал слухав слова ведучих – Анни Михайлюк та Христини Шкаврін про матір-Україну, Божу Матір і рідну неньку.

Святкове дійство розпочала лауреат першої премії 2004 року фестивалю, а нині ведуча фестивалю, студентка Дрогобицького державного музичного училища ім. Василя Барвінського Анна Михайлюк. Музичне привітання підготували й вихованці вокального ансамблю Сокальського Народного дому, яким керує провідний методист Ольга Шевчук. А далі священики – канцлер Сокальсько-Жовківської єпархії о. Роман Синицький, настоятель Червоноградського монастиря чину святого Василія Великого о. Ігнатій Москалюк, настоятель церкви Вознесіння Господнього о. Володимир Жарський, поблагословили учасників свята на добро, на успіх, во славу Матері Божої і всіх земних матерів. Вони зазначили, що любов матері є основою і джерелом життя, а День матері – це свято любові та пошани. І єдина справжня нагорода для всіх мам – це любов її дітей. 

Тепло вітали матерів у залі з Днем матері та учасників «Маминих зіроньок-2015» голова райдержадміністрації Олег Кожушко, заступник Сокальського міського голови Олег Олійник, голова оргкомітету фестивалю, в. о. начальника відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій РДА Мирослава Михайлюк. О. Кожушко вручив посвідчення та нагородний знак до почесного звання України «Матигероїня» багатодітній матері Уміді Висоцькій з с. Межиріччя. Жінка подякувала за нагороду та побажала усім мирного неба, щоб частіше усміхалися діти, щоб панувало добро на всьому світі та всі були щасливими. Такі ж посвідчення та нагрудний знак «Мати-героїня» отримали ще багатодітні матері Світлана Онищук з м. Сокаля та Марія Скалецька з с. Борове, однак, на жаль, вони не прибули на свято. 

І ось для конкурсантів настала хвилююча мить нагородження. Голова оргкомітету, в. о. начальника відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій РДА Мирослава Михайлюк запрошувала дипломантів та лауреатів фестивалю на сцену. Юним вокалістам грамоти та подарунки вручали голова та члени журі, почесний голова фестивалю, заслужений працівник культури Марія Христинич, голова РДА Олег Кожушко, заступник міського голови Олег Олійник, спонсори-підприємці.

Отже, лауреатами третьої премії стали: Софія Глушик (Червоноград), Дарина Сцьольна (Горохів), Андрій Рачинський (Великі Мости). Лауреати другої премії – Вероніка Сав’юк (ВолодимирВолинський), Катерина Заремська (Жовківський район), Василь Пасічник (Сокаль). Володарі першої премії – Юлія Сєдєнкова з Червонограда, Марія Галько та Марія Гоцій з Рави-Руської. Приз глядацьких симпатій дістався Катеринi Ілечко. Гранпрі цього разу отримала дівчинка, яка у 2013 році була лауреатом першої премії, а цього разу заслужено отримала найвищу нагороду фестивалю. Це Анастасія Гриб з Володимирa-Волинського. Голова журі Петро Радейко та Михайло Олійник подарували їй безкоштовний сертифікат на запис у студії звукозапису «PIDKOVAmusic». Дипломи фестивалю за вагомий внесок у розвиток духовного виховання дітей на благо утвердження нашої України отримали й викладачі, які підготували дітей до пісенного конкурсу. Ведучі нагадали, що 21-ий фестиваль «Мамині зіроньки» відбувся завдяки підтримці Сокальських РДА, районної та міської рад, відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій РДА та подякували тим, хто давав благодійні внески на його розвиток. Доброчинцями фестивалю були: Крехівський монастир отців Василіян, Червоноградський монастир отців Василіян, провінція отців Василіян, протоігумен о. Пантелеймон Саламаха, ДВАТ «Шахта «Надія» (Микола Криштопа), Червоноградська міська організація ВО «Свобода», дитячий клуб «Креатив» Сокальської районної бібліотеки для дітей, ТзОВ «Агроінвест» (Ігор Ляховський), ТзОВ «Мебельсервіс» (Юрій Лящук), ДП «Львіввугілля» (Ярослав Наливайко), ПАФ «Білий Стік» (Олег Іванчина), ПП «Агрофірма ім. Б. Хмельницького» (Володимир Шмигельський), ПП «Ніка (Марія Шамборовська), ресторан «Весна» (Ганна Стецюк), піцерія «Фігаро» (Ростислав Фігурко), аптека «Провізор» (Юрій Мандрик), приватні підприємці Майя Ілечко, Богдан Грабовий, Андрій Пархомук, ЛюдмилаТимощук, Віктор Зіньків, крамниці «Лілея» (Лілія Барбарук), «Феєрія» (Марія Майструк), «Подарунок» (Лариса Гріх), «Ольвія» (Ольга Левко), торговий центр «Легенда» (Петро Міркунов), депутат обласної ради Роман Швед. 

Соліст Львівської опери Петро Радейко разом з викладачем вокалу Сокальської дитячої школи мистецтв імені Віктора Матюка Іриною Грабовою-Яремко та Анною Михайлюк підготували гарний музичний дарунок для усіх присутніх у залі: виконали пісні «Чорні брови, карі очі», «Рідна мати моя», «Два кольори». Музичний супровід здійснював композитор Михайло Олійник. Артисти продемонстрували юним вокалістам чудові вокальні дані і вміння впевнено триматися на сцені. Їх теплими оплесками нагородив зал. 

А далі розпочався галаконцерт: 23 хлопчиків та дівчаток, які стали дипломантами та лауреатами фестивалю «Мамині зіроньки-2015», подарували глядачам барвистий вінок пісень про маму. Присутні поринули в атмосферу гарного настрою, усмішок, музики, краси. Адже українські пісні прекрасні, мелодійні, задушевні. А тим паче, якщо вони звучать з дитячих уст. Глядачі гаряче аплодували дипломантам фестивалю: дуету Роксолани Весній і Христини Матюхи, Софії Черняк, Анастасії Коткевич з Сокаля за пісні «Колисаночка», «Я – українка», «Весняночка», Яні Воденніковій та Остапу Андрійчаку зі Львова («Мамочка», «Карпати»), Валентині Шокало з Рави-Руської («Мамина хатина»), Ірині Гонтарук з Володимира-Волинська («Мама»), Анні Грицишин, Христині Кузьмів з Червонограда («Матиемігрантка», «Тільки раз цвіте любов»). Зливу оплесків отримали лауреати другої премії Вероніка Сав’юк (м. Володимир-Волинський, «Мамина казка»), Катерина Заремська (с. Волиця Жовківського району, «Лети»), Василь Пасічник (м. Сокаль, «Пробач») та інші. Не обділили своєю увагою присутні й лауреатів третьої премії: Софію Глушик (м. Червоноград), Дарину Сцьольну (м. Горохів), Андрія Рачинського (м. Великі Мости). Здивував і потішив виступ дуету Анастасії Курач та Мар’яна Мужа (викладач школи мистецтв ім. В. Матюка Олександра Капелусь), які виконували пісню «Не забудь» під акомпонемент фортепіано. Їх щедро «скупав» зал в оваціях. Та найбільше оплесків дісталося володарці гранпрі Анастасії Гриб. Вже після виступу дівчина зізналася, що дуже хвилювалася, бо лише нещодавно змінила репертуар і взяла пісню «Мамина молитва», яку тут виконувала вперше. Дуже переживала й за першу пісню «Мама», яку лише два тижні назад. Анастасія з Володимирa-Волинського, навчається в 10 класі, шість років займається вокалом у центрі позашкільної освіти. Була уже лауреатом першої премії у середній групі фестивалю «Мамині зіроньки-2013». Цього року вирішилa знову взяти участь у фестивалі, й недаремно, бо отримала гранпрі. Любов до пісні у неї від дідуся та бабусі, які гарно співають. Співочі також мама й тато. Пісня – її захоплення, без якого вона не може жити. Сьогоднішня перемога окрилила дівчину, однак пов’язувати своє життя зі сценою вона не думає. Тішилася успіхам своєї вихованки її викладач вокалу Галина Тюрікова. Вона зазначила, що дівчина дуже талановита і наполеглива. І ця нагорода – це її заслужена перемога. Для пані Галини фестиваль «Мамині зіроньки» – особливий, бо патріотичний, український, присвячений найріднішій людині на світі – мамі. А ці пісні дітки завжди співають охоче та всією душею. Він вчить любові до матері, до України та пропагує любов та добро. Тож упродовж десяти років серед його учасників були і її вихованці. Зокрема, двоє з них уже беруть участь у конкурсі «Голос країни». Юні таланти завжди з теплотою згадують свій дебют на «Маминих зіроньках». І це приємно чути.

Тож нехай «Мамині зіроньки» світять яскраво-яскраво, бо сьогодні ці діти – переможці «Маминих зіроньок», а завтра – майбутні зірки естради. Дай Боже діткам, які обдаровані від Бога, й далі розвивати, шліфувати свій талант, і легко долати нові вершини…

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews