Про великі підприємства

На Львівщині влада хоче затопити шахту не враховуючи інтересів громади

Останнім часом значний резонанс у місцевих засобах масової інформації, громадськості та профспілок викликало звернення Сілецької сільської ради щодо загрози екологічної катастрофи у зв'язку з наміром ліквідації шахти "Візейська", шляхом затоплення.

Депутати Сокальської районної ради Олександр Гаврилюк та Володимир Фіяла з цього приводу надіслали звернення народному депутату Верховної ради С. Курпілю. В ньому сказано: "На наш лист від 18 листопада 2013 р. Ви скерували депутатський запит №96 від 21 листопада 2013 р. в Міністерство енергетики та вугільної промисловості. На даний запит нам прийшла відповідь, в якій в одному з пунктів було сказано розробити комплекс заходів, спрямованих на подолання негативних, в т. ч. соціальноекономічних та екологічних наслідків затоплення шахти.

Однак 13 лютого 2013 р. на спільному засідання колегії Міністерства енергетики та вугільної промисловості і Держгірпромнагляду вирішено розпочати процес зупинки водовідливної установки шахти "Візейська", не враховуючи соціальноекономічних та екологічних наслідків. За висновками УКРНДІ м. Києва в результаті затоплення шахти "Візейська" буде затоплено 819 га земель. Проект щодо затоплення шахти "Візейська" не погоджують в органах місцевого самоврядування, мотивуючи це тим, що це тільки один з етапів ліквідації шахти.

Ми просимо Вас повторно звернутись в Міненерговугілля з запитом, чому прийнято рішення про зупинку водовідливної установки шахти "Візейська" без врахування соціально-економічних та екологічних наслідків".

11 березня 2014 р. народний депутат України Степан Курпіль звернувшись до міністра енергетики та вугільної промисловості Ю. Продана, зокрема, зазначив: “Прошу Вас дати доручення щодо перевірки прийнятого рішення зупинки водовідливної установки шахти “Візейська” без врахування соціальноекономічних та екологічних негативних наслідків”.
Забити на сполох, як стверджують автори звернення, є всі підстави. На їхню думку через просідання ґрунту може заболотитися значна частина навколишньої території.

Упередити таку сумну перспективу  завдання всіх зацікавлених сторін. Особливу наполегливість, безпосередню участь і відкритість у вирішенні цієї екологічної проблеми уже із самого початку закриття шахти "Візейська" демонструє адміністрація ДП "Львіввугілля".

Під особистим контролем тримає процес ліквідації цієї копальні перший заступник генерального директора  технічний директор держпідприємства Олег Акімов. Саме під його головуванням відбулося засідання технічної ради. На ній всебічно розглядалися нинішній етап ліквідаційних робіт на шахті "Візейська" і проблемні питання, пов'язані з ними.

Вирішено врахувати всі обґрунтовані пропозиції громади Сільця, а також запросити для консультацій і роз'яснень науковців інституту "УкрНДІпроект". Одночасно при розробці основного проекту доцільно взяти до уваги рекомендації спеціалістів Українського державного науководослідного і проектноконструкторського інституту гірничої геології, геомеханіки і маркшейдерської справи з мінімізації негативного впливу ліквідаційних робіт на навколишнє середовище.

Крім того, фахівці ДП "Львіввугілля" головний маркшейдер Андрій Голдаєв і головний геолог Володимир Лазар взяли участь у роботі сесії Сілецької сільської ради. Вони донесли депутатам повну і об'єктивну інформацію щодо ліквідаційних робіт на шахті "Візейська" та, в зв'язку з цим, хід вирішення проблем техногенноекологічного характеру.

Зокрема, у своїх виступах представники ДП "Львіввугілля" професійно і в доступній формі розповіли народним обранцям про всі етапи закриття цієї копальні.

…"Візейська" припинила роботи з видобутку вугілля у 2009 році. На цей час працював водовідлив південного крила шахти пласта п7н та центральний водовідлив. У різні роки тут відробляли запаси кам'яного вугілля по чотирьох пластах. Найпотужніший пласт п7н залягав у трьох лінзах  західній, північній і південній. Його промислові запаси повністю відпрацьовані і відповідно водовідлив після відробки запасів був зупинений. За даними гідрогеологічної зйомки та розрахунків відроблений простір усіх трьох лінз є повністю затоплений водами карбонового водоносного горизонту. За даними спостережень минулих років відомо, що західна частина (основна вугленосна площа) південного крила пласта п7, також повністю затоплена. Тобто, процес розмокання гірських порід усього відробленого масиву зазначених пластів, їх ущільнення та відповідно просідання земної поверхні за останніх 20 і більше років відбувся. Цей висновок не є прогнозом чи припущенням, а фактом, який визначено достовірно за даними гідрогеологічної зйомки та спостережень.

До речі, приток води по шахті "Візейська" на сьогодні є мізерним і складає 18 м3/год. Частина води (в основному з південного крила шахти) самоплинно потрапляє у центральний водозбірник (7м3/год.), решта надходить у відроблений простір західної частини шахтного поля пластів п8в та п7в.

Навіть при повній зупинці головного водовідливу шахти "Візейська" процес затоплення відробленого простору пластів п7в та п8в буде відбуватися довготерміново, тобто не за один чи два роки, а за 20 і, можливо, більше. Все залежить від такого важливого фактора як робота водовідливу на шахтах "Зарічна", "Лісова" і "Степова". Це пояснюється тим, що падіння пластів Межирічанського родовища та й, можна сказати, усього ЛьвівськоВолинського кам'яновугільного басейну є північнозахідного напрямку. Відповідно вода, яка накопичується на шахті "Візейська", буде перетікати на шахту "Зарічна", а після її закриття на "Лісову", "Межирічанську" і в кінцевому варіанті  на шахту "Степова". На цій копальні запаси кам'яного вугілля складають 60 млн. тонн, а термін служби 80 років. Тому, коли закриватимуть шахту "Степова", інститут врахує гідрогеологічні умови та ситуацію у регіоні і, швидше за все, на цій шахті буде запроектовано водовідлив, який працюватиме постійно. Тому з упевненістю можна однозначно стверджувати, що шахтні води на земну поверхню підійматись не будуть.

Щодо екологічних проблем району села Сілець, на які вказують його жителі, то, за словами представника ДП "Львіввугілля", з ними повністю погоджуються. Тому при розробці основного проекту ліквідації шахти необхідно врахувати теперішні негативні наслідки від роботи шахти та можливість попередження затоплення, заболочення територій, так і забруднення підземних та ґрунтових вод, а також розробити заходи щодо зменшення та попередження негативного впливу на навколишнє природне середовище в цьому районі.

У ході обговорення питання щодо ліквідації шахти "Візейська" і негативного впливу цього процесу на навколишнє середовище, депутати поставили представникам ДП "Львіввугілля" низку запитань і одержали на них чіткі об'єктивні відповіді. Одначе народні обранці висловили своє бажання почути думки науковців інститутів "УкрНДІпроект", "УкрНДМІ" НАН України.

Очікується, що така зустріч відбудеться уже найближчим часом, за участю всіх зацікавлених сторін.

Так що ставити крапку у цьому питанні ще рано. А ми своєю чергою будемо прослідковувати хід його вирішення і повідомлятимемо наших читачів.

Володимир ЗІНЧЕНКО.

Голос Сокальщини на GoogleNews