Цікаво знати

Пенсіонери пенсії отримують вчасно

Більшість населення Сокальщини має справи з Пенсійним фондом: кожен третій у нас – пенсіонер, в кожній другій-третій сім'ї родичі їздять на заробітки чи працюють за кордоном… Одних цікавить, чи збільшився у них розмір пенсії, інших – чи зарахуються їм до стажу роки праці за кордоном, чи вчасно вони отримають пенсію… Тож на ці та інші запитання нашому кореспонденту відповів начальник Сокальського районного управління Пенсійного фонду України Володимир РАДИК.

– Яка сьогодні ситуація з грошима, чи пенсіонери вчасно отримують пенсії?

– Станом на 1 березня у районі нараховується 29973 пенсіонери. Кожного місяця розпочинаємо виплату пенсій з 4 числа і закінчуємо 25. З початку року проблем з виплатою пенсій не було, ми працювали за своїм графіком. Станом на 21 березня повністю профінансовано виплати пенсій по банках і поштових відділеннях включно по 23 число. На березень потреба в коштах складає 39,5 млн. грн.; станом на 21 березня виплачено 38 млн. грн. Тобто проблем з виплатою пенсій не виникає, наші працівники працюють часом і до 20 год., доки “не пройдуть” гроші. Зараз фінансування перейшло в адміністрування єдиного внеску Міністерства доходів і зборів України, район забезпечує нас коштами на 40 відсотків. Стараємось працювати оперативно, щоб забезпечити людей пенсіями, іншими виплатами, адже від цього залежить соціальна стабільність, особливо в цей тривожний час. Знаємо, що людина кожен день іде в крамницю, має якісь видатки, що пенсіонери зі своїх невеликих пенсій допомагають Майдану. Ми це розуміємо і намагаємось, щоб вони отримували пенсії вчасно.

– Чи багато було перерахунків пенсій?

– Двічі їх перераховували: за грудень 2013 року і за січень 2014-го, коли знову було збільшено прожитковий мінімум. Але цей процес відбувається автоматично, людям не потрібно приходити до нас. В нас також діє єдине вікно, відразу можемо прийняти вісім осіб з будь-якими питаннями: чи тими, що стосуються пенсій, чи щодо якихось заяв, чи інших питань. Якщо людина з обмеженими можливостями, тобто інвалід, то практикували і практикуємо виїзди на особистий прийом. Хотілось би також, щоб людям допомагали міські, сільські ради. Часом до нас приїжджають, скажімо, з Угнова, Хлівчан чи інших віддалених сіл, щоб за декілька хвилин отримати відповідь на своє питання. А людина могла б не тратити даремно час, гроші, якби з цим питанням до нас звернувся працівник місцевої влади.

 Найчастіше люди цікавляться можливістю збільшення пенсії. Є два основні критерії, які впливають на її нарахування: це легальна заробітна плата, яка відображається в персоніфікованому обліку, і другий чинник -це є стаж.

– З якими питаннями до вас найчастіше звертаються люди?

– Скажімо, останнє з чим зверталися – це відкриття підприємницької діяльності. Радилися, які є можливості, пільги. Але таких одиниці. Приходять й з іншими питаннями, найбільше, звичайно, тих, що стосуються пенсій – і за віком, і по інвалідності, виплат на дітей тощо. День на день не випадає, але буває, що приходять до півсотні відвідувачів і всіх ми приймаємо, вислуховуємо, кожному намагаємось допомогти.

– Чи мають проблеми з виробленням пенсії ті, хто працює за кордоном?

– В нас є спеціаліст, який займається з людьми, які працювали за кордоном, а потім повернулися додому, хочуть підтвердити свій стаж і отримувати пенсію. Наприклад, нещодавно надійшло розпорядження, що 1 січня 2014 року набула чинності угода про соціальне забезпечення з Республікою Польща. Рекомендації по цій угоді поки що напрацьовують в Пенсійному Фонді України. Тепер побільшає роботи, думаю, багато хто з сокальчан отримуватиме і польську пенсію. У нас вже є 8 держав, з якими підписані такі угоди, зокрема з Чехією, Словенією, Іспанією, Португалією, а також країнами СНД – Литвою, Латвією, Естонією, Росією. Перші заробітчани вже мають міжнародні пенсії: 3 – з Росії, по 1 – з Чехії, Іспанії, Португалії. І їх число постійно зростатиме.

– Як на практиці має діяти той, хто працював за кордоном?

– У нас є відповідний формуляр, який заповнюється. Надходить запит з Києва на Львів, звідти до нас, ми підтверджуємо те, що стосується стажу заявника, заповнюємо формуляр і скеровуємо в Головне Управління Пенсійного Фонду у Львівській області, там є відділ, який займається міжнародними пенсіями. Цей процес уже чітко налагоджений.

– Чи входить в цей список Ізраїль?

– Ні. Але кожного року список поповнюється новими країнами.

І все ж основна кількість людей заробляє пенсію на місцевих підприємствах, в приватних фірмах, організаціях та установах. Хочу ще раз наголосити, що люди самі повинні про себе дбати, а то поки їм по 35-45 років, вони не задумуються над тим, що потрібно працювати легально, підходить час виходу на пенсію і виявляється, що стажу недостатньо і зарплата не та, що отримував. Наведу приклад: чоловік працював електрозварником, а по документах – сторожем. І зарплата не та і умови праці нешкідливі. Людина сама повинна берегти своє здоров'я, вимагати належних умов праці, атестації робочого місця, щоб потім не втрачати зароблену пенсію. Підкреслюю: дуже часто стикаємося з питанням легалізації праці, в людей виникають великі проблеми із заробітною платою.

Розмовляла
Валентина БЛУДОВА.

Голос Сокальщини на GoogleNews