Про економіку

В Сокалі створено ще одне ОСББ. Наскільки це вигідно мешканцям?

Мешканка будинку №173 по вул. Шептицького у Сокалі Є. Михайлова зателефонувала в редакцію і повідомила, що шляхом обману, без згоди всіх мешканців цього будинку створили ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку). Із заявою про те, що вони не давали згоди на створення ОСББ, у міську раду звернулося троє мешканців будинку. Щоб розібратися у цьому питанні, Сокальський міський голова Богдан Зарічний 8 лютого зібрав мешканців згаданого будинку, представника КП "Сокальжитлокомунсервіс", депутатів. На цій зустрічі побувала наш кореспондент. І ось що почула.

Спочатку Б. Зарічний познайомив присутніх із вищезгаданою заявою, підкресливши, що ці троє мешканців "не давали своєї згоди на створення ОСББ. Аргументація така: будинок старий, потрібні великі кошти для ремонту, підвальні приміщення постійно підтоплені, інженерні комунікації з'єднані з сусідніми будинками. Тож заявники не хочуть, щоб на їх плечі переклали матеріальний тягар по проведенню відповідних робіт".

Далі Богдан Степанович розповів про механізм створення ОСББ: "В Сокалі є вже 10 будинків, де створено об'єднання співвласників. ОСББ "Відродження"  одинадцяте. Такі об'єднання є в будинках №№ 47, 48, 51, 54, 55 по вул. Героїв УПА, в буд. № 6 по вул. Стуса, в буд. № 5 по вул. Григоренка, буд. № 8 по вул. Сковороди, буд. №1 по вул. св. ап. Петра й Павла… Деякі з них працюють вже давно і мають хороші результати, інші  навпаки.

Як створюється ОСББ? Ініціативна група збирає установчі збори мешканців будинку. Якщо більше 50 відсотків власників квартир проголосують за створення ОСББ, тоді приймають Статут об'єднання співвласників і реєструють його. В даному випадку протокол зборів №1 від 10 червня 2012 р. "за" підписали 6 осіб і 2  "проти". Згідно із законом відповідальність за подання достовірних даних несуть заявники. Тобто ми мали повне право брати цей протокол до уваги".

Євгенія Михайлова вважає, що мешканців цього 8-квартирного будинку просто обманули: "Все почалося з того, що мешканці нашого будинку були обурені, що багато платять за житлово-комунальні послуги, адже у нас не виконували робіт згідно з договором. Я запропонувала написати заяву на виконком, в якій відмовитись від оплати за ті послуги, яких нам не надають. Бо крім вивезення сміття, комунальники практично нічого не роблять. Але цією ситуацією скористались люди, які зацікавлені, щоб створити ОСББ у своїх корисливих цілях. Вони нікому нічого не пояснили, вже потім бігали, щось говорили. Збори проходили на подвір'ї, але в нашому будинку є підвали, якими користуються мешканці інших будинків. Мабуть, потрібно було і їх зібрати. Це не були збори, а якісь перемовини, мовляв, давайте створимо ОСББ. Поговорили і розійшлися. Після того ми нічого не чули. Як сказала Курілович: прийшли до мене, сказали підпиши, а що – не знала. В порядку денному сказано, що слухали Столярчика, який зачитав лист КП "Сокальжитлокомунсервіс" про згоду на від'єднання нашого будинку від цього підприємства. Це фальсифікація, бо він не зачитував нам цього листа і згоди на це від'єднання на т. з. "зборах" ми не давали. Ніхто не зачитував нам і Статуту. Мали б звернутися до кожного мешканця будинку і вислухати його думку, а цього не було. Там же записано, що відповідальним за реєстрацію ОСББ призначили Чеснокову. Це теж неправда, бо ініціатором створення ОСББ був Войтюк, а не Чеснокова, в його інтересах зробити прибудову. Він втягнув нас в цю аферу. Наш будинок стоїть на грунтових водах. Самостійно ми не зможемо їх позбутися, бо тільки проект по відведенню грунтових вод коштує до 2 млн. грн. У воді стоять і сусідні будинки №№130А, 133 по вул. Шашкевича. Будинок руйнується, в підвалі немає гідроізоляції. За минулі роки ЖЕК повинен був якось планово хоч труби поміняти. У нас весь час забивається каналізація і ми від цього страждаємо. А тепер хочуть все перекласти на нас. Коли я зателефонувала у "Сокальжитлокомунсервіс" і повідомила, що у підвалах знову стоїть вода, то почула, що наш будинок з 1 січня зняли з балансу".

Богдан Зарічний пояснив, що законодавство забороняє відмовлятись від обов'язкових послуг комунальників, адже комунальне підприємство несе відповідальність за те, в якому стані перебуває будинок, за конструктивні елементи. Це можна зробити лише тоді, коли створено ОСББ, тоді ж, якщо мешканців щось не влаштовує, можна оформити акти претензій. Щодо правомірності оформлених документів  як стверджує Є. Михайлова, проти створення ОСББ виступають 4 мешканців будинку, а не 2  то потрібно звертатися в суд. Мешканці сусідніх будинків до створення ОСББ не мають ніякого відношення. З підтопленням боролися: викопали меліоративний рів довжиною кілометр від об'їзної до вул. Шептицького, що для багатьох мешканців дало хороший ефект. Але самовільне будівництво гаражів, сараїв біля буд. №173 повністю знищило меліоративну систему в тому районі і тепер вода не може стікати в рів.

Володимир Войтюк впевнено заявив, що вивчав цю проблему, і мешканці будинку самі впораються з підтопленням підвалів: "Вода підходить тому, що погана ізоляція підвалів. Будинок треба піднімати, робити обмостку, відведення води, чіпляти ринви.

Будинок стоїть в ямі і вся вода заходить у підвали. Це не моя ініціатива. Ми збирались, радились, як рятувати будинок.

Розмовляли і в міській раді, і в ЖЕКу і зрозуміли, що мусимо самі рятувати ситуацію: створити ОСББ і своїми коштами поетапно все робити, бо це за нас ніхто не зробить. Але не всі ходять на збори, ігнорують колектив. Як можна стверджувати, що той чи інший не був на зборах, коли ти сам там не був? Ми нічого не порушили, а перебіжчики є і у Верховній Раді. Все пройшло законно, підписались 6 осіб".

Б. Зарічний ще раз підкреслив, що підписів у протоколі стоїть 6, пакет документів подали державному реєстратору і він зареєстрував ОСББ "Відродження", а далі будинок зняли з балансу "Сокальжитлокомунсервісу". Нікого не примушують ставати членами ОСББ…

Інженер КП "Сокальжитлокомунсервіс" Галина Рекус зауважила: "Ми не маємо права заборонити створення ОСББ. За правильність оформлення документів відповідають заявники, державний реєстратор дивиться чи є весь пакет необхідних документів. Якщо з цим рішенням не згідні мешканці будинку  ці питання вирішуються в судовому порядку. В нас є Статут, затверджений реєстратором, розпорядження міського голови на затвердження комісії по передачі цього будинку. Створено комісію згідно з чинним законодавством, її очолила голова правління ОСББ Катерина Чеснокова. Вона є представник того будинку, складено акт передачі. Будинок вважається переданим на баланс ОСББ в день підписання цього акта. Ми не мали права його затримати. 3 січня будинок зняли з обліку. Мешканці будинку в будьякий час можуть повернутися на баланс нашого підприємства і заключити з нами угоду".

Голова комісії з питань архітектури, будівництва, регулювання земельних відносин Юрій Товарянський поспівчував мешканцям будинку, зазначивши, що вони поспішили зі створенням ОСББ, залишились сам на сам зі своїми проблемами; з міського бюджету гроші їм не виділять, бо в Сокалі є дуже багато будинків у поганому стані. Згідно із законом в будинку, який передають ОСББ, мали б спочатку зробити ремонт. І додав: "Зараз створено комісію, яка контролює використання бюджетних коштів. Кожен депутат має право зробити запит, на що використані кошти. Акти виконаних робіт повинен підписати кожен мешканець. Раніше цього ніхто не робив. Допомоги не маєте звідки чекати, робити  все тільки за власні кошти".

Його підтримав і депутат Євген Музика: "Зрозуміло, що "Сокальжитлокомунсервісу" вигідно будинок з такою проблемою віддати. Але потрібно було хоч щось зробити в будинку, бо крім вивезення сміття, твердих відходів ніхто нічого не робив. І не тільки в цьому, а й у інших будинках. Чому не вимагали хоч щось зробити? А ще, перш, ніж створювати об'єднання співвласників, потрібно було об'єднати весь будинок".

Багато різних міркувань почула під час цієї зустрічі. Обидві сторони  і ті, хто виступає за створення ОСББ, і ті, хто проти цього  мають як слушні, так і не зовсім, думки, зауваження, в чомусь праві, а в чомусь  ні, є огріхи і в документах… І справді, крім вивезення сміття, комунальники практично не надають інших послуг, посилаючись на відсутність коштів. І у багатоквартирних (де є 100 і більше квартир, а не вісім, як у цьому випадку) будинках, мешканці, створивши об'єднання власників, можуть зробити чимало. Однак створювати ОСББ потрібно згідно із законодавчими нормами.

Під час зустрічі виникло і безліч запитань. Беззаперечно тільки одне: їх потрібно вирішувати цивілізовано, в правовому полі. І крапку в цій справі ставити зарано.

Валентина БЛУДОВА.

Голос Сокальщини на GoogleNews