Про освіту

Про тристоронній обмін між учнями у польському місті Жешув

Що робить хороша школа? Проводять уроки кваліфіковані вчителі? Так! Сприятлива атмосфера для навчання? Так. Потрібний відповідний матеріал для навчання? Знову так! І все це є у Сокальській спеціалізованій школі IIII ст. №3. А ще частинкою свого серця цей навчальний заклад ділиться з іншими школами з Польщі та Німеччини.

Цей зв`язок Сокальської СШ №3 з іншими школами став можливий завдяки ініціативі і праці вчителя німецької мови Марії Гурської. Вже понад 15 років існує тісна співпраця та обмін учнями середнього віку між третьою школою Сокаля та школою "Веселка" м. Берлін, а понад три роки тому товариські стосунки між старшокласниками зав`язалися ще й з гімназією м. Нідеркассель (Німеччина) та ліцеєм міста Жешув (Польща).

Цієї весни гімназіяліцей у Жешуві гостинно приймала учнів та педагогів з Німеччини та України.

І ось вже позаду скрупульозна робота з документами і здача їх у консульство Республіки Польща у Львові. Сім учнів та двоє вчителів  Марія Гурська та Зоряна Ільницька мали змогу побувати у Польщі, зустрітися з представниками шкілпартнерів. Митний контроль, у порівнянні з попередніми роками, пройшли дуже швидко. І вже через п`ять годин  довгоочікувана зустріч. Учні проживали у польських сім`ях, за що ми дуже вдячні батькам, які взяли на себе цю ношу.

Програма перебування була різноманітна. А найважливіше  це практичні навики мов: польської, німецької, англійської. І якраз це було дуже важливо для учнів з України, тому що багато з них хочуть продовжити навчання у Німеччині чи Польщі.

А польські педагоги організували дуже цікаву, насичену програму перебування у їх місті. Несподівані знайомства, захопливі ігри, уроки іноземної мови, уроки танцю, на яких гості  вивчили польський танець "Полонез". Окрім цього учні відвідували звичайні щоденні уроки. І на кожному з них зі своїми однолітками з Польщі та Німеччини обговорювали політичну ситуацію в Україні: Майдан, Крим.

Активну участь сокальські школярі взяли у спортивних змаганнях, де вибороли перше місце. А ввечері на учасників проекту чекала захоплива гра у боулінг, яка всім дуже сподобалася.

А щоб зустріти весну, кожна із шести груп виготовляла ляльку Мажену, яку потім топили у річці Віслок, а разом з нею втопили все погане, приймаючи лише добро і здоров`я на весь рік. І навіть польська поліція дозволила здійснити цей обряд, а як подарунок з неба  всі отримали гарну весняну погоду і чудовий настрій.

Захопливою для всіх була екскурсія у замок Ланьцут, який протягом століть належав родині Потоцьких, аж доки у 1944 році радянські війська не окупували цю будівлю.

Тут відчувалися тісні зв`язки Польщі та Волині. Незабутньою була подорож до старовинного Кракова. З яким захопленням учні та педагоги оглядали у найдорожчій картинній галереї міста на Вавелі картину Леонардо да Вінчі "Дама з горностаєм". А згодом мали змогу спуститися на глибину 300 м у соляну копальню у Вєлічці біля Кракова. Вразило учнів те, що у середньовічні часи ціна за один кілограм солі була вищою, аніж за один кілограм золота. Захоплювались вирізьбленою зі солі церквою у підземеллі, де вівтар та кожна окрема фігура чітко виринали у соляних постатях. В автобусі по дорозі з Кракова до Жешова діти і вчителі ділилися враженнями від побаченого.

Дні у гостинному Жешуві збігли дуже швидко. Прощалися зі сльозами на очах. Жоден учень чи учениця з України не хотіли повертатися додому. Рівно ж поляки махали їм на прощання біленькими хустинками і скандували "Слава Україні!" А це свідчення того, що навіть кордони не здатні розділити людей, які щиро потоваришували.

У Сокальській СШ IIII ст. №3 розуміють, яке велике значення має такий обмін учнями. Вчителі іноземної мови Марія Гурська та Зоряна Ільницька зрозуміли це вже давно, тому й підтримують тісні контакти та співпрацю із школами зза кордону. Також величезна подяка батькам, завдяки яким такі обміни стали можливими.

Це розуміють і дирекція школи, і керівництво відділу освіти, які підтримують такі обміни учнями, бо розуміють, наскільки вони потрібні  це дає змогу українським школярам дотягнутися до рівня освіти за кордоном.

А вже у вересні Сокальська третя школа гостинно зустрічатиме гостей з Польщі та Німеччини. І дуже сподіваюся що педагогів школи підтримають дирекція цього навчального закладу, керівництво відділу освіти, якщо Україна хоче відчинити свої двері для Європи.

Ганс-Юрґен БОЛЛІГ,
вчитель німецької мови, історії, політики, театру школи у м. Нідеркассель, волонтер Сокальської СШ №3, вільний журналіст.          

Голос Сокальщини на GoogleNews