Новини культури

В Сокальському Народному домі відбувся вечір, присвячений 140-річчю від дня народження Лесі Українки

Я прилину до вас
першим вітром тужливим весняним,
Журавлиним ключем
прилечу із натомлених дальніх доріг,
Повернуся сюди
солов”їними первопіснями,
Рушником обернусь
в прадідівський святий оберіг…

Цими поетичними Лесиними  рядками ведуча Галина Зджанська розпочала вечір "Її весна довіку не зів”яне", присвячений 140річчю від дня народження Лесі Українки, який  відбувся в районному Народному домі. Звучить музика, линуть вірші геніальної доньки українського народу.

Ведуча розповідає про дитячі та молоді роки поетеси. Вона кохалась в казках і переказах, любила українську народну пісню. Одну з них "Посіяли, поорали", записану Лесею Українкою,  заспівала Тетяна Гнатюк. Разом з учнями школи №5 присутні зазирнули в дитяче життя поетеси. Дитячі захоплення і забави доклали свої зерна, якими життя засівало чутливу душу  і які згодом проросли вогненним словом правди. 

А далі слово змінив спів: у виконанні Любові Плахтини  прозвучала пісня "На зеленому горбочку".  Мала Леся гарно малювала, грала на фортепіано. Та через туберкульоз кісток, операцію руки мусила покинути заняття  музикою: звучать "Времена года" Петра Чайковського. Що інтенсивніше наступала хвороба, то непоборнішим ставав її дух, незламною робилася воля до життя, а поетичний геній здіймався до вершин творчості: В. Крицька читає вірш "Contra spem spero". Галина Зджанська розповіла про перші поетичні збірки Л. Українки, згадавши слова І. Франка, що  від часу Шевченкового "Заповіту" Україна не чула такого гарячого поетичного слова. Її не зіграні сім нот зазвучали на весь світ: народний ансамбль "Гармонія душі" заспівав "Колискову".

Усе коротке життя Л. Українки було сповнене такого творчого горіння, такої самобутньої жадоби роботи, в галузі літератури зроблено так багато, що досягнутого вистачило б на життя кількох.

Мрія, не зрадь.
Дай мені крила свої!
Хочу їх мати сама.
Хочу дихать вогнем,
Хочу жити своєю весною…

А потім було кохання. І вірші про кохання, які можна співати: тріо з Великих Мостів виконало  "Доленьку". Була поема "Одержима", яку І. Франко назва шедевром  уривок з неї прочитали І. Яцукевич та М. Кравчук. А І. Грабова виконала "Не співайте мені сеї пісні".

 Лесі Українка залишила нам чимало високомистецьких драм та драматичних поем: "В катакомбах", "У пущі", "Кассандра", "Руфін і Прісцілла", "Адвокат Марціан" і такі шедеври світового значення як "Оргія", "Камінний господар" та "Лісова пісня", уривки  з якої прозвучали у виконанні Андрія Голубєва. Ансамбль "Любисток" заспівав ліричний "Романс".

1 серпня 1913 р. yайвидатніша донька України згасла на руках матері. Та іскра Прометея, що запалила любов до України, до людей, не гасне!

Лілія КОНОНЧУК,
провідний методист районного Народного дому. 

Голос Сокальщини на GoogleNews