Стислий огляд подій

Чому працюють без документів?

 «Голос з-над Бугу» у статтях «Небезпечним роботам – зась» та «Діють, як рейдери»  уже інформував читачів про ситуацію, що склалася навколо шламонакопичувача, який розташований біля сіл Бояничі, Гута і Савчин. Нещодавно в Сокальській РДА відбулася чергова нарада, на якій знову розглядали питання, чи законно нині там проводяться роботи. Головував заступник голови райдержадміністрації з питань агропромислового комплексу Ігор Кущак, були присутні заступник голови районної ради Володимир Чуб, оперуповноважений Червоноградського міського управління Служби безпеки України Юрій Білаш, Савчинський сільський голова Василь Калька, землевпорядник сільської ради, депутат районної ради Василь Панченко, представники управлінь та відділів, а також директор екологічного департаменту ТзОВ «Пром Інвест Капітал» Тарас Сафонов, власник споруди шламонакопичувача Богдан Бучак.

Ось що говорили на нараді:
 
Ігор КУЩАК, заступник голови Сокальської РДА:
 
– Нещодавно на території поблизу шламо-накопичувача відновлено підготовчі роботи по спуску поверхневих вод. Усі добре розумі-ють, що будь-яка діяльність повинна мати дозвільні документи на проведення робіт, погодження відповідних служб. Попередньо до райдержадміністрації звернулося ТзОВ «Пром Інвест Капітал» з проханням надати в оренду земельну ділянку колишнього гли-няного кар’єру, для спуску туди поверхневих вод. На їх звернення райдержадміністрація дала відповідь, що «відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земель-них ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону, надання в користування ділянок, межі яких не встановлені внатурі на місцевості. Згідно зі ст. 123 п. 3 передумовами надання дозволу для проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є містобудівне обґрунтування, де обґрунтовується розмір та площа земельної ділянки, які треба відвести для необхідних потреб». Дозволу, а також договору про оренду земельної ділянки, оскільки вона знаходиться за межами населеного пункту, Сокальська райдержадміністрація не надавала, договір не укладала. Ні жителі сіл, ані районна рада чи райдержадміністрація не проти, щоб вивезти шлами, але все треба роботи згідно з чинним законодавством.
 
25 вересня разом з Савчинським сільським головою Василем Калькою ми виїжджали на територію шламонакопичувача, побачили, що там проводяться будівельні роботи. Є екскаватор, вантажний автомобіль, які копають і підготовляють місце для колодного фільтра, а також на території глиняного кар’єру вимощують дамбу, яка має затримати воду, яку спускатимуть зі шламонакопичувача. Нас найперше цікавить: на яких підста-вах ви проводите підготовчі роботи? Земель-ну ділянку в оренду не надавали, тому всі роботи – протизаконні.
 
Тарас САФОНОВ, директор екологічного департаменту ТзОВ «Пром Інвест Капітал»
 
– Роботи ми проводимо на підставі договору з власником, вони безпечні. Нині погоджуємо паспорт місця відведення води, маємо вже погодження служб, залишилося лише три підписи, які будуть найближчим часом. Коли всі підписи будуть, після цього видається розпорядження Міністерства екології України на вивезення відходів. 
 
Проводимо підготовчі роботи, бо жовтень тут досить холодний, а нам треба до зими перекачати воду. Ми вже чотири місяці не можемо нормально розпочати роботи, бо працювали в інших областях України. Тут треба терміново вивозити ті шлами, бо вже є протермінування по дезактивації біля десяти років.
 
Богдан БУЧАК, власник будівлі шламонакопичувача:
 
– Коли я купував будівлю шламонакопичувача, під ним була територія, яка до нього належить і всі межі є погоджені з сільською радою, з Облавтодором, з управлінням лісового господарства – копії цих документів є у сільській раді. Те, що не закінчені роботи по виготовленню документації, це вже інше питання. Роботи нині проводимо на території, яка колись була відведена для шламонакопичувача і ніхто за межі не виходить. Діємо так, як домовлялися при першій зустрічі, коли ще були інші керівники. Роботи, які нині там проводимо, ніякої екологічної небезпеки не несуть. Поки що готується резервуар під воду, її ніхто не буде перекачувати, поки все не буде зроблено. Ми зробимо яму, в ній – глиняний замок, поставимо фільтр, і тільки тоді перекачуватимемо воду. Я не знаю, хто людей підбурює, але ці роботи – безпечні. Хочу вивезти з шламонакопичувача шлами і зробити там відпочинкову зону.
 
Пропоную нині оформити протокол засідання, в ньому зазначити: воду перекачуватимуть тільки тоді, коли буде дотримана екологічна безпека цієї процедури. 
 
Володимир ЧУБ, заступник голови районної ради:
 
– Районна рада глибоко стурбована ситу-ацією навколо шламонакопичувача. Мешканці навколишніх сіл Гута, Бояни та Савчин переживають, щоб не сталося лиха під час проведення цих робіт. Люди зацікавлені, щоб ці шлами були вивезені, але сама процедура, яка нині відбувається, є не до кінця законною. Нині Богдан Бучак каже, що землі під шламонакопичувачем належать йому, але договір, який укладений, це не підтверджує. Для районної ради нині зовсім не зрозуміло, чиєю власністю є самі шлами? Немає жодних документів, які б вказували, хто має на них право власності. 
 
Роботи розпочалися, але вони були призупинені на вимогу громади, проте нині знову продовжуються. В районну раду телефонують стурбовані мешканці, а ми не маємо що їм відповісти, бо документів на початок робіт ніхто не бачив. Ми хочемо бачити усі дозвільні документи, які необхідні для такого виду робіт, аби бути впевненими, що вони не призведуть до екологічного лиха, а життя і здоров’я людей будуть у безпеці. В нашому районі без документів ніхто ніяких робіт не проводить. 
 
Василь КАЛЬКА, Савчинський сільський голова:
 
– Люди глибоко стурбовані ситуацією, що склалася навколо шламонакопичувача. Ані Тарас Сафонов, ані Богдан Бучак тут не живуть, вони зробили свою роботу і поїхали, а людям тут жити. Тому вони і турбуються, щоб всі вимоги були дотримані.
Степан ШЕВЧУК, в. о. начальника управління Держкомзему в Сокальському районі:
 
– Нам тільки 20 вересня надали проект осушення, це є вид містобудівної документації, на якому зазначено 12 гектарів землі. Передумовою проекту відведення та передачі в оренду водовідстійника має бути містобудівна документація, погоджена та затверджена відповідними службами у встановленому порядку. Туди входять: екологічна інспекція, управління Держкомзему, відділи регіонального розвитку, містобудування та архітектури, охорони культурної спадщини, санепідемстанція. Вони обґрунтовують площу земельної ділянки, кожен по своєму виду діяльності. Нині такого документа ми не бачимо. Я рекомендував підключити до вирішення цього питання Львівський Інститут землеустрою, як державну структуру. Згідно з документами, частина землі колишнього кар’єру, з 1996 року числиться як рекультивовані землі, тому в процесі проекту відведення треба буде сплатити втрати сільськогосподарського виробництва. 
 
Слово мав землевпорядник Савчинської сільської ради, депутат районної ради Василь Панченко, який сказав, що нині на шламонакопичувачі є бульдозер, екскаватор і знову тишком-нишком проводять роботи. Все порозкопували, перерили, гирло розширили. А людям не байдуже, що роблять дніпропетровські ділки на їх території, не маючи документів. А ті, що є, – без підписів, печаток.
 
Жителі навколишніх сіл звернулися й до народного депутата України Степана Курпіля. Він у свою чергу надіслав депутатське звернення в Генеральну прокуратуру України. Державна екологічна інспекція Укра-їни провела перевірку і надіслала відповідь. У ній, зокрема, зазначено: «Під час обстеження території шламонакопичувача, керівництво, робітники підприємства та техніка були відсутні, будь-які роботи з вилучення шламів не проводилися. Державною екологічною інспекцією у Львівській області у ІV кварталі 2012 року заплановано проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства під час експлуатації шламонакопичувача громадянином Б. Г. Бучаком та ТзОВ «Пром Інвест Капітал».
 
В залі тривала довга дискусія, усі жваво обговорювали питання незаконних робіт на Бояницькому шламонакопичувачі. Підсумував нараду заступник голови Сокальської РДА Ігор Кущак, який зазначив, що до того часу, поки ТзОВ «Пром Інвест Капітал» не отримає усіх дозволів на проведення робіт та документів на право користування земельними ділянками, підготовчі роботи мають бути призупинені.
 
Ольга ДИЛИН.
 
P. S. Коли номер верстався до друку, стало відомо, що роботи на Бояницькому шламонакопичувачі і далі тривають, хоча відповідних документів на їх проведення ані в райдержадміністрації, ні в районній раді досі немає. Розпорядженням голови Сокальської РДА Наталії Карташової створено робочу групу з контролю за проведенням робіт по відбору шламу з шламонакопичувача на території Савчинської сільської ради між селами Бояничі, Гута, Савчин. Її очолив Ігор Кущак, також у групу входять: Юрій Лукасевич, Володимир Чуб, Степан Шевчук, Ігор Шайнога, Василь Калька, Василь Панченко, Юрій Білаш, Василь Новосад, Назар Затишко, Ігор Мельник, Мирослава Баралус, Ігор Мартинюк.

Голос Сокальщини на GoogleNews