Листи до редакції

На Сокальщині стрімко розвивається арт-терапія

Психотерапія, як і все зараз, активно розвивається. Цього вимагає доба. Час інновацій і сучасні тенденції диктують потребу бути вправним у багатьох речах і володіти різними навичками. Сьогодні вже нікого не здивуєш традиційними методами психотерапії. Як і не всіх здивуєш арт-терапією, бо про неї все ж чули багато хто, але, як виявилось, мало що. На сторінці Радіо Сокаль у Фейсбуці проведено  опитування і з’ясувалось, що 65% опитуваних навіть не знають що це. То що ж таке арт-терапія і для чого вона існує? У цьому нам допомогла розібратись медичний психолог Євгенія Войтович із Червонограда.

Як виявилось, необов’язково хворіти, щоб проходити цей курс терапії, це дуже простий та ефективний спосіб врятуватись від депресії, але головне її завдання краще пізнати себе. Наукою доведено, що малюючи, пишучи чи ліплячи із пластиліну, людина повністю розслабляється, частота її пульсу суттєво знижується і це дозволяє бодай на трохи опинитися у стані гармонії. Раніше, справді, арт-терапію застосовували лише з пацієнтами психіатричних клінік, але зараз її застосовують не лише з хворими.

Євгенія стверджує: всі, хто щось створює запевняють, що цей процес їх розслабив, заспокоїв, покращив настрій і допоміг у вирішенні переживань чи проблем. Якщо говорити термінами, то арт-терапія – це вид психотерапії та психологічної корекції, заснований на мистецтві та творчості. Власне, це творчий процес, який дозволяє несвідомо відтворити   свій внутрішній стан у арт-продукції:

– Арт-терапевтичні методи дозволяють працювати з несвідомим, тобто з тим матеріалом, який поза нашим розумом – десь глибинно. Це те, куди ми не допускаємо нікого точно. Тобто арт-терапія дозволяє працювати з маленькими дітками, які ще нездатні розказати про свої переживання, відчуття. Через малюнок вони можуть їх передати, а вже спеціаліст здатний зреагувати відповідним чином і розібрати деталі. Саме деталі щось символізують і дозволяють приймати правильні рішення щодо виховання – підказки їхнім батькам.

Арт-терапія рекомендована людям будь-якого віку: дітям вона більше допомагає у розвитку, а дорослим у розв’язку проблем:

– У цій сфері немає вікових обмежень –  їх взагалі не існує. Пацієнтами можуть бути дуже маленькі діти, які тільки взяли олівчик в руки, як і солідна людина. До речі, наголошує, що якраз старші люди, насправді, дуже часто користуються такими способами задоволення, рівноваги. Вони промальовуючи, в’яжучи чи вишиваючи створюють щось і не лише відпочивають так, а й дуже надихаються своїми витворами.

Правильне виконання вправ і техніки мистецької терапії сприяє розвитку самоаналізу, емоційного інтелекту, кращому розумінню власних мотивів, цінностей, емоційних станів, почуттів та стратегій поведінки. Творча терапія гармонізує та вирішує внутрішні конфлікти, розкриває особистісний потенціал. А інколи навіть відображає ваш статус у суспільстві чи родині:

– Одного разу, працюючи з групою дорослих, ми малювали спільний будинок, промальовували деталі і я помітила, що жінка промальовувала всі деталі фундаменту, корпусу. Тут легко дійти висновку, яку роль у сім’ї воно грає. Якщо чоловік пасивно домальовує паркан і десь лавочку (сміється), тоді очевидно, що вдома він посідає нецентральне місце. Цей формат дозволяє багато чого дізнатися про людину.

Євгенія розповідає, що в основі такого лікування може лежати будь-який вид творчості, це не лише малювання як чомусь думають більшість:

– Використовувати можна будь-який різновид мистецтва: глина, дерево й інші традиційні… Людина має отримувати насолоду від своєї роботи. Відсутність будь-яких обмежень –  вікових, психологічних, психічних, творчих – фішка арт-терапії. Можна займатися навіть з людьми з тяжким захворюванням, як-от шизофренією. У малюнках таких людей спеціаліст віднайде правильний зміст. 

Відтак, існує багато видів арт-терапії: казкова, лялькова, музична, пісочна, анімаційна, танцювальна, фототерапія, робота з пластичними матеріалами (глиною, пластиліном тощо). Єдине обмеження для пацієнтів – це освіта в цьому керунку. Тобто, якщо людина вчилась на художника краще з нею повправлятися у створенні рим чи ліпленні з глини. Адже професійний маляр не малюватиме бездумно, а свідомо намагатиметься створити технічно правильний продукт.

Проводити сеанси терапії повинні спеціально підготовлені люди, але її можна застосовувати і в домашніх умовах:

–  Знаючи основи й деталі її може застосовувати і мама в домашніх умовах. Коли дитина постійно повторяє один і той самий елемент мама може розуміє що це щось значить. можливо, якісь переживання.

А от професійно чи як один із варіантів діагностики арт-терапією може займатися спеціально навчений психолог. Людині, яка не знає азів, буде важко це робити. Одна справа діагностувати і зовсім інша коригувати. Одній людині червоний колір –  це пристрасть, іншій – агресія. Будь-який колір має різні значення, як і його відтінок. Ви по-одному будете дивитись на один елемент, я зовсім по-іншому.

Не завадить і творчий склад розуму тому, хто проводить арт-терапію. Наприклад, Євгенія пише вірші, тому відчуває мистецтво. Власне, не варто забувати, що базується ця терапія саме на ньому – мистецтві. Сам термін складається з двох слів: аrt (з англ. «мистецтво») і therapеia (з грец. «турбота, лікування»). Тобто дослівно це лікування мистецтвом. Саме воно відіграє важливу роль:

– Мистецтво відкриває наші внутрішні приховані мотиви. Ми можемо намалювати те, чого нам бракує або те, що ми відчуваємо. Будь-який елемент, на перший погляд, може здаватися неважливим, а, насправді, відігравати провідну роль. Наприклад, людина створила сонечко, навколо нього намалювати багато чого і серед цього блискавку. І от саме вона може відігравати дуже важливу роль.

Головне завдання арт-терапії, за словами Євгенії, окрім заспокоєння, це діагностика. Психолог, працюючи з людиною, намагається діагностувати її стан і зрозуміти як їй допомогти. Адже пацієнт може обманювати себе чи просто не бути готовим почути правду. Арт-терапевтичний продукт допомагає ненав’язливо відкрити очі на ті чи інші проблеми. Серед інших завдань: дати вихід внутрішньому переживанню людини.

Є багато прикладів, коли завдяки творчій терапії людям вдалося знайти сенс свого життя, відчути щастя й полегшення в депресивному стані. Ще в древньому Китаї заспокоювалися монотонним малюванням ієрогліфів. А 10 років тому в Одеській області зафіксовані випадки, коли на основі арт-терапевтичного малюнку батьків дитини позбавили батьківських прав. Про це пише Українська Правда. Євгенія ж із власного досвіду розповідає інший приклад:

– Я працювала з однією жінкою, яка переживала розлучення – болючий стан. Тому просто втішати словами, що «це мине» – нерозумно. Тому ми пішли шляхом арт-терапією. Спершу вона малювала свою ненависть, потім розчарування, обіду. Вона дивувалася тим малюнкам, бо на ній були зображені такі елементи, які вона навіть би не передбачила. Через малюнок їй ставало легше. В результаті, вона розповіла, що коли ми не бачилися, вона теж малювала. І, що цікаво, каже, що плакала – прям ридала. Малюнок виводив її зі себе, як результат вона навіть прибирала всю квартиру до стерильного стану. Але арт-терапія допомогла їй звільнитися від тягаря. 

А з дітьми тільки таким шляхом і працюєш, тому що діти взагалі не розуміють, що робиться і чому їх батьки привели до психолога. Кабінет спеціаліста для них вже вороже середовище і тільки малюнок дозволяє їм розслабитися. Нерідко вони малюють якусь неіснуючу тварину, додають їй якісь елементи і вже за ними розумієш: там агресія схована, а там тривоги багато…

В Україні відвідувати психолога не так звично як в Європі чи Сполучених Штатах Америки. Люди дивуються і навіть бояться такої практики. Якщо ж наважуються переступити поріг кабінету психолога, то їм ще треба достатньо часу, аби звикнутись і відкритися спеціалісту. Євгенія каже, що в роботі з такими пацієнтами якраз і підходить арт-терапія. Немає абсолютно ніяких небезпек у цьому занятті. Ви не мусите нічого розповідати, а просто творите у розслабленому стані. Тож арт-терапія цілком підійде всім людям.

Спілкувалась: Христина Процик

Сокаль FM

Голос Сокальщини на GoogleNews