Про освіту

На Сокальщині триває реалізація проекту Європейського Союзу щодо енергозбереження в закладах освіти

Триває реалізація проекту ЄС ПРООН у с. Волсвин. За співфінансування Євросоюзу, обласної та районної рад, волсвинської громади, в школі замінюють старі вікна на енергозберігаючі. Громада села радіє, адже діти – наше майбутнє, а відтепер їм і суворі зими не страшні, бо в класах затишно і тепло. Я завітала у Волсвинську школу і запитала вчителів, батьків, учнів, – чи відчули вони переваги енергозберігаючих вікон? Чи задоволені тим, що саме в їх селі реалізується цей Проект?

Віктор Притулко, сільський голова:

– У селах сільської ради чимало проблем, які стараємось вирішувати. На жаль, не все вдається, бо частогусто все зупиняється, коли справа доходить до коштів, яких у сільській казні – обмаль. Тому участь у обласних, міжнародних проектах – це можливість залучити додаткові кошти для громади, аби вирішити важливі питання. Ми взяли участь в обласному проекті, завдяки якому нині реконструюємо Народний дім. А ще стали переможцями міжнародного проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду2», і нині замінюємо вікна у Волсвинській школі. Це – наші перші проекти, але вірю, що не останні. Уже маємо певний досвід і в їх написанні, і в реалізації, тому думаю, що наступні нам вдаватимуться легше.

Марія Меда, вчитель математики:

– Я все своє свідоме життя пропрацювала у Волсвинській школі. Робота вчителькою – моє покликання, тому вже понад сорок років навчаю учнів мудрого, розумного і вічного. Пам’ятаю, як ще будували школу, тоді кожен учень носив по цеглинці, бо хотіли нового приміщення. І отак спільними зусиллями збудували школу, в якій навчаються учні і нині. Так само, завдяки згуртованості, спільними зусиллями цьогоріч замінили вікна. Цю добру справу розпочав сільський голова Віктор Притулко, а продовжив директор школи Роман Запісоцький. Нині завдяки участі в Проекті маємо нові вікна, на які навряд чи знайшлися б кошти в бюджетах сільської чи районної рад.

Мар’яна Стельмащук, голова учнівського комітету:

– Я навчаюсь у дев’ятому класі, минулого року мене обрали головою учнівського комітету. Коли в школі сказали, що будуть замінювати вікна, то спочатку ми не повірили, але коли разом з ровесниками повернулись із зимових канікул, то були приємно вражені: на місці старих дерев’яних вікон стояли нові, металопластикові. В класах одразу змінився інтер’єр, стало світло і затишно. Тепер можемо іти в школу, одягаючись легше, бо в класах тепліше.

Любов Сторощук, голова профспілки:

– Коли розпочалася робота над проектом, навіть не вірилось, що він у нас зреалізується. Спочатку були сумніви, навіть коли в школу прийшов сільський голова і почав нам розповідати, то здавалось, що це все лише обіцянки. Занадто райдужно все це виглядало: хтось дасть нам гроші, а хіба йому вони не потрібні? Якщо хтось і виділить кошти, то невже з Європи вони дійдуть аж у наше невеличке село? Коли вже почалася робота над виготовленням проектнокошторисної документації, то зрозуміли, що щось з того, може, і вийде. Усім колективом підтримали директора школи і разом з депутатами заходилися по селу збирати кошти з громади, бо так передбачали умови реалізації Проекту. Уся наша волсвинська громада долучилась до збору коштів. До якої хати ми не заходили, – чи є в ній діти, чи нема, нам ніхто не відмовляв. Люди давали, хто скільки міг, хтось – десять гривень, хтось – двадцять, і разом зібрали понад дванадцять тисяч. Це навіть більше, ніж планували.

Ми не знали, чи буде цей проект повністю зреалізований, тому взяли на себе велику відповідальність за зібрані кошти, бо люди нам повірили. А якби щось пішло не так, то вони б спитали з нас: де пропали їх гроші? Добре, що проект успішно втілили в життя і тепер дітям у класах тепло.

Користуючись нагодою, хочу подякувати і сільському голові, і директору школи, які взялися за цю важливу роботу.

Петро Штибель, депутат сільської ради, член тендерного комітету:

– Мені, і як депутату, і як батькові, приємно, що в школі замінили вікна, дітям тепер тепло. З радістю долучився до збору коштів, пояснював людям, що це добра справа, яка буде не на день, не на два, а на роки. І вони з розумінням до цього поставилися.

Усе було чесно і прозоро, підрядника обирали під час тендеру. Документи подали чотири фірми, які встановлюють металопластикові вікна. Зупинили свій вибір на фірмі «Вікнацентр» з м. Львів, бо вони запропонували нам найнижчу ціну і хорошу якість виконання робіт. Тепер учням в класах тепло, а ми, батьки, радіємо, що завдяки спільним зусиллям наші діти навчаються у затишних класах. Дякую директору школи, бо він господар, завжди дбає про наших дітей.

Роман Запісоцький,•директор Волсвинської школи:

– Після того, як громада Волсвина стала переможцем міжнародного конкурсу мікропроектів «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду2», ми провели  опитування, яке показало, що на першому місці – заміна у школі дерев’яних вікон на металопластикові, далі – реконструкція Народного дому, відкриття другої групи в садочку та ін. Провели схід села, на якому внесли зміни в статут і склад громадської організації «Світанок», і делегували їй повноваження діяти від імені волсвинської громади. Обрали також членів функціональної групи, які згодом стали членами тендерного комітету.

Були літні канікули, тому весь педагогічний колектив і найактивніші депутати сільської ради: Роман Фарина, Петро Штибель, Степан Штибель, Наталія Царик, Мирон Гас та Василь Андрущак пішли по селу, щоб пояснити людям, що являє собою цей Проект, і зібрати кошти. Необхідно було щонайменше вісім тисяч гривень. Але наші люди активно долучилися до їх збору. Кожен давав, скільки міг, вдалося зібрати аж понад дванадцять тисяч гривень.

Кошторисна вартість заміни всіх вікон і дверей у Волсвинській школі складає 160040 грн. По розрахунках ми побачили, що стільки грошей нам не вдасться зібрати, тому проект поділили на два етапи. У першому – планується освоїти 95733 грн., це кошти Євросоюзу, обласної та районної рад та внесок громади. На них заплановано замінити вікна у всіх навчальних кабінетах та вхідні двері.

Як член функціональної групи, мав повноваження організувати всю роботу, оформити документи, напрацьовувати погодження. На це пішло багато часу. Разом з головою батьківського комітету школи оббивали пороги в районі, бо було чимало проблем, але нам вдалося все вирішили.

На кожному етапі реалізації проекту нам допомагали координатори: від обласної ради, Юрій Грицишин, та від обласного ресурсного центру – Ігор Назар. Вони проводили для нас навчальні семінари, надавали консультації, навчили, як проводити конкурс та обирати підрядника. Також в реалізації проекту допомагали координатори від Сокальської районної ради Володимир Чуб, Василь Козира та начальник відділу з питань освіти, сім’ї та молоді Сокальської РДА Роман Монастирський.

Велику допомогу також надали батьки учнів, які допомагали демонтовувати старі вікна, приводити в порядок шкільні приміщення після ремонту, а бригада майстрів швидко і оперативно встановлювала вікна та робила відкоси. Добре, що це якраз були зимові канікули, тож коли діти вийшли на навчання – у класах вже було чисто і тепло. Як тільки завершимо цей проект, думаю, братимемо участь у інших конкурсах, бо потрібно ще замінити вікна у коридорах, двері. А громада, сподіваюсь, нас обов’язково підтримає, бо бачить результат роботи. Тож щиро дякую всім, хто тією чи іншою мірою долучився до реалізації цього проекту.

Галина Меда, голова батьківського комітету школи:

– Кожні мама і тато хочуть, аби їх дитині було добре. Тож батьки підтримали сільського голову і директора школи. Разом з директором школи їздили і в районну раду, і в райдержадміністрацію, і у відділ з питань освіти, сім’ї та молоді, у казначейство.

Aдже це перший проект на Сокальщині, ніхто ще точно не знав, як і що треба правильно робити. Але мало-помалу, і нам все вдалося.

Голос Сокальщини на GoogleNews