Новини культури

Від високого мистецтва щеміла душа

Уже стало традицією для Сокальської школи мистецтв проводити творчий звіт перед громадою міста, аби показати творчі доробки викладачів та їх вихованців. На їх виступи прийшли подивитися батьки, дідусі, знайомі, колишні випускники школи та справжні поціновувачі класичної музики, вокалу, хореографічного та образотворчого мистецтва. Цьогоріч творчий звіт викладачі та учні приурочили до 160ліття від дня народження Віктора Матюка, ім’я якого носить школа мистецтв.

…Хоч до початку дійства було ще півгодини, у гримерній ставало все велелюдніше. Хто перевдягався, дехто налаштовувався на те, що має вийти на сцену, а хтось награвав улюблену мелодію на музичному інструменті… Молодших учасників концерту привели батьки. Серед них й Оксана Щибітка вправно заплітала косу доньці. Вона розповіла, що її донька уже другий рік ходить у школу мистецтв. Жінка задоволена викладачем Тетяною Гнатюк, яка веде фольклорний колектив. Школа мистецтв, на її думку, дає дитині всебічний розвиток, допомагає позбутися комплексів, вона почувається більш розкуто та впевнено. А це вже немало.

З нетерпінням чекали свого виходу на сцену юні артисти, а поряд з ними і досвідчений викладач Ольга Крикавська. Вона також зайнята одразу в декількох номерах, зокрема, як концертмейстер народного камерного оркестру, скрипкового дуету та у вокальному ансамблі викладачів.

З кожним роком набираюся досвіду, як викладач, і як музикант, відповідно і результат є кращим,  каже пані Ольга.  На жаль, діти зараз більше зайняті у загальноосвітній школі і навчанню в музичній приділяють небагато часу. Але ми працюємо і стараємось, аби вони відкрили для себе джерело духовного, доторкнулися до потаємних струн душі. Діти в нас дуже талановиті, беруть участь не лише в звітному концерті, але й в обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах.

У кімнаті ставало все тісніше. Навколо художнього керівника Тетяни Гнатюк зібралися вихованці. Викладач розповіла, що разом з дітьми, а у фольклорному колективі їх одинадцять, від 8 до 16 років, підготували для глядачів веснянки у записах Віктора Матюка.

До нас приходять талановиті діти,  каже пані Тетяна.  Ми допомагаємо їм розвиватися всебічно. Чимало з них одночасно навчаються гри на бандурі й фортепіано, баяні, акордеоні, духових та ударних інструментах, скрипці, опановують ази образотворчого та хореографічного мистецтва, вивчають українські традиції та звичаї.

В цей час у залі духовий оркестр під керівництвом Петра Криштофа вітав гостей майстерним виконанням добре знайомих мелодій. І з кожною хвилиною глядачів ставало все більше. Невдовзі зал Народного дому був переповнений. Програма обіцяла бути цікавою та насиченою. Адже разом з учнями школи мали виступати її випускники, які музикою вже займаються професійно. Та про все по порядку.

У залі батьки та бабусі не скупилися на добрі слова на адресу викладачів школи мистецтв. Марія Лесик і Світлана Гофрик задоволені, що віддали дітей на хореографічне відділення до викладача Оксани Шаліги. Діти, на їх думку, навчилися тримати осанку, стали розкутіші, сміливіші…

Щороку із задоволенням приходжу на звітний концерт, аби почути як грають та співають професіонали,  каже Світлана Ваврів.  І кожен їх виступ має якусь родзинку. Колись сама навчалася в цій школі по класу бандури. Тож добре знаю викладів старшого покоління. Старший син також закінчив цю школу, а нині й молодший ходить на клавішні інструменти до викладача Артема Капелуся. Вважаю, що освічена людина має поєднувати і спорт, і музику.

Виховання мистецтвом дуже важливе, тому прищепити дітям любов до нього  основна мета нашого мистецького закладу. Сьогоднішній концерт  це свідчення того, що в Сокальській школі мистецтв високопрофесійний творчий педагогічний колектив. Школа працює успішно, росте і квітне, як прекрасний доглянутий сад,  висловив думку і директор школи мистецтв ім. Віктора Матюка Ярослав Стефанишин.

Так уже повелося, що кожен захід, який проводиться у Сокальському районному народному домі починається з молитви до Бога і Божого благословення. І цього разу першим мав слово настоятель кафедрального храму св. апостолів Петра і Павла, митрофорний протоієрей Ярослав Кащук. Він розповів про життєвий шлях славного сина Сокальщини і Галичини, священика, композитора та культурнопросвітницького діяча Віктора Матюка, який народився 14 лютого 1852 року в селі Тудорковичі в сім’ї місцевого дяка. Звідки й бере початок його тернистий шлях служіння своєму народу і церкві. Зокрема, отець Кащук сказав: "Низький уклін Великому композитору, сину нашої сокальської землі за те, що любив своє, за те що творив своє, за те що будив народ до просвітницької діяльності". І вшанував його пам’ять піснею, яку композитор просив Олександра Мишугу виконати на Святій землі біля Гробу Господнього. Допоміг отцю Кащуку Любомир Мартинюк.

А далі ведуча  викладач Леся Коваль запросила усіх поринути у світ мелосу творів Віктора Матюка та його соратників, долучитися разом з виконавцями до висот мистецької, національної, свідомої праці. І зі сцени Народного дому залунали незабутні мелодії Віктора Матюка. Програма концерту складалась з класичних і сучасних творів. Але канву складали твори нашого славного земляка Віктора Матюка, і сокальчани мали можливість насолодитися його творчою спадщиною. До звітного концерту долучилися наймолодші вихованці школи, випускники, викладачі. Різниця була не лише у віці, а й у самих номерах. Так, глядачі мали змогу побачити та послухати хорову капелу викладачів школи, вокальні та естрадні ансамблі, ансамбль бандуристів, народний камерний оркестр Сокальського народного дому, а також виступи хореографічних колективів, почути поезії й гуморески. Більшість учасників  лауреати обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів. Відкрив концертну програму хор хлопчиків та юнаків школи мистецтв під керівництвом Лесі Капелусь твором "Не пора" на слова сучасника Віктора Матюка Івана Франка. Їхні дзвінкі голоси та майстерність виконання подарували слухачам справжню насолоду. А далі один за одним яскравим калейдоскопом проходили виступи виконавців і колективів. Особливу ауру у залі створила єдність музики та слова. Вірш Маркіяна Шашкевича "Споминайте, браття милі" піднесено прочитала дипломант Всеукраїнського конкурсу читців імені Т. Шевченка, учениця 6 класу Олена Пукас (вихованка Оксани Яник).

І вже вкотре окрасою концерту став виступ народного камерного оркестру Сокальського районного Народного дому під керівництвом директора школи мистецтв Ярослава Стефанишина. Чи не найбільшої популярності зазнала серед українських співаківсолістів  чарівна сольна перлина В. Матюка "Веснівка". Її включали у свій постійний концертний репертуар митці оперної сцени  Олександр Мишуга, Соломія Крушельницька. А нині її майстерно виконала заступник директора школи Леся Капелусь, яка зачарувала присутніх своїм чарівним голосом.
 А далі присутнім у залі  презентував свій мистецький хист випускник Сокальської школи мистецтв, заслужений артист України Андрій Хавунка. Він подарував сокальчанам твори Микола Леонтовича "Кант про Почаївську Божу Матір" та Миколи Устияновича "Гей браттяопришки", аранжування для соліста з оркестром  Ярослава Стефанишина. Велично прозвучала музика Йогана Штрауса "Весняні голоси", що аж щеміла душа й "тануло" серце. Дует Андрія Хавунки та Ірини ГрабовоїЯремко виконав пісню Олександра Білаша на слова Дмитра Павличка "Явір і яворина" та українську народну пісню "Місяць на небі…". Їхній виступ зворушив до глибини душі.

Зал тільки встиг видихнути після їхнього співу, як уже мав змогу насолоджуватись запальним гуцульським танцем "Рахівчанка", а згодом й бальним, які майстерно станцювали вихованці хореографічного колективу "Фантазія" (художній керівник Оксана Шаліга). А за декілька хвилин вже заворожено слухав пісню "Вишивані рушники", яку виконував вокальний ансамбль викладачів під керівництвом Галини Микитюк.

Тривалими оплесками нагородили слухачі  за досконале виконання квартет викладачівбандуристок та учня 6 класу Андрія Пакульця. Невдовзі свою майстерність розповідати гуморески Павла Глазового показали вихованці Оксани Яник  Марко Звір, Станіслав Козловський та Віталій Шамборовський.

А потім були нові й нові виступи. Цікаві для слуху поєднання скрипки чи кларнета з фортепіано, які хочеться слухати і слухати…

Народний депутат України Володимир В’язівський подякував усім за активність, а школі  за чудовий концерт, відзначив, що так уже повелось в українців: кожне покоління бере у попередників усе найкраще. Віктор Матюк входить до когорти тих, хто прославив Україну. Його музика прикрашає кожну концертну програму. І знову ми почули ці високодуховні твори композитора. У них нам треба черпати оте духовне зерно, яке допомагає любити рідний край, рідну мову, українську пісню… В. В’язівський подарував творчому колективу Сокальської школи мистецтв збірку гарних українських пісень, а також 25 том Літопису Української Повстанської Армії, в якому вміщені ноти повстанських пісень.
Цього року цікаву програму підготувала хорова капела викладачів школи (художній керівник Марія Дубик, концертмейстер Христина Пивоварчук), яка вперше вийшла на сцену. Вона представила цікавий репертуар: твори на музику Віктора Матюка "Гімн до Бога", "Крилець", "Не згасайте, ясні зорі" та Артемія Веделя "Херувимська". Не кожному творчому колективу під силу їх виконання.

Вирізнявся жвавістю і позитивом номер "Із сиром пироги", який виконав на акордеоні наймолодший учасник концерту, учень 2 класу Назар Куртяник. "Українську гумореску" майстерно зіграв на кларнеті викладач Богдан Марчук. Уже вкотре порадував професійним виконанням шанувальників скрипковий дует Ольги та Ірини Крикавських, які виконали твір Рольфа Ловланда "Пісня про таємний сад".

Бурхливими оплесками нагородили глядачі лауреата обласних конкурсів ансамбль бандуристів (керівник Надія Кузій). Під ніжні звуки бандури прозвучали пісня Віктора Матюка "Родимий краю" та українська народна пісня в обробці Діденка "Калинова сопілка".

Родзинкою концерту став романс "Згадка щастя", який у творчості Віктора Матюка стоїть поруч з його творами "Веснівка" та "Родимий краю". Його вперше на сокальській сцені виконала Леся Капелусь. Зал довго не відпускав солістку зі сцени. Часткою творчості Віктора Матюка були святкові народні гуляння, а особливо веснівки. Вони велично і велелюдно відбувалися у Карові. Фольклорний колектив під керівництвом Тетяни Гнатюк виконав "Весняні ігри", записані Віктором Матюком на Сокальщині. І глядачі теплими оплесками подякували його учасникам, що ті відтворили на сцені старовинний український звичай.

Показали на що здатні й викладачі закладу, які у складі естрадного ансамблю виконали два твори Еді Келверта  "Веселка" та "Ностальгія" в аранжуванні Юрія Капелуся (солісти Андрій Зятик і Богдан Барчук). Завершальним акордом концертної програми став виступ лауреата обласних конкурсів  хору учнів старших класів (художній керівник Марія Дубик, концертмейстер Христина Пивоварчук). Мелодійні дівочі голоси майстерно виконали "В’язанку українських народних пісень" в обробці Володимира Павенського та духовний гімн Миколи Лисенка "Молитва за Україну". Дійство закінчилося на піднесеній ноті.

Свято мистецтва, яке подарували музиканти, хореографи, художники, пройшло на високому професійному рівні. За дві години глядачам вдалося отримати справжнє естетичне задоволення. Присутні у залі зуміли поринути в творчість Віктора Матюка та його соратників. Цей творчий звіт ще раз продемонстрував, що Сокальська школа мистецтв імені Віктора Матюка є невичерпним джерельцем дитячої творчості, таланту і натхнення, де її вихованці розвивають власний світогляд та естетичний смак. Думаю, що славний український композитор Віктор Матюк міг би пишатися, що школа його імені гідно продовжує його просвітницькодуховну діяльність і несе сокальчанам оте вічне, ідейне та духовне. А головне  допомагає відкрити та шліфувати талант юних обдарувань, дає їм крила для творчого і професійного злету.

Любов ПУЗИЧ.

 

Фото автора.
          

Голос Сокальщини на GoogleNews