Новини культури

Росте і тягнеться у вись “Барвінок”

У селі з красивою назвою Скоморохи у 1986 році був організований танцювальний гурток. Керувала ним Лариса Стрілець, акомпаніаторами були Ярослав Вівчарчин та Іван Баран. У гуртку займалося багато дітей як зі Скоморох, так і з сусідніх сіл.

Підтримував, допомагав колективу голова тодішнього колгоспу "Селекціонер" Іван Коробко: найперше придбали сценічні костюми, взуття. Члени гуртка вивчали різні танці і незабаром в їх репертуарі вже були "Гопак", "Гуцульський", "Білоруський", "Російський перепляс", полька "Веселенька". З цими танцями їздили на районні, обласні і навіть міжнародні конкурси. Наприклад, добре виступили на міжнародному конкурсі "Танцюємо разом", який проходив у Новому Роздолі. Відзначивши високий рівень їх виконавської майстерності, члени журі запропонували підготувати програму для захисту на звання народного. Танцюристи займали призові місця і на інших конкурсах. Їх показувало львівське телебачення у дитячій програмі "Вулик". Незабаром програма була готова і у 1989 році колективу присвоїли високе звання "народний". Відтоді він носить звання зразковий ансамбль народного танцю "Барвінок". А це  дуже почесно, адже таких танцювальних колективів на Сокальщині є лише два.

Колектив пройшов довгий шлях, у різні роки ним керували Надія Кортко, Світлана Батюк, Роман Батюк, який нині керує фольклорним народним ансамблем танцю "Бужани" с. Ільковичі. У 2000му колектив очолила Марія Кащук. Танцювати вона любила з дитинства, була активним учасником гуртка. Після закінчення Самбірського училища культури почала активно працювати у своєму рідному колективі. Марія Володимирівна фахово підходила до підбору репертуару, дбала, щоб він був цікавий як танцюристам, так і глядачам, щоб донести до глядача красу українського народного танцю, його велич. У гуртку займалися діти трьох вікових категорій. Танцювальний колектив став окрасою концертів як у рідному селі, так і в районі. За спецкошти Народного дому оновили гардероб: пошили нові костюми до польки, "Буковинського", "Закарпатського" танців.

У 2009 році на регіональному оглядіконкурсі хореографічних колективів "Свитазівські притупи" цей дитячий колектив здобув першу премію і грошову винагороду у розмірі 5 тисяч гривень на пошиття костюмів. Тоді пошили українські вишиванки для дівчат та хлопців і купили нові віночки. А в Скоморохах великим концертом урочисто відзначили 20річчя танцювального колективу.

З 2010 року керівником колективу стала Оксана Черній. І вже з перших днів показала свій ентузіазм, прагнення добитися нових вершин. У теперішньому складі зразкового ансамблю "Барвінок" є вісім танцювальних пар. Це скоморохівчани Анастасія Барчук, Олександр Лис, Андрій Курач, Ігор Шамборовський, Віталій Закревський, Богдан Гнатів, а також жителі Перетік Олег Галюлька, Богдан Марущак, Наталія Мусікевич, Софія Манашинська, Анастасія Штокало, Олеся Васько, Ольга Остапчук, зі Стенятина  Діана Козачок та Орися Коновська, з Ромоша  Назарій Бак. Це старша вікова група, а ще працює і підготовча група, в якій займаються молодші школярі. До кожного з них потрібно знайти індивідуальний підхід. У виконанні цього колективу глядачі запам'ятали танці "Раківчанка", "Буковинський святковий", "На полонині", "Криниченька", "Гопак", "На ярмарку". Дух захоплює, коли танцюристи вихором проносяться у запальному "Гопаку". У цьому танці використовують і стрибки, і присядки, і різноманітні кружляння. Кожен з танцюристів намагається виконати їх якнайкраще, і між ними виникає своєрідне змагання. А який гарний сюжетний танець "На ярмарку"! У жартівливій формі, за допомогою рухів, міміки і жестів танцюристи відтворюють колорит українського ярмарку. На сцені учасники колективу завжди усміхнені, синхронно виконують рухи, танцюють легко і граційно. За цим  велика праця як танцюристів, так і керівника колективу.

Школу "Барвінку" пройшло чимало дітей, деякі з них і нині не мислять себе без танцю, пов'язали своє життя з культурою. Вже самі вчать танцювати дітей вихованці колективу Оксана Томашівська та Наталія Зятик, Львівську консерваторію закінчив Володимир Іванець і нині працює завучем музучилища. У Львівському аграрному університеті навчаються Андрій Курач та Настя Барчук, але продовжують танцювати у рідному колективі.

 "Барвінок" часто ставав дипломантом щорічного регіонального оглядуконкурсу хореографічних колективів "Свитазівські притупи". А в минулому році йому присудили другу премію і нагородили сертифікатом на пошиття костюмів у творчій майстерні "Світлячок". Творчих тобі успіхів, "Барвінку"!

Оксана ФАРИНА,
методист районного Народного дому.

Голос Сокальщини на GoogleNews