Стислий огляд подій

Лісова пожежа – трагедія для природи

ВЕСНА ДІБРОВАМ ЛИСТЯ РОЗДАЄ

Ці слова належать видатній українській поетесі Ліні Костенко. І це справді так. Адже з приходом весни приходять нові турботи. Для нас, лісівників, це найінтенсивніший період року – готуємося до лісосадивної кампанії, займаємося після зими відновленням реакреаційних пунктів, поновлюємо наглядну агітацію.

Нині ми користуємося насадженнями, які створені поколіннями наших лісівників (нині вже покійних – Михайла Русановського, Павла Орловського, Володимира Коткевича, Петра Щудла, Григорія Бобровського, Євгенії Шавлюк) та сьогодні саджаємо ліси (Орест Цьох, Степан Сохнацький, Зеновій Сухнацький, Володимир Юхновський, Василь Мельник, Орест Придаток, Олег Поліщук, Іван Фарина, Віктор Степанець, Євгенія Сидор та ін.), якими користуватимуться наші діти, внуки та правнуки.

Мабуть, немає людини, яка б не була в лісі, але не кожний знає, що таке ліс. «Зелений друг» гостинно зустрічає всіх, хто шукає в ньому відпочинку. Не варто забувати, що і йому самому потрібна наша допомога. Він не може сам захистити своїх багатств. Є ще, на жаль, чимало людей, котрі вважають, що в лісі можна розводити багаття, залишати непотріб, ламати молоді саджанці і т. д. Не турбує таких «відпочивальників» те, що на місці розведеного багаття вигоряє рослинність, земля, на якій нічого не проб’ється до сонця протягом декількох літ. У деяких місцях масового відпочинку на кожному гектарі залишаються чимало слідів від вогнищ, а довкола – обламані гілки, пошкоджені вогнем дерева, зарубки і написи на деревах, папір, консервні банки, поліетиленові пляшки тощо. Часто до лісу приходять люди, які не знають правил поведінки в ньому, їхня любов до «зеленого друга» лише споживацька. Гостро у ці дні стоїть питання заготівлі березового соку. Йдучи за ним у ліс, люди похижацьки нищать білокорі красуні. Тому велике значення має поширення серед населення, насамперед, учнів, знань про ліс. Чим краще вони знатимуть про нього, тим свідоміше любитимуть і дбатимуть.

Величезної шкоди лісам завдають лісові пожежі. Це лихо не тільки для деревної рослинності, але й для всього живого. Основна причина їх виникнення – порушення протипожежних правил людьми, які перебувають у лісі. Гинуть не тільки дерева, а й птахи, звірі, вигоряє лісова підстилка і верхній шар грунту. За кілька хвилин вогонь може знищити те, що виросло за кілька десятиріч.

Головним в охороні лісів від пожеж є суворе додержання відпочиваючими правил поведінки. Хто буває в лісі повинен знати як гасити пожежу. При виникненні низових пожеж вогонь збивають гілками листяних порід, засипають землею, заливають водою або спеціальними розчинами хімічних препаратів, плугами проводять мінералізовані смуги і таке інше. Щоб зупинити верхову пожежу, треба зробити протипожежний розрив. Кожен, хто побачить вогонь у лісі, повинен негайно вжити заходів для його гасіння; якщо зробити це власними силами неможливо, потрібно інформувати лісову охорону, міліцію або найближчий орган місцевого самоврядування.

Порушення вимог пожежної безпеки в лісах (стаття 77) тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У ці весняні дні триває щорічна акція «Майбутнє лісу в твоїх руках». Активну участь у ній беремо й ми, вже висадивши чимало молодих саджанців калини, горобини, каштана, туї, ялівцю… Наше лісомисливське підприємство надає практичну допомогу навчальним закладам, організаціям та підприємствам, забезпечуємо їх садивним матеріалом. Тим самим робимо нашу Сокальщину, а в цілому і державу, квітучим зеленим краєм.

Іван ПЕТРАШ, лісничий Сокальського лісомисливського лісництва ДП «Радехівське ЛМГ».

Голос Сокальщини на GoogleNews