Стислий огляд подій

В понеділок народилась, у вівторок охрестилась

Мало хто з молоді знає нині старовинний український обряд Колодки, який відзначається напередодні Великоднього посту. Саме його відтворили 9 лютого у союзянській світлиці членкині Сокальського осередку Союзу українок. Розпочалось воно суперечкою двох сусідок у виконанні Наталії Криштоф і Оксани Сумбаєвої. Але, оскільки надходило свято Колодки, вони простили одна одній образи. Підходили гості з колодкою і піснями для неї  і свято Колодки розпочалось.

Поклавши на стіл колодку, жінки  ті, які мають доньок на виданні, зав'язували на ній кольорові стрічки, а голова осередку Надія Мельник розповідала про це свято. Відзначали його протягом тижня жінки, тому і називалось "бабським". Збирались вони у корчмі, шукали хлопця, який зустрічався з дівчиною, але не одружився з нею. До ноги йому чіпляли колодку і він мусив дати відкуп, а жінкам поставити могорич. Дівчата такі колодки чіпляли хлопцям, а ті відкуплялись грошима або намистом. Хлопці  відповідно дівчатам. Дівчина мала вишити хусточку зі своїм іменем, написати писанки і подарувати їх хлопцеві на Великдень  повернути Колодку. Інакше це свято ще називали Колодій  бо було багато дій, святкували багато днів. Починали в понеділок  то Колодка народилась. У вівторок були її хрестини, у середу  похрестини, у четвер вона вмерла, в п'ятницю  хоронили, в суботу  оплакували. А в неділю вже веселились, бо знали: піст закінчився, прийде Великоднє свято, тобто Господнє Воскресіння.

А далі присутніх веселили гумористичною сценкою Броня Прокопівна і пані Дзвонарська, ролі яких виконали союзянки із Зубкова Галина Шпак та Світлана Стецюк. Всі присутні брали активну участь у дійстві: зав'язували стрічки, котили яйця; разом з ансамблем "Берегиня", яким керує Марія Краковецька, співали українські народні пісні; танцювали старовинний танець "Пара за парою", пригощались традиційними українськими стравами…

Сподобалось свято і гостям  членам осередків Союзу українок з Горбкова, Зубкова, Скоморох, Тяглова, працівницям музею "Людина. Земля. Всесвіт"  сокальської філії Львівського музею історії релігії, голові райдержадміністрації Наталії Карташовій та заступнику голови РДА Ларисі Фарин.

Ось що сказала Лариса Фарин:

– Про свято Колодки я вже мала уявлення. Але тут вперше стала учасницею такого дійства: зав'язувала стрічку, котила яйця, співала, танцювала. В мене, як і в інших, було велике емоційне піднесення. Ми надовго зарядились позитивними емоціями.
 Ініціатором проведення свята Колодки став ансамбль "Берегиня", зазначила Надія Мельник.  Сценарій підготувала Оксана Сумбаєва, за що ми їм щиро вдячні. Цей старовинний обряд ми провели вперше, сподіваюсь, він стане традиційним. В деяких селах, наприклад, у Скоморохах, також святкували Колодку.

Своїми враженнями поділилась і членкиня Горбківського осередку Союзу українок Мирослава Ковальчук:

– Дуже задоволена, що побувала на цьому святі: підготували його чудово, ансамбль прекрасно виконав старовинні пісні. Колись і в нашому селі святкували Колодку, а на другий день  Власа. Збиралися в когось з односельчан, клали на катафалк "Власа", оплакували його, потім викидали в рів. А вранці вже веселилися, танцювали, грали музики. Хочемо цей обряд відновити.
Що ж, додам лише одне: добре, щоб цей обряд проводили не тільки союзянки, а й у Народних домах. Бо він цього вартий.

Валентина БЛУДОВА.

Фото Ольги Мусій.

Голос Сокальщини на GoogleNews