Стислий огляд подій

Сілець будується.

З господарем найбільшого у Сокальському районі села Сілець – сільським головою Ярос-лавом Годісем зустрілася в естетично оформ-леному, з сучасними кабінетами, приміщенні сільської ради. І саме у Сільці йде будівництво та капітальний ремонт двох соціально значимих об`єктів: дитячого садка та Народного дому. Першого взагалі ніколи не було у селі, а другого, якого будували ще за Польщі як дім Просвіти, значну частину понищив вогонь. Отож нині сільський голова Ярослав ГОДІСЬ опікується цими двома будівельними об`єктами. Про те, як там іде справа, наша з ним розмова.

– Для того, щоб будувати, ремонтувати, звичайно, потрібні кошти, чи маєте достатньо власних надходжень, чи для будівництва виділяють гроші з державного, обласного, районного бюджетів?

– Цього року доходи загального фонду становлять 9 млн. 94 тис. грн. і спеціального фонду майже 724 тис. грн. І з цих дев`яти мільйонів загального фонду податок з доходів фізичних осіб, в основному це шахтарі, які працюють на шахтах, що знаходяться на нашій території, і працівники Центральної збагачувальної фабрики – майже 8,5 млн. грн. Проте сьогодні ситуація на шахтах не є стабільною. Ціна на вугілля впала, зарплата у гірників знизилася. Відповідно і податки зменшилися. І через те ми не виконуємо бюджет. Хоча протягом останніх трьох років його перевиконували. Із доходів загального фонду 9 млн. 94 тис. грн. є одна графа, яка повинна зацікавити всіх: кошти, що передаються до районного бюджету з бюджету села – 8 млн. 184 тис. грн. плюс субвенція 233 тис грн. Ці кошти віддаємо у район. З цих цифр можна зробити висновок, як нам будуватися. Велике щастя, що в минулому році ми мали вільні залишки, бо було перевиконання бюджету, за їх рахунок і працюємо.

Ті вільні залишки вкладаємо у будівництво дитячого садочка та ремонт Народного дому. Минулого року в дитсадочку виконали роботи на один мільйон сімдесят тисяч гривень, з них 89 тис. грн. – з обласного бюджету. У 2012-му ми скерували мільйон з вільних залишків і 88 тис. грн. капітальних вкладень з цьогорічного бюджету. Загалом один млн. 88 тис. грн. скеровано на будівництво дитячого садочка. А на відбудову Народного дому – 300 тис. грн. вільних залишків.

У Сільці до цього часу не було дитсадка. Протягом чотирьох років пропонував зробити НВК у Сілецькій школі, але цю ідею не підтримали.

Потім нам врешті вдалося отримати 85 тис. грн. на проектні роботи. Дитячий садочок споруджується з нуля. У минулому році вдалося збудувати фундамент і два поверхи будівлі, у якій зможе перебувати п`ять груп: дві – ясельні, чисельністю по 15 дітей, і три групи дітей дошкільного віку, по двадцять осіб. Дитсадок розрахований на 90 дітей. Нині у Сільці проживає більше 200 дітей дошкільного віку. Але не всі вони підуть у Сілецький дошкільний заклад, бо є частина жителів села, котрі мешкають недалеко Гірника, і їм зручніше водити дітей туди. Дехто нині возить дітей до Соснівки. Думаю, що наразі такого закладу нам вистачить. Згідно з генеральним планом у присілку Копані була виділена земельна ділянка для будівництва дитячого садочка. Поряд знаходиться також школа. Автобус довозить дітей до школи, то, можливо, ним скористаються і дошкільнята. Тому ми вирішили не міняти місце, а будувати навпроти школи.

В цьому році зовнішні будівельні роботи можна було б завершити, якби були кошти, а їх поки що нема. А півроку минуло і лише на 125 тис. грн. виконали будівельники деякі роботи. І то жодна копійка ще не оплачена. І зараз ТзОВ "Львівський будівельний холдинг" не працює на будівництві дитсадка. Є обіцянки, що буде фінансування з державного бюджету, що будуть виділені кошти на наступній сесії районної ради. Хоча, на жаль, сесія буде у серпні, а літо минає, робота стоїть.

– Ярославе Івановичу, розкажіть, будь ласка, докладніше, а як ідуть роботи з відбудови Народного дому?

– У відбудові Народного дому деревиною допоміг Жовківський лісгосп, який має близько трьох тисяч гектарів лісу на території Сілецької сільської ради. Хоча для її переробки нам знову треба було шукати кошти. Але завдяки цій допомозі ми мали змогу перекрити дах Народного дому. Нині ми призупинили внутрішні роботи в Народному домі, а працюємо над зовнішніми. У цьому році, на жаль, ще не встигнемо завершити капітальний ремонт Народного дому, бо ще великий обсяг роботи треба виконати. Правда, великий зал поштукатурений, а також коридор і кімната для репетицій. Ремонт Народного дому здійснюємо за власні кошти з бюджету сільської ради. Жодної копійки нам з районного бюджету не дали ні в минулому, ні в цьому році. Ще багато роботи, але головне, що є вже вікна, двері і дах над головою. Опалення як такого не було, хоча ми розпочали монтувати електричне, але встановити його не вдалося. На жаль, і в реконструйованому приміщенні поки що опалення провести не маємо можливості, Насамперед, хочемо довести до ладу зал, бо там ні сцени, ні підлоги нема.

В ту частину, що не поруйнована вогнем, перенесли бібліотеку і там проводять репетиції наші народні колективи. Тепер сільські артисти дають концерти в парку під відкритим небом, де є літня сцена.

– Але ж попри ці два об`єкти у Сільці  проводять інші будівельні роботи…

– Проводимо роботи у двох присілках Насалі і Вільшина по водовідведенню, розчистці каналів. Кошторисна вартість одного об`єкта 54 тис. грн., а другого – 84 тис. грн. Це кошти із спецфонду, які передбачені на ліквідацію підтоплень, осушення земель. Виготовляємо технічну документацію із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для полігону твердих відходів, його кошторисна вартість 18 тисяч грн. Субвенція з державного бюджету на ремонт доріг – 88 тис. грн. Почали ремонт дороги до присілка Параньки. Вже ремонтують дорогу до присілка Дженджерівка (це вартує 100 тис. грн.).

– Ви кажете, заплановано, а чи вдасться виконати?

– Ми, що плануємо, те виконуємо. У минулому році відремонтували чотири кілометри доріг з щебеневим покриттям. Досить непогана якість цих робіт. Поки що ремонтуємо ті дороги за свої кошти. Торік виділили 40 тис. грн. на ремонт доріг з обласного бюджету, а ми вклали майже півмільйона.

 У нас є дві футбольні команди дорослих, які виступають у вищій лізі чемпіонату району. Торік друга футбольна команда завоювала перше місце у першій лізі. І у цьому році виступає у вищій лізі. Обидві команди грають стабільно. Команди мають де тренуватися, є два футбольні поля непогані, але роздягальні нема. У цьому році ми хочемо в інституті містобудування виготовити генеральний план села. В цьому ракурсі хочемо ще виготовити проект благоустрою центру села, охопити територію біля церкви, Народного дому, понад стадіон, де й спорудити пристадіонні споруди (роздягальні, душову). Але поки що заплановано лише проектні роботи.

– Дякую за розмову.

Розмову вела Оксана ПРОЦЬ.

 

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews