Цікаво знати

МЕДИЧНІ ОГЛЯДИ ШКОЛЯРІВ ОБОВЯЗКОВІ

Цьогоріч разом з клопотами, пов’язаними з купівлею шкільної форми, портфелів, учнівського приладдя, батькам додався ще один: треба було вистояти у чергах до лікарів, аби діти пройшли обов’язковий медичний огляд перед початком навчального року. Адже згідно з постановою Кабміну довідка про стан здоров’я має бути у кожного школяра. Тож напередодні першого вересня у медиків дитячої консультації Сокальської ЦРЛ було "спекотно": у коридорах стояли черги на прийом до лікарів. І хоч таку процедуру можна було пройти раніше, та, як завжди, батьки згадали про неї у серпні. Через черги нервували і діти, і їх батьки, яким доводилося відпрошуватися з роботи, щоб відвести дитину в поліклініку.
Хто це запровадив і для чого ці нововведення, які принесли стільки клопотів дітям, батькам, лікарям, роз’яснила заступник головного лікаря з питань охорони материнства і дитинства Сокальської ЦРЛ Марія Гулавська. Як з’ясувалося, Міністерство охорони здоров’я України разом з Міністерством освіти та науки України, після випадків смерті дітей на уроках фізкультури у 2009 році, видали наказ від 20.07. 2009 р. "Про забезпечення медичнопедагогічного контролю за фізичним вихованням учнів в загальноосвітніх та навчальних закладах". В документі передбачено як має проводитися медичнопедагогічний контроль за фізичним вихованням учнів та затверджена інструкція для розподілу учнів на групи для занять з фізичної культури. Опісля вийшла постанова Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2009 р. №1318 "Про затвердження порядку здійснення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів", де обумовлено порядок медичного обслуговування. В пункті 4 цієї постанови сказано, що обов’язкові медичні огляди дітей проводяться щорічно медичними працівниками, обов’язково в присутності батьків, або осіб, які їх замінюють (опікунів), в лікувальнопрофілактичних закладах.

Для медичних працівників оглядати дітей в поліклініці значно краще, ніж у школі,  каже М. Гулавська.  Поперше, діти приходять сюди з матір’ю, і вона відчуває відповідальність за дитину. Лікар може відразу з’ясувати у неї, коли дитина і чим хворіла, які їй призначали медикаменти під час лікування. Подруге, є такі процедури, на яких обов’язкова присутність матері під час огляду, щоб дитина уникнула стресу.

Відтепер медичний огляд є обов’язковим для всіх школярів. І безумовно, якщо його робити у поліклініці, де є на місці усі спеціалісти, лабораторія, він буде якісніший, ніж у школі, де дітей оглядають лише окремі спеціалісти.

На жаль, багато батьків з острахом ставляться до поглибленого медогляду: мовляв, нащо дитині щорік проходити всіх лікарів. Та це не зовсім так.

Як пояснила заступник головного лікаря з питань охорони материнства та дитинства Сокальської ЦРЛ Марія Гулавська, поглиблений медогляд, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я, необхідно проходити не всім школярам, а лише певним віковим категоріям і дітям, які стоять на диспансерному обліку. В зв’язку із введенням нового порядку проходження медичних оглядів учнів, медогляд дозволяється пройти протягом року. Але бажано це зробити на канікулах, щоб не переривати навчальновиховний процес. Огляд вузьких спеціалістів потрібний дітям лише декількох вікових категорій: малюкам у 56 років, які йдуть у перший клас. Їх повинен оглянути хірург, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, логопед, психіатр, психолог (у школі), ендокринолог й інші спеціалісти за показами. Скажімо, кардіолог, якщо дитина має певні проблеми з серцем. Якщо ні, то до цього спеціаліста йти не треба й т. д. Діти повинні пройти й лабораторні обстеження: загальний аналіз крові, сечі, кров на цукор і кал на яйця глистів. Учням у 1011 років: офтальмолог, отоларинголог, хірург, ортопед, стоматолог, гінеколог, ендокринолог, психолог (у школі). І підліткам 15, 16, 17 років. У 1517 років поглиблений медичний огляд проходять усі, окрім дівчат 16 років. У 16 років  тільки юнаки. В 11му класі хлопці проходять медогляд у військкоматах, а дівчата  у поліклініці.

Решта школярам, як твердить М. Гулавська, відповідно до наказу МОЗ про забезпечення медикопедагогічного контролю за фізичним вихованням учнів у загальноосвітніх навчальних закладах, треба звернутися лише до педіатра чи сімейного лікаря і зробити пробу Руф’є. Для цього дитина робить 30 присідань і тоді лікар перевіряє пульс перших 15 секунд першої хвилини після присідання і останні 15 секунд. Тоді за спеціальною формулою визначають пробу Руф’є. І відповідно до неї визначають, в якій групі на уроці фізкультури школяр має займатися: основній, спеціальній чи підготовчій. Без такої довідки дитину справді не мають права допустити до фізичного навантаження на уроках фізкультури.

Робити ажіотаж навколо медогляду не варто, бо він потрібний насамперед учневі, аби знати стан свого здоров’я та його батькам, якщо їм не байдуже щодо здоров’я власного чада.

Наостанок Марія Гулавська висловила впевненість, що з часом проходження медогляду у такому форматі стане звичайною нормою і у майбутньому суттєвих проблем із його проведенням взагалі не виникатиме. Просто потрібний час аби люди звикли.

…У коридорі дитячої консультації наприкінці серпня ніде яблуку впасти: діти надокучали запитаннями: "Мамо, коли ж ми підемо до лікаря? Чи ще довго нам тут стояти?". Батьки знервовано дивилися на годинники, нарікали на роботу медиків… Саме таку картину застала вранці 27 серпня, коли побувала в Сокальській ЦРЛ (на знімку внизу), та за годину черга значно зменшилася. Під віконечком реєстратури взяти медичну картку стояло лише п’ятеро дітей з батьками, поменшало людей під кабінетами й лікарів. Зате у понеділок тут знову юрбились люди… Медичні працівники пояснювали це тим, що мало хто з батьків пригадав про цю довідку літом, всі були у відпустках, і лише після 20 серпня масово пішли в медичні заклади. Через що й така кількість пацієнтів. Але з кожним днем напруга зменшувалася, більшість дітей уже пройшли медогляд і отримали медичні довідки.

Бували дні, що приймала по 3040, а іноді й 50 дітей,  каже лікарпедіатр Зоя Костенко (на знімку вгорі).  Навантаження чимале, але справлялись. Особливо важко було в останні дні серпня, коли прийшли на медогляд учні перших класів. Звичайно ж, утворилися черги.
Зоя Георгіївна відзначила, що проведення медогляду дітей у поліклініці має свої плюси. От хоча б взяти те, що кожну дитину приводить мама. Відтак дитя не хвилюється і сприймає прийом у лікаря як належне, що важливо у майбутньому. А за потреби мама чи батько мають нагоду одразу піти до спеціаліста, якщо їх скерує до нього педіатр, та отримати консультацію.

Педіатр зауважила, що з кожним роком у дітей погіршується зір. Є розлади опорнорухової системи, сколіози, плоскостопість… Детальніше проаналізувати зростання захворюваності у дітей шкільного віку можна буде згодом, коли завершиться медогляд. А поки що за попередніми підрахунками медиків станом на 30 серпня медичний огляд в Сокальській поліклініці пройшло 3273 дітей.

Любов ПУЗИЧ.


Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews