Стислий огляд подій

Найбільша винагорода – довіра пацієнтів

Заходячи до амбулаторії загальної практики сімейної медицини с. Княже, відчуваєш приємну прохолоду після спекотного літнього дня. Тут затишно, чисто, пацієнти говорять тихо, щоб нікого не потривожити. Раптом приміщення наповнилося дитячим щебетом та сміхом. Це маленька Софійка Мойсеєнко прийшла з мамою взяти скерування до Львова, де вона перебуває на обліку. Разом з мамою прийшов і Матвій Волос. Він не боїться тьоті у білому халаті, бо вже не раз приходив сюди по допомогу. Хлопчика скерували здавати аналізи. В сусідньому кабінеті лаборант Любов Подольська готувала реактиви для аналізів крові та випорожнень. Працівниця тричі на тиждень: у вівторок, четвер і суботу, приїжджає в амбулаторію, аби зробити аналізи. У ці дні пацієнтів значно більше. До того ж, школярі та дошкільнята вже починають проходити медогляд. Пані Люба швидко взяла зразки на аналіз у маленького пацієнта. 

В амбулаторії загальної практики сімейної медицини с. Княже зібрався дружний колектив однодумців, справжніх професіоналів, який очолює молодий керівник, але вже досвідчений фахівець, лікар Мар’яна Климців. Коли людина хвора, то перша надана допомога, і те, як злагоджено працює весь колектив, має значення. Бо саме від цього залежить стан здоров’я жителів навколишніх сіл, яких обслуговують медики. За допомогою до них звертаються жителі сіл Княжівської та Смиківської сільських рад, які проживають в Смикові, Залижні, Шпиколосах, Княжому, Фусові, Матові, Бодячеві, велику увагу тут приділяють дітям до року, вагітним жінкам, школярам та дошкільнятам. 
 
В амбулаторії працює денний стаціонар на чотири ліжка, є фізіотерапевтичний, стоматологічний, оглядовий кабінети та кабінет здорової дитини, де функціонує куток щеплень. Тож нема потреби їхати на фізпроцедури чи до стоматолога в Сокаль. Добре оснащена також маніпуляційна. У шафці акуратно поскладані медикаменти, на спеціальному столику – стерильний інструмент… Тут працюють фельдшер Оксана Радимська та медсестра Марія Якімчук. Сумлінно виконують обов’язки акушерка Руслана Бобко, медсестра з фізіотерапії Ольга Демчунь, молодша медсестра Ганна Батюк.
 
У роботу колективу свої вміння, навики, професійну майстерність, а, найголовніше, – часточку душі, вносять усі – від керівника до рядових працівників. Адже їм доводиться розв’язувати широкий спектр медичних проблем самостійно, бо ніхто не знає, до якого хворого доведеться їхати сьогодні. Добре, що санітарним автомобілем керує досвідчений водій Дмитро Мельник.
 
Невдовзі задзвонив телефон і медсестра записала виклик до хворого. З цікавості напросилася і я їхати з Мар’яною Володимирівною. 
 
По дорозі завідувач амбулаторією розповіла, що в поміч лікарю та фельдшеру є набір медичних інструментів – «сумка сімейного лікаря», до якої, зокрема, входять шлункові зонди, акушерський стетоскоп, офтальмо, рино, отоскоп та необхідні медикаменти для надання першої невідкладної допомоги. В амбулаторії є переносний ЕКГапарат з акумуляторним живленням. І це добре, бо Княже розкидане, має багато хуторів. 
 
 За якихось декілька хвилин ми були на місці. На порозі хати нас зустріла донька господині, яка повідомила, що у мами нежить, вона температурить та кашляє. 66річна Ганна Пащук лежала в ліжку, побачивши лікарку, привіталася і почала розповідати про свою недугу. Мар’яна Климців вислухала хвору, зміряла артеріальний тиск та розпитала, чим збивали температуру, які медикаменти приймала хвора. Потім написала список потрібних ліків. Поки вона тлумачила доньці як їх вживати, Ганна Миколаївна зауважила, що дуже зручно, коли є лікарська амбулаторія у селі. До того ж, мають можливість викликати лікаря додому. А то довелося б їхати до Сокаля в ЦРЛ. А це майже 30 кілометрів. Скільки часу пішло б лише на те, щоб туди дістатися. Раніше жінка, занедужавши, самотужки йшла в амбулаторію, але нині недуга вклала її в ліжко. Тож донька викликала лікаря додому. Не раз пані Ганна ходила лікувати зуби й до стоматолога Олега Конічека, він добрий спеціаліст, тож до нього завжди черга на прийом. 
 
В цей час п. Мар’яна розпитувала, чи нема більше хворих у родині. Як з’ясувалося, зле почуває себе й внучка, Аліна Максимів. Лікар оглянула дівчинку та призначила їй лікування. У тої була вірусна інфекція. 
 
Дорогою до амбулаторії Мар’яна Климців розповіла, що у них день ніколи не є передбачуваним, може бути два або ж навіть шість викликів, а може не бути жодного. Зате, тоді більше хворих приходить на прийом. І пояснила, що коли тривають жнива, люди, на жаль, пильнують поле та врожай, а не власне здоров’я. Візит до лікаря вони відкладають на міжурожайний період. А зараз в амбулаторію приходять ті, кому недуга допекла вже настільки, що нема сил терпіти. Вони просять: вколіть щось знеболююче, бо треба йти на город. Це така специфіка села. Тут весь час люди зайняті роботою і не мають на себе часу.
 
– Серед дорослих нині поширені серцевосудинні захворювання, зокрема гіпертонія, – з сумом констатує пані Мар’яна. – Діти частіше хворіють на ГРЗ, гострий бронхіт. Треба вчити людей, щоб вони звертатися до лікаря не тоді, коли хвороба задавнена і прогресує, а завчасу – при з’явленні перших симптомів. Селяни живуть своїми проблемами і через зайнятість малопоінформовані про профілактику важких захворювань і, зазвичай, звертаються до лікаря на пізніх стадіях, коли хвороба прогресує. Ось чому прошу жінок приходити на прийом до гінеколога Дарини Андрієвської, яка приїжджає в амбулаторію щомісяця. Нині все частіше у жінок діагностують рак шийки матки. А цьому можна було б зарадити, коли б своєчасно його виявили під час огляду. Ця хвороба виліковна на перших стадіях. Крім цього, проводимо профілактику здорового способу життя, бо у селі важко знайти роботу, і місцеві жителі люблять «знімати» стрес алкоголем. Тож про яке здоров“я чи добрі стосунки у сім“ї може йти мова, коли у родині хтось зловживає спиртним?
 
Права рука сімейного лікаря – медсестра, яка опікується здоров’ям дітей від перших днів народження аж до підліткового віку. Сумлінно працює в амбулаторії села Княже сімейна медсестра Марія Якімчук, у якої чималий досвід роботи. Пані Марія після закінчення медучилища працювала в Червоноградському, а потім у Сокальському інфекційних відділеннях, згодом у Тартаківській амбулаторії. В її обов’язки входить патронаж немовлят, надання швидкої невідкладної допомоги в екстрених випадках, організація профілактичного щеплення дітей, медогляди школярів та дошкільнят.
 
– У селах, які обслуговує Княжівська амбулаторія, з початку року народилося 21 немовля, з них семеро у Княжому, – каже Марія Євгенівна. – Упродовж трьох років у нас народжуваність стабільно однакова – 20-21, проте смертність все ще її перевищує.
 
Медпрацівники амбулаторії заслужили шану у жителів сіл, бо ні вдень, ні вночі не відмовляються прийти людям на допомогу. А як відомо, ні хвороба, ні біда не вибирає. У сільських жителів вся надія на медиків, які першими приходить на допомогу і дорослому, і малому. Хоча доводиться добиратися до хворих людей по розбитих дорогах, це ускладнює роботу і затримує медиків. А часто все вирішують не години, а хвилини, від яких залежить людське життя. І завідувач амбулаторією Мар’яна Климців схвалює рішення при кожній амбулаторії відкрити пункт швидкої медичної допомоги. В такий спосіб медицина ще більше наблизиться до сільських мешканців, і вони зможуть оперативно отримати якісну кваліфіковану допомогу. 
 
Добре відгукується про роботу медиків Княжівської амбулаторії й Галина Турок, у якої четверо внуків, двом з них пішов другий рочок. Жінка каже, що лікар і сімейна медсестра – чуйні та уважні, часто приходять до дітей, і не може пригадати такого випадку, щоб вони за потреби, не приїхали на виклик. Сюди нині її привела недуга – трофічна виразка гомілки. Пані Галина прийшла на сеанс гірудотерапії – лікування медичними п’явками. Після першого сеансу їй стало краще. Тож тут уже вдруге. 
 
З кожним роком покращується матеріальнотехнічна база місцевої амбулаторії. Два роки тому тут з“явився новий автомобіль, а в цьому році лікувальний заклад оснастили комп“ютером та принтером. Це дозволить оперативніше опрацьовувати інформацію про пацієнтів, полегшить пошук анамнестичних даних. 
 
Отож, жителі навколишніх сіл знають: якщо хтось захворіє, то першу кваліфіковану допомогу отримає у Княжівській амбулаторії загальної практики сімейної медицини, де працюють чуйні медичні працівники, котрі знають свою справу. Вони для пацієнтів стали добрими друзями, яким довіряють найдорожче – здоров’я, бо впевнені, що вдень та вночі, за будьякої погоди їм на поміч прийде лікар.
 
Любов ПУЗИЧ.
 
 
 
 

Голос Сокальщини на GoogleNews