Про податки

Консультації щодо нового Податкового кодексу Ви можете отримати в Сокальській ДПІ

Президент України Віктор Янукович підписав Податковий кодекс України, ухвалений Верховною Радою України 2 грудня цього року. Які нововведення очікують нас з прийняттям цього важливого для суспільства документа? Про це розповідає начальник ДПІ у Сокальському районі Андрій ТУРКОЛЯК (на знімку).

– На сьогодні діє понад дві тисячі нормативноправових актів, що регулюють відносини у сфері оподаткування. Чи зменшиться їх кількість з прийняттям Податкового кодексу?

– Так, з прийняттям цього документа відбудеться суттєве зменшення кількості податків та зборів: загальнодержавних з 29 до 19, а місцевих  з 14 до 5.

– Відомо, що розділ третій Кодексу “Податок на прибуток” набере чинності з 1 квітня 2011го. Які основні нововведення очікують нас?

– Це насамперед:

1. Поступове зниження ставки податку на прибуток. У 2011 році •буде діяти ставка 23%, в 2012 р. –  21%, 2013 р. – 19%, 2014 р. – 16%.

2. Методологічні засади визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток, наближені до бухгалтерського обліку, які передбачають, що визнання та класифікація доходів і витрат, здійснюються за принципом “нарахування та відповідності доходів та витрат", прийнятим у бухгалтерському обліку, тобто, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів, з урахуванням певних обмежень.

3. Удосконалено амортизаційну політику, зокрема, розширено класифікацію основних засобів у податковому обліку, передбачено 16 груп основних фондів замість чотирьох груп у діючому законодавстві та встановлено мінімально допустимі строки їх амортизації, які значно менші за діючі.

Варто зауважити, що запроваджується на п"ять років нульова ставка податку на прибуток для новостворених суб’єктів господарювання, підприємств з щорічним обсягом доходів до трьох мільйонів гривень (до 20 працівників) з метою залучення інвестицій в оновлення основних засобів, створення додаткових робочих місць, збільшення обсягів виробництва продукції, робіт, послуг, які були зареєстровані платниками єдиного податку (виручка до одного млн. грн., до п"ятдесяти працівників).

Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подаватимуть податкові декларації до органу державної податкової служби виключно в електронній формі.

– Чи торкнулися законодавці законодавства, що стосується оподаткування суб’єктів господарювання – спрощенців?

– Податковим кодексом збережено спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва як для юридичних, так і для фізичних осібпідприємців, а також фіксованого податку на ринках.

– Яка ставка оподаткування податком з доходів фізичних осіб буде діяти у 2011 році?

– Запроваджено прогресивну шкалу оподаткування податком з доходів фізичних осіб з застосуванням двох ставок: основної – 15 відсотків та підвищеної – 17% (з доходу, який перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати (на сьогодні – понад 9220 грн.).

– Що можете сказати щодо порядку оподаткування нерухомого майна та оподаткування процентів за вкладами?

– Ці норми в Податковому кодексі присутні. Щоб наразі громадяни не хвилювалися, скажу що податок на нерухоме майно запроваджується з 1 січня 2012го, а норми оподаткування доходу у формі процентів на поточний або депозитний банківський рахунок лише з 1 січня 2015 року.

– Яка ставка податку на додану вартість діятиме з 1 січня 2011 року та який податковий  період буде встановлено для платників ПДВ?

– З 1 січня 2011 р. до 31 грудня 2013 р. включно ставка податку становить 20 відсотків, а з 1 січня 2014го – 17 відсотків.

Для платників податку на додану вартість встановлено місячний податковий період, виняток становлять ті платники податку на додану вартість, які мають право на застосування нульової ставки податку на прибуток, на період з 1 січня 2011 р. до 1 січня 2016 р., що можуть вибрати квартальний податковий період.

Позитивом є й те, що запроваджується автоматичне відшкодування податку на додану вартість і відповідальність держави за затримку відшкодування ПДВ у вигляді сплати пені у розмірі 120% облікової ставки Національного банку України.

– Чи буде збережено спеціальний режим оподаткування для сільськогосподарських товаровиробників?

– З метою підтримки сільськогосподарських товаровиробників зберігається спеціальний режим оподаткування, згідно з яким сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів, не підлягає сплаті до бюджету і повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства до 31 грудня 2014 р.

Також тимчасово до 1 січня 2015 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, молочну сировину та молочні продукти, м’ясо та м’ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м’ясо в живій вазі.

– З 1 січня 2011 року набере чинності Податковий кодекс, платники податків досконало ще не вивчать його норми. Чи передбачено пільги або послаблення відповідальності для платників за порушення законодавства?

– Податковий кодекс України передбачає, зокрема, що протягом першого півріччя 2011 року штрафні санкції на платників будуть накладатися лише в розмірі однієї гривні за кожне порушення.

– Чи можуть розраховувати платники податків на допомогу податківців у роз’ясненні положень Податкового кодексу?

– Авжеж, консультації можна отримати за телефонами 73137, 72151, або в каб. №12. Також раджу платникам стежити за оголошеннями в ЗМІ, бо плануємо проводити тематичні позапланові семінари для платників податків. Цього ж місяця буде сеанс телефонного зв’язку "гаряча лінія" з моїми заступниками. 

 – Дякую за детальну розповідь.

Розмову вів Василь СОРОЧУК.

Голос Сокальщини на GoogleNews