Про освіту

Сокальська бібліотека взяла участь у проекті “Бібліоміст”

«РЕШЕТОМ  НАБИРАЄ  ВОДУ  ТОЙ, ХТО ВЧИТЬСЯ  БЕЗ  КНИЖКИ» – так гласить  латинське прислів’я. Але нині ця аксіома трохи похитнулася. Справді, без книжки вчитися не можна і навіть сьогодні, хоча тепер з`явилось ще одне джерело знань  комп`ютер, через який можливий доступ до Інтернету, це найрізноманітніша інформація, наукові дослідження і врешті можливість спілкування.

Хоча, звісно, Інтернет ніколи не замінить книгу, але вагомим доповненням до цього океану естетичних, художніх, наукових знань  може бути.
Мабуть, власне через те працівники бібліотек Сокальської РЦБС взяли участь у проекті "Бібліоміст", який покликаний перетворити публічні бібліотеки на сучасні громадські центри, і стали одними із 730 переможців другого раунду конкурсу.

Нещодавно, з приводу надання нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету у бібліотеках селища Жвирка, сіл Поториця, Забужжя та районної бібліотеки для дітей відбулися урочистості з цієї нагоді.

Про проект, переможців конкурсу програми "Бібліоміст", переваги надання нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету, а також про працю бібліотекарів говорили:

Тетяна ЛОБОДА,  директор РЦБС:

– Перемога у проекті  це величезна робота, яка починалася з партнерства з програмою "Бібліоміст". Завдяки їх ініціативі об`єднали зусилля всіх  Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів, Агенства США з міжнародного розвитку, Міністерства культури України, Українські бібліотечні асоціації, Фундації Білла та Мелінди Гейтс. А також ми відчули розуміння та підтримку районної та міської влади, які допомогли нам з ремонтом і облаштуванням кімнат і підключенням безкоштовного Інтернету. Відкриття публічного доступу у ті чотири бібліотеки дало змогу кожному бібліотечному закладу отримати комплект комп’ютерного обладнання, куди входять три робочі станції, програмне забезпечення, принтер, сканер, вебкамери для того, щоб можна було спілкуватися читачам бібліотеки. Для наших бібліотекарів  це теж надзвичайна допомога, тому що, протестувавши обладнання, яке у нас вже є, вони зрозуміли, щоб без цієї послуги вже не можна уявити собі діяльність бібліотек. Що вже казати про наших користувачів, які мають велике бажання працювати тут. Наш персонал пройшов навчання у Львівському регіональному тренінговому центрі і має можливість і бажання передавати свої знання кожному відвідувачеві бібліотеки.

Наталія БІЛЯЄВА, керівник відділу партнерства програми "Бібліоміст":

– Цей проект став можливим лише завдяки тому, що тут працюють небайдужі, активні люди.

Бібліотекарі підхопили ідею конкурсу, написали гарний проект, виконали його умову, яка вимагала вирішувати ті чи інші проблеми громади. Наша комісія високо оцінила ваші проекти, тому сьогодні Сокальська бібліотечна система є переможцем і отримала комп’ютерний клас. А по всій Україні в такий спосіб ми обладнаємо 730 бібліотек. Ми займаємось також освітою бібліотечних працівників, підвищенням їх професійного рівня. Бо бібліотека змінюється, наші читачі потребують вже інших послуг і важливо, аби бібліотекар мав відповідь на усі запитання, які цікавлять відвідувача.

Марія ХРИСТИНИЧ, керівник апарату Сокальської РДА:

– В нас у бібліотеках Сокальщини особливий колектив, мудрий, господарний, працелюбний, за покликанням служить дитині, людині. У районі працює кілька програм  збереження бібліотечного фонду і його поповнення. Кожен пам`ятає з дитинства той дух бібліотек. Скільки у дитячій книгозбірні лише журналів "Яблунька", "Стежинка", "Ангелятко", "Світ дитини" та багато інших. Кожна назва притягує до себе читачів. Бо це дуже добре, коли дитина читає, її треба привчати до цього, над цим дуже віддано, поматеринськи працюють наші бібліотекарі. Добре, що вони хочуть крокувати в ногу з часом, пишуть такі добрі проекти і виграють гранди. Вони стараються, вчаться і мають успіх.

Любов РЕБРИНА, керуюча справами Сокальської районної ради:
 

– Тішимося, що умови надання послуг у бібліотеках виходять на новий рівень. Книжка з раннього дитинства вела нас у дуже цікавий, такий багатогранний світ. Сьогодні, завдяки вільному доступу до Інтернету, наші діти мають можливість розширити знання, спілкуватися зі своїми ровесниками з усіх куточків України і не тільки. Думаю, що завдяки цьому вони краще розвиватимуться.

Богдан ЗАРІЧНИЙ, міський голова Сокаля:

– В стінах цієї дитячої бібліотеки формуються громадяни України, які з часом будуть визначати курс нашої держави. Зусиллями райдержадміністрації та районної ради зробили гарний ремонт і тут дуже затишно і приємно. Відкриття Інтернетцентру у дитячій бібліотеці  це осучаснення її і взаємодоповнення книг Інтернетом і навпаки. Навіть, коли дитина прийде користуватися Інтернетом, то мимоволі загляне на книжкові полиці і знайде для себе щось цікаве. Далеко не в кожній родині є комп`ютер і тепер діти, які є читачами бібліотеки, зможуть безкоштовно користуватися комп`ютерною технікою.

Іван СВАРНИК, директор Львівської обласної універсальної бібліотеки:

– Для мене книга є незамінною. Жодний Інтернет, інформація, пошукова система не замінять друкованої книги, виданої чи у вісімнадцятому чи в середині двадцятого століття. Там є чималий пласт історії. Бібліотекар  це лоцман у неозорому морі інформації, книг, культури. Бо Інтернет  це ширші можливості, залучення більшої аудиторії, це ще один фактор, який притягає дітей до наших бібліотек.

Любов СТАШКО, завідуюча відділом науковоконсультативної підтримки бібліотек, соціології, інновацій та маркетингу Львівської обласної бібліотеки для дітей:

– Влада повернулася до бібліотек обличчям. І дуже ми вдячні "Бібліомосту", бо якби не вони, то працівники наших бібліотек ніколи б не повірили, що написавши добрий проект, обґрунтувавши свої задуми, можна безкоштовно отримати комп`ютерну техніку та доступ до Інтернету. А щодо сокальських бібліотекарів, то ви завжди були кращі, ви дуже творчі люди. І дитяча бібліотека в Сокалі є взірцем для багатьох бібліотечних установ на Львівщині.

Христина ДАСЮК, директор Сокальської дитячої бібліотеки:

–  Ми маємо багато друзів, з якими би хотіли спілкуватися. І от Інтернет дає нам такі можливості. Ось, наприклад, підтримуємо стосунки з українською школою "Рідний край" в Іспанії, нею опікується наші краяни Орест і Мар’яна Антошківи. Для школи потрібні були підручники, українські книжки, і ми зібрали і передали їх в Іспанію. Але тепер зможемо без перешкод, матеріальних затрат спілкуватися з вихованцями тієї школи, надавати їм допомогу, передавати україномовні сценарії свят, свіжі новини місцевої преси, а вони зможуть знайти собі друзів серед наших читачів.

Звичайно, не обійшлося в проекті без наших сокальських партнерів: учнів гімназії, котрі пишуть проекти, наукові роботи, роблять дослідження, ми допомагаємо їм підібрати відповідну літературу, але Інтернет ще більше стане їм у пригоді. Також у нас є партнери в Сокальській ЗШ №3колегіумі, де добре працюють Євроклуб та журналістська студія. А тепер і в нас є можливості розширити цю роботу. Та на досягнутому не зупинятимемося, бо три комп`ютери це мало, тому писатимемо ще проекти, сподіваюсь, що і вони будуть вдалими.

І ось урочиста мить: міський голова Богдан Зарічний та представник програми "Бібліоміст" Наталія Біляєва перерізають символічну стрічку. Дітки щасливі сідають за комп’ютери, виходять на зв`язок зі своїми друзями і захоплено вигукують: "Ти мене чуєш? Ти мене бачиш?". Керівники Сокальських районних бібліотек для дорослих і дітей Тетяна Лобода, Христина Дасюк і усі присутні на святі бібліотекарі світилися від щастя. Це ж, насамперед, завдяки їм, їх небайдужості, їх бажанню творчо працювати і приносити користь людям, у бібліотеках Сокальщини з’явилися комп’ютери і публічний доступ до Інтернету під назвою сибирская кошка. Аби гарно привітати гостей, піднести усім настрій, вони ще й склали і навчили дітей, читачів бібліотеки, віршованих строф, які були щирими та дотепними й викликали усмішку на устах присутніх.

Не менше раділи й дорослі, коли Сокаль вийшов на зв`язок зі Жвирківською, Забузькою, Поторицькою бібліотеками. Там були представники місцевої влади  Жвирківський селищний та Поторицький, Забузький сільські голови Іван Кошлай, Роман Смик, Андрій Дмитрів, котрі допомагали при встановленні Інтернету, а також фермер, медик, тренер футбольної команди, котрі вже переконалися у можливостях Інтернету, а учасники художньої самодіяльності с. Забужжя на радощах гарно заспівали українських пісень. Ми в Сокалі аплодували їм. Ось так на мажорній ноті закінчилось свято, хоча й розпочалося воно теж весело і урочисто, бо цього дня перехожі звертали увагу на святково одягнених школярів, котрі біля входу у бібліотеку скандували: "Ми любимо читати!". Отакі молодці. Українській державі потрібна мудра, читаюча нація.

Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews