Новини культури

Дивись, читай та слухай Українске!

Вже стало доброю традицією щорічно в Сокалі проводити акцію "Дивись, читай і слухай українське". 21 вересня, незважаючи на дощову погоду, на книжковому ярмарку, біля колишнього Народного дому "Просвіта", у бібліотеках міста, гімназії ім. Олега Романіва, зібралися справжні поціновувачі української поезії, української книги.
 

Розпочалася акція з відкриття книжкового ярмарку в Сокальському НВК "ЗШ ІІІІ ст. №4ліцей". Тут з самого ранку зібралися діти і дорослі, бо де ще можна купити українську книжку за доступною ціною та ще й попросити автограф у автора?
 

Ближче до полудня до Сокаля почали з’їжджатися поети, письменники, видавці не тільки з Львівщини, а й з інших областей. На книжковому ярмарку була представлена продукція видавництв "Літопис", "Світ", "Місіонар", "Каменяр", "Видавництво Старого Лева", "Свічадо", Центру української книги, а також видавця Юрія Височанського.
 

На один день Сокальський НВК "ЗШ ІІІІ ступенів №4ліцей" перетворився на “вулик”. Здавалось, весь Сокаль мандрує на книжковий ярмарок. Дітлахи просили матусь купити їм дитячі книжечки, школярі розглядали яскраво ілюстровані романи, шкільну літературу, а дорослі, старше покоління цікавилися детективами, історичними та релігійними виданнями. Прилавки були переповнені книгами, ввічливі продавці допомагали читачам при їх виборі, тому кожен міг обрати книжку, яка припала йому до душі.
 

Директор Центру української книги Леся Калічка розповіла: "Ми вже кілька років поспіль приїжджаємо до Сокаля на запрошення районної влади. Сокаль дуже любимо, бо тут живуть дуже хороші люди, які багато читають, знають всі літературні новинки. Цього року ми привезли практично всі нові книжки, які у нас є, бо після львівського форуму видавців не всі книжки надруковані. З нами до Сокаля нині завітали талановиті письменниці, автори книжок  Людмила Когут та Оксана Думанська. Пані Оксана  прозаїк, перекладач, науковець, доцент кафедри видавничої справи та редагування Української академії друкарства, авторка багатьох книг для дорослих та дітей  "Ексклюзив", "Школярка з передмістя", "Собаче життя кота Хитруна" та ін. Людмила Когут пише жіночу прозу, її жіночі романи "Пов’язані любов’ю" та "Мудрі жінки" користуються великим попитом серед панянок. Сподіваємось, сокальчанам сподобається наша література, бо вибір книг досить великий".
Чимало сокальчан, які прийшли на книжковий ярмарок, зупинялися біля прилавків іванофранківського книговидавця Юрія Височанського. Запитала його, чим може зацікавити сокальських читачів.
 

 Для мене велика честь бути нині у Сокалі, бо тут моя земля, моє коріння, тут я народився і жив, тому приїхав додому. На книжковий ярмарок запросив голова районної ради Ігор Дацюк. Мені дуже подобається атмосфера, яка тут панує, всі бігають, вибирають книжки. Привіз для сокальчан чимало хороших книжок сучасних авторів  Любові Бенедишин, Марії Дзюби, Володимира Пушкаря та інших. А ще зі мною приїхала, я вважаю, одна з найкращих в Україні поетес, авторка дитячих віршів Олеся Овчар, її книжка "Сонячна карусель" на ярмарку має попит,  розповів Юрій Височанський.
 

Вчителька Ганна Кушнір, яка оглядала книжки на прилавках, сказала, що дуже задоволена такою акцією у Сокалі. Вибір книжок досить великий, ціни нижчі, ніж у магазинах. Та й під час акції можна побачити відомих поетів, письменників, а таке буває не кожного дня.
 

На книжковому ярмарку зустріла і львівського поета Ярослава Петришина. Нещодавно, на Форумі видавців у Львові він презентував поетичну збірку «Інверсія ночі», яка вийшла в цьому році у видавництві «Каменяр». Її схвально зустріли читачі і критики, зокрема, голова Національної спілки письменників України Ярослав Камінецький та письменник Богдан Чепурко. Нині пан Ярослав своєю поетичною збіркою радує сокальчан.
 

Цього року найбільшою популярністю користувались книги Галини Вдовиченко, Володимира Лиса, Мирослава Дочинця, Марії Матіос, Ірени Карпи та ін.
 

Далі в рамках акції «Дивись, читай і слухай українське» відбулося відкриття меморіальної дошки на будинку колишнього Народного дому «Просвіта». Вела захід Анісія Петришин.
 

Напочатку виступив голова Сокальської районної ради, голова Товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка Ігор Дацюк. Він, зокрема, сказав:
 

– У 30х роках минулого століття українці з Сокаля та навколишніх сіл розпочали збір коштів, а згодом і будівництво Народного дому «Просвіта». До початку Другої світової війни залили фундамент, збудували перший поверх, було гарне місце під фойє, а далі планували величний Народний дім «Просвіта». В часи відновлення української державності, на початку 90х років, Сокальська міська рада, завдяки тодішнім міському голові Ярославу Стефанишину та голові Сокальської РДА Миколі Пшевлоцькому, громадськості міста, це приміщення передала членам Сокальського районного Товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка. Зараз, завдяки ентузіастам Марії Гринюк, Ользі Кусень, Василю Волошину, спільними зусиллями громади робимо в ньому ремонт, аби згодом відкрити історикокраєзнавчий музей «Сокальщина». Нині відкриваємо меморіальну дошку тим українцям, мешканцям Сокальщини, які були ініціаторами, жертводавцями Українського дому. Дякую всім небайдужим, хто долучився до відновлення Народного дому «Просвіта» у Сокалі. За кошти, які зібрали, частково зробили ремонт фасаду, ремонтуємо приміщення під музей, вже встановили нові вікна. Сподіваюся, що з допомогою сокальчан історикокраєзнавчий музей «Сокальщина» незабаром відкриємо і він буде працювати.
 

Історію створення історикокраєзнавчого музею Сокальщини та його долю від 30х років і до сьогодні присутнім розказала Марія Гринюк, а Василь Волошин подякував усім, хто сприяє у відновленні Народного дому «Просвіта» і зачитав список жертводавців, які долучилися до цієї доброї справи. Петро Бугай, краєзнавець з Комарева, розповів, що має чимало експонатів, деякі з них він подарує історикокраєзнавчому музею.
 

Сокальський міський голова Богдан Зарічний звернувся до сокальчан з такими словами: «Нині ми зібралися, аби віддати данину пам’яті людям, які стояли біля витоків організації «Просвіта» і почали будувати Народний дім. На жаль, історичні події того часу не дозволили завершити будівництво цього культурного закладу. Нині тут тривають роботи, згодом постане історикокраєзнавчий музей, який дуже потрібний. Добре, що є в Сокалі люди, які взялися за цю справу, вони вже немолоді, але хочуть залишити щось прийдешньому поколінню…».
 

Голова Львівського обласного товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка Ярослав Пітко наголосив, що «Просвіта» завжди була формою самореалізації українців, це наша історія. Нині основне завдання Товариства – утвердження українського слова, українського духу, збереження української історії, виховання молоді в правильному дусі. Історія Просвіти – це наше минуле і майбутнє.
 

Далі настала найурочистіша мить. Меморіальну дошку відкрили голова районної ради Ігор Дацюк, голова Львівського обласного Товариства «Просвіта» Ярослав Пітко та сокальчанка Ольга Кусень. Меморіальну дошку виготовили за кошти Марії Гринюк, Ольги Кусень та її сина Тараса.
 Під час акції у бібліотеках Сокаля та гімназії ім. Олега Романіва відбулися зустрічі читачів з письменниками, поетами Любов’ю Бенедишин, Ярославом Петришином, Оксаною Думанською, Людмилою Когут, видавцем Юрієм Височанським.
 

Не сумували того дня й маленькі читачі. У Сокальській бібліотеці для дітей для них організували зустріч з дитячою поетесою Олесею Овчар. Вона презентувала збірку «Сонячна карусель», за яку цього року отримала ІваноФранківську міську літературну премію ім. Івана Франка. Маленькі читачі уважно слухали поетесу, змагалися, хто краще прочитає віршик, гралися. На дитячих личках сяяла усмішка. Олеся Овчар побажала читачам завжди вірити в дива, у Фей і Попелюшок і якомога довше залишатися дітьми, бо дитинство – безтурботна пора. Вона подарувала дітлахам і бібліотеці книжки з автографoм.
 

Акція «Дивись, читай і слухай українське» вдалася на славу. Хочеться вірити, що наступного року цей захід стане ще популярнішим і до нас приїде більше видавців і письменників, які пропагують українську мову, українське слово і українську книгу.
 

Ольга ДИЛИН.
 

 

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews