Про освіту

В Сокалі створять “Музей освіти Сокальщини”

"Знати своє минуле, щоб не робити помилок в майбутньому" – цей вислів застосовують в різних ситуаціях і освіта не виняток.  Варто знати, якою була система освіти  на Сокальщині в різні часи. І один із способів дізнатись про минуле і познайомити з ним учнів  створити музей.  В рамках проекту відділу освіти Сокальської РДА "Музей освіти Сокальщини" в освітніх округах триває акція "Долучись до створення музею освіти Сокальщини". В школах  заступники директорів з виховної роботи, вчителі історії, класні керівники розповсюдили серед учнів інформацію про акцію. Розглядаючи історію створення теперішніх шкіл, варто відзначити, що збереглися лише архівні дані та спогади очевидців про створення і розбудову шкільних приміщень, про перших директорів та вчителів.

В ХІХ ст. на території Сокальщини діяли початкові школи, які з часом реорганізувалися в середні навчальні заклади ІІІІ ст. та школи І ст.
Волицька дяківська школа (Волицька ЗШ ІІІІ ст.) згадується в архівних джерелах вже з 1825 року. Савчинська парафіяльна школа (Савчинська ЗШ ІІІІ ст..) діяла з 1868ого. Однокласна народна школа функціонувала в с. Завишень з 1874 р., а зараз це новий Завишенський НВК "ЗШ І ст. дитячий садок". В 1890 р. в с. Комарів почала діяти початкова школа.

В Сокалі вже в 1897 році є перші письмові згадки про змішану двокласну школу на Бабинці.  Тепер це новий Сокальський НВК "ЗШ ІІІІ ст. №2ліцей".

6 вересня 1906го у Сокалі відкрили гімназію. В 1944-1993 рр. вона діяла як середня школа №1. А з 1993 року знову відроджена Сокальська гімназія імені Олега Романіва. Історію гімназії докладно вивчили учні, вчителі, батьки і узагальнили у книжці "Сокальська гімназія", яка вийшла до 100річчя святкування створення гімназії.

В 1939 році в с. Поториця була відкрита початкова школа, яка з часом стала загальноосвітньою школою ІІІІ ст.

У 1924 р. на березі річки Західний Буг почала діяти початкова школа, яка зараз відома як Сокальська ЗШ ІІІІ ст. №5.
Становлення Жвирківської початкової школи почалося в 19511953 рр. Нині це загальноосвітня школа ІІІІ ст.

В 1967ому відкрили дві школи: Зубківську початкову та Сокальську спеціалізовану №3 з поглибленим вивченням англійської мови з 1 класу.
31 серпня 1987 року в Сокалі відкрили найновішу школу №4, тепер це новий Сокальський НВК "ЗШ •ІІІІ ст. №4  ліцей".

У школах Великомостівського освітнього округу теж триває робота по збору матеріалів до цього музею. Архівні документи засвідчують створення перших навчальних закладів округу. Є фотографії шкіл, копії свідоцтв про закінчення школи польською мовою 1924/1925 н. р. та 1937/1938 н. р., підручник видавництва "Радянська школа" 1939 р., а також інтерв’юрозповіді педагогівпенсіонерів про традиції викладання в навчальних закладах в повоєнні роки.

У Забузькому освітньому окрузі учні Стенятинської ЗШ ІІІІ ст. знайшли один цікавий експонат  зошит учениці  Ольги Цейко 19281929 навчального року, коли в Стенятині функціонувала школа з польською мовою навчання. 

Освітяни гордяться здобутками своїх попередників, тому творча група проекту "Музей освіти Сокальщини" має на меті залучити до співпраці не лише працівників шкіл, а й представників громади та церкви для глибшого пошуку експонатів до музею історії педагогіки Сокальщини.

Але, на жаль, результати не дуже втішні. Це пояснюється рядом причин: люди неохоче віддають речі, які стали сімейними реліквіями, тим більше безкоштовно, а, можливо, не всі ще знають про створення такого музею. Усіх, кому не байдужа історія рідного краю, щиро запрошуємо взяти активну участь у пошуку та відборі історичного матеріалу для розвитку музею.

Матеріали для музейних експозицій просимо подавати в опорні школи освітніх округів: Сокальський НВК "ЗШ ІІІІ ст. №4ліцей", Забузький НВК "ЗШ ІІІІ ст. ліцей", Тартаківський НВК "ЗШ ІІІІ ст.ліцей", Великомостівський НВК "ЗШ ІІІІ ст.ліцей", Белзьку ЗШ ІІІІ ст.

Наталя КРИШТОФ,
заступник голови ради Сокальського освітнього округу, координатор  проекту "Музей освіти Сокальщини".

Голос Сокальщини на GoogleNews