90-ті роки

В Сокальській асоціації інвалідів провели “круглий стіл”

12 червня в Сокальській районній асоціації інвалідів відбувся "круглий стіл" на тему: "Роль громадських організацій у вирішенні питання зайнятості людей з інвалідністю", на який запросили представників влади, громадських організацій та місцевих ЗМІ. Голова асоціації інвалідів району Оксана Кононова розповіла про діяльність організації та необхідність залучення молоді з фізичними та розумовими вадами до активного життя та праці. Саме на це і спрямований проект "Створення підприємства для працевлаштування людей з інвалідністю в Сокальському районі", за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Проект надав асоціації нове дихання та приніс хороші результати. Але для продовження започаткованої роботи зараз дуже потрібна підтримка і допомога органів влади та бізнесу. Мета проекту  реабілітація та організація зайнятості для молоді зі складною формою інвалідності, кому вкрай важко або і зовсім неможливо знайти роботу. Тут їх навчають у гуртках виготовляти чудові декоративні рослини з бісеру, виливати свічки, шити, пришивати ґудзики і не тільки!

Голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк наголосив на актуальності цього питання, що спільними зусиллями та за допомогою закордонних грантів потрібно створювати умови для інтеграції людей з особливими потребами в суспільство та організації змістовного дозвілля для них. Він позитивно ставиться до діяльності асоціації інвалідів в районі та пообіцяв докласти всіх зусиль, аби асоціація мала підтримку з місцевого бюджету.

Начальник управління соціального захисту населення РДА Володимир Огінський розповів, що останніми роками зросли соціальні виплати, в тому числі на захист інвалідів. За 2013 рік видатки управління соціального захисту РДА на соціальні виплати становили 116 млн. грн. Це на 16 млн. грн. більше, ніж у 2012му. А проти 2005 року соціальні виплати зросли десятикратно, що не відповідає росту економіки. Незважаючи на збільшення соціальних виплат, проблем в інвалідів не меншає. І основна з них  це брак уваги з боку сторонніх людей та нереалізована потреба бути потрібними суспільству.

У районі діє Програма соціального захисту окремих категорій громадян, яка фінансується з районного бюджету. Її реалізація передбачає ряд заходів, скерованих на підтримку інвалідів.

Це є щомісячна адресна допомога інвалідам на часткове покриття комунальних послуг, заходи щодо лікування хворих на ДЦП дітей. Такої підтримки не надає жоден район Львівської області. На 2014 рік передбачено профінансувати лікування 13 дітей, хворих на ДЦП, у клініці відновного лікування доктора В. Козявкіна (м. Трускавець). Це дає надію батькам на реабілітацію хворих дітей. Однак всі кошти, які виділяють бюджети різних рівнів, не вирішать проблем у цих сім'ях. В. Огінський вважає, що потрібно, щоб державна політика була скерована на надання можливості особам, які можуть працювати, заробляти на себе, а тим, які не можуть через стан здоров'я цього робити, надати гідну підтримку, особливо хворим дітям.

Директор районного Центру зайнятості Віктор Лащук наголосив, що одним з пріоритетних напрямків їх діяльності є сприяння працевлаштуванню неповносправних, які належать до квотної категорії. Станом на 1 червня працевлаштовано 11 неповносправних, з них четверо пройшли перенавчання, один започаткував власну справу. На сьогодні на обліку в Центрі зайнятості 34 особи з особливими потребами. Двох із них залучили до тимчасових і громадських робіт. Нині є три вакансії для інвалідів: дві  у ПП "Агрофірма ім. Б. Хмельницького" та одна  у ТзОВ "Клінгспор", де пропонують заробітну плату від 1500 до 2000 грн.

Директор Сокальської агенції регіонального розвитку, депутат обласної ради Ганна Костюк наголосила на важливості співпраці громадських організацій і влади. Вона подякувала голові Сокальської районної асоціації інвалідів Оксані Кононовій за копітку працю, ентузіазм та інціативність, бажання допомогти неповносправним людям, щоб ті не відчували себе ізольованими від суспільства, а могли реалізуватися у ньому, приносити користь. Діяльність пані Оксани та працівниківволонтерів організації є прикладом безкорисного служіння іншим.

Підтвердженням цього є виставка робіт гуртківців, яку оглянули учасники "круглого столу".

Вони були приємно вражені вишуканістю та унікальністю цих робіт. Тут є рослини та прикраси з бісеру, вишиті картинки, декоративні свічки та різноманітна вишивка.

Опісля Оксана Кононова розповіла про підтримку діяльності асоціації інвалідів з боку місцевих підприємств та установ. Їх представники були запрошенні на "круглий стіл". Зокрема, юрист ДП "Датський текстиль" Марта Крочук розповіла про співпрацю з асоціацією інвалідів. Своїми думками також поділилися сокальчанка Ніна Сергеєва, бухгалтер ДП "Львіввугілля" Любов Фент, голова громадської організації "Товариство захисту дітейінвалідів" Микола Смусь.

На ролі громадських організацій у вирішенні проблем вразливих категорій населення зупинилася голова Червоноградської міської громадської організації неповносправної молоді "Ніка" Наталія Хайсанова. Її доповнила психолог Іванна Адамчук , яка зосередила увагу на тому, що проміжною ланкою для адаптації людей з особливими потребами може стати громадська організація, яка допоможе самоствердитися громадянам з розумовими та фізичними вадами.

Присутні висловили пропозиції щодо зайнятості людей з інвалідністю у Сокальському районі. Наприкінці голова асоціації інвалідів Оксана Кононова подякувала присутнім за небайдужість до проблем неповносправних людей, за бажання допомогти їм адаптуватися у нашому суспільстві. І вручила грамоти голові районної ради Ігорю Дацюку, директорові ДП "Датський текстиль" Йоргену Седерхолму, депутатові обласної ради, директору Агенції регіонального розвитку Ганні Костюк за співпрацю та розуміння. Сокальська районна асоціація інвалідів також відзначила грамотами ТзОВ "Дукат" (директор Надія Кшановська) та МКПП "Ніка" (директор Марія Шамборовська), які упродовж п'яти років допомагали у проведенні Великодньої акції та свята св. Миколая для дітейінвалідів.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews