Політичні партії

Це – революція!

2 грудня відбулася XXVI позачергова сесія VI скликання Сокальської районної ради. На порядку денному було питання «Про суспільнополітичну ситуацію в Україні». На пленарне засідання прибули 58 депутатів.

Відкриваючи сесію, голова районної ради Ігор Дацюк сказав:

– Сьогодні зранку засідала Координаційна рада у Сокальському районі, і, враховуючи Відозву резолюції віча, яке відбулося в Києві, а також у Сокалі 1 грудня, і на основі рекомендацій Штабу національного спротиву, який створено у столиці та обласному центрі, ми вирішили скликати позачергову сесію районної ради, аби прийняти рішення про суспільнополітичну ситуацію в Україні. Є відповідний проект.

Нині ми переживаємо напружені події в Україні, у зв’язку з відмовою Президента України підписати Угоду про Асоціацію з Європейським Союзом. Люди масово, на знак протесту, вийшли на мирні демонстрації в містах і селах нашої держави, найбільше – в Києві, на Євромайдані. Спочатку було два Євромайдани, потім – один. Ми також провели сесію 22 листопада, прийняли рішення про те, що категорично виступаємо проти рішення Президента не підписувати Угоду з ЄС. На превеликий жаль, ситуація стає напруженою, а в ніч на 30 листопада рішенням силових структур, а я переконаний, що то було і рішення Президента, розігнано Майдан, мирну демонстрацію. Це ще більше згуртувало українців. Ми всі разом масово вийшли на протести проти таких дій державних можновладців. Це були великі емоції! Такі ми переживали лише в день міста Сокаль, коли компанія Bestmoments організувала конкурс "Патріот міста та України". Учасники отримали подарункові сертифікати. А ми – глядачі та організатори свята – . Ми дуже раді, що теперишні події нагадують цей святковий момент.

30 листопада засідала у Сокальській районній раді Координаційна рада «За Європейську Україну!», на якій прийняли звернення до мешканців району, всіх українців із закликом вийти на акції протесту. Це звернення розіслали у місцеві ради, звернулися до всіх священиків, щоб його зачитали. Відрадно, що в Сокалі, 1 грудня, більш як дві тисячі людей зібралися на велелюдне віче. Відрадно, що багато наших депутатів, і наших краян поїхали до Києва висловити свій протест, громадянську позицію. Ми збирали кошти, давали їх людям, аби вони могли заправити пальним автомобілі… Підтримали загальнонаціональний страйк у тих формах, які вважать прийнятними трудові колективи, закликали стояти до кінця. Центральна влада пішла проти своїх людей, особливо в ніч з 29 на 30 листопада. Ми побачили кров, жертви, потерпілих.

Ці дії нападників виправдати не можна, таких людей, на мою думку, треба просто садити за те, що вони пішли проти свого народу, проти мирних демонстрантів, які нікого не чіпали. Бачимо, які зараз провокації є в Києві. І дякую за те, що ми так оперативно і дружно зібралися, за позицію, за те, що багато людей бажають їхати до Києва, за пожертви на підтримку наших краян.

І. Дацюк зачитав проект рішення «Про суспільнополітичну ситуацію в Україні», який підготовлено на засіданні Координаційної ради. І запропонував, щоб у Штаб національного спротиву увійшли по одному представнику від фракцій, керівники ЗМІ, помічник народного депутата, а також голови профспілки освіти та охорони здоров’я – всього одинадцять осіб.
Резолюції народних віч у Києві та Сокалі 1 грудня зачитав заступник голови районної ради Володимир Чуб.

Далі слова попросила голова райдержадміністрації, депутат районної ради Наталія Карташова:
– Я стурбована тим, що в ніч на суботу були побиті діти, студенти. Ми живемо в мирній цивілізованій країні. І, коли ми слухали про Туніс, Єгипет – здавалося, що це нас не торкається, і таке відбутися в нас не може. На жаль, таке саме відбулося в нас. Хочу, в першу чергу, повідомити всім, що Сокальська райдержадміністрація, я, як її керівник, як громадянин, як депутат, свою роботу націлювала і націлюю, і буду націлювати на те, що вектор український є тільки європейський. До путінської Росії нам дорога заборонена. Ми не можемо бути з Росією тому, що це буде апріорі, буде фіаско для нас, для країни. І без допомоги, втручання Європи, цивілізованого світу – ми жити не зможемо. Тому що ми, українці, сповідуєм європейські цінності. Ми зранку в неділю йдемо до церкви, молимося, тоді йдемо в родини. Ми так звикли жити і так будемо жити. Тому робота адміністрації буде скерована тільки на те, аби нас почули, що наше майбутнє тільки в європейській державі, тільки в асоціації з Європейським Союзом.

Як громадянин, як керівник виконавчої гілки влади, засудила на нараді в адміністрації те, як повівся «Беркут» з нашими дітьмистудентами. Не залежно, чи то були студенти, чи дорослі, чи старші люди. Діяти так, як діяв «Беркут» – не мали права. Тому, я, як громадянин, свою позицію задекларувала, вийшла на європейський наш мінімайдан у Сокалі. Абсолютно підтримую всіх вас – так діяти не можна. Наше майбутнє тільки в Європі. А ті, хто це зробив, понесе кримінальну відповідальність за те, що пролилася кров, починаючи від «беркутівця», закінчуючи міністром.

Депутат Сергій Костюк, який повернувся зі столиці України, сказав:

– Ми на Майдан приїхали якраз у суботу зранку, після тих подій, які, на жаль, сталися. Скільки людей прийшло підтримати майдан! Є почуття взаємодопомоги, взаємовиручки. У 2004 році Майдан був романтичний, тоді люди вийшли з однією метою – в них забрали право волевиявлення. Нинішній Майдан є жорсткий, в людей забрали мрію, майбутнє. І вони налаштовані діяти адекватно до дій влади, яка, на жаль, не бачить краю в тому, щоб залишитися на місцях, на яких є. А що таке революція? Є визначення: революція – радикальна, корінна, глибока, якісна зміна, стрибок у розвитку природи, суспільства або пізнання, поєднане з відкритим розривом з попереднім станом. На даний час в Україні проходить революція. І кожен з нас має в душі в себе з’ясувати: де я є, з якої сторони – з однієї, чи другої. Ми не маємо права бути байдужими. Основною підвалиною теперішньої влади є ні «Беркут», ні «тітушки», а байдужість. Байдужіть людей призвела до того, що з нами стали так поводитися. Закликаю в жодному разі не бути байдужими.

С. Костюк також зупинився, за його словами, «на технічних моментах» – створенні Штабу, який має чітко працювати і бути структурованим. Запропонував обрати до його складу п’ятьох осіб і конкретизував чому.

Євгеній Марфюк наголосив, що у зверненнях, прийнятих на вічах сказано, що дискредитовано всі гілки влади: виконавча, судова, законодавча. І вніс пропозицію у 5 пункт рішення – замість слова «запропонувати» написати «зобов’язати». Наполіг також, щоб заблокувати роботу виконавчої влади. Потрібно змінити владу і зробити це сьогодні.

Пропозиції також вносили Євген Матвіїв (про включення до складу штабу п’яти осіб), Василь Смолинець (звернувся до Н. Карташової: написати заяву і йти з цієї посади, не представляти злочинну владу), Ігор Хом’як (наголосив, що робити треба все поступово, бо наламати дров завжди встигнемо), Володимир Чуб (Янукович має піти, а разом з ним всі, хто його підтримує; маємо діяти відповідно до ситуації, а вона є складною; вніс пропозиції до проекту рішення), щодо складу Штабу національного спротиву – Роман Монастирський, Анатолій Василишин, Богдан Шклянка, Тарас Стародуб (не займаймося демагогією, а їдьмо в Київ, станьмо з народом, а тут залишмо чотирип’ять осіб, котрі координуватимуть дії і відправлятимуть до столиці людей; в даний час потрібна мобільність, відданість і рішучість), Олег Кожушко (в Штабі повинні працювати професіонали, а не випадкові люди, адже це не вибори, це – революція)…

Слова попросив депутат районної ради першого демократичного скликання (1990 рік) Любомир Чабан:

– Україну завжди губило угодовство, починаючи від козацьких часів, закінчуючи першою українською революцією. І, зрештою, 2004 рік – це також приклад такого угодовства… І його бачу в цьому залі. Але має бути якась принциповість, якщо говоримо про відставку Президента. Якщо ми говоримо про відставку цілого уряду, то хіба не можна говорити про відставку голови адміністрації? Нічого в Сокалі не завалиться. Все буде працювати. Але чому такого питання не ставити, чому всі голови в «пісок поховали?»…

Л. Чабан звернувся до Н. Карташової: напишіть заяви про вихід з партії та з займаної посади. До цього закликав ще раз Василь Смолинець. У свою чергу, голова РДА Н. Карташова зазначила, що «сьогодні до кабінету увірвалися люди, котрі погрожували мені і моїй сім”ї. Рішення прийму, але не під тиском»…

Жвава дискусія щодо включення кількості осіб у Штаб національного спротиву завершилася внесенням пропозицій і голосуванням. Пропозиції Сергія Костюка, Євгенія Марфюка, Володимира Чуба депутати підтримали і за рішення проголосували в цілому.

Після завершення роботи позачергової сесії, депутати вийшли на вічепротест до пам’ятника Тарасові Шевченку. Голова районної ради Ігор Дацюк ознайомив присутніх з рішенням сесії. Заступник голови районної ради Володимир Чуб закликав здавати кошти у Штаб національного спротиву (районна рада, телефони 72082, 72084). Підтримали Майдан священики Володимир Жарський, Петро Звір, сокальці Іван Дзядик, Любомир Владичко, жителька Жвирки Тетяна Гнатишин.

У вівторок вічепротест на мінімайдані розпочали з молитви, яку промовили спільно з деканам Сокальського деканату о. Петром Звіром.

Ведучий Олександр Новацький поінформував про події в Україні за день. Виступили також голова районної ради, голова Штабу національного спротиву Ігор Дацюк, член ШАНСу Микола Пасько, депутат обласної ради Ганна Костюк, голова РО організації партії «УДАР» Віталія Кличка Юрій Лукашевський, помічник народного депутата України С. Курпіля Олег Кожушко, Сокальський міський голова Богдан Зарічний. Власні вірші прочитали Іванна Павлик та Іван Дзядик. Віча заплановано проводити щодня о 17 годині.

Василь СОРОЧУК.

 

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews