Цікаво знати

Подбайте за своє здоров’я заздалегідь

Цукровий діабет є одним з найпоширеніших захворювань у світі, яким хворіють приблизно 300 млн. людей. І за прогнозами спеціалістів кожні 1215 років їх кількість буде подвоюватися, тобто можемо говорити про епідемію. Цукровий діабет – захворювання, в основі якого є абсолютна або відносна недостатність інсуліну, яка призводить до порушення всіх видів обміну речовин, розвитку хронічної гіперглікемії (підвищення рівня глюкози в крові).

До групи осіб підвищеного ризику появи цукрового діабету належать особи, в яких один або обоє батьків, а також найближчі родичі, хворіли або хворіють цукровим діабетом; жінки, які народили дитину вагою понад 4,5 кілограми, та жінки із частими викиднями; особи із надмірною масою тіла і ожирінням; хворі атересклерозом та ішемічною хворобою серця; інфарктом міокарда, гіпертонічною хворобою, панкреатитом; хворі після перенесеного інсульту. Факторами, які сприяють розвитку цукрового діабету, є нервовопсихічні стресові ситуації, тривале розумове навантаження, травми, хірургічні операції, запальні процеси, що супроводжуються високою температурою тіла, дія токсичних речовин, які входять до складу консервованих м“ясних продуктів, тютюну, незбалансоване харчування (надмірне вживання тваринних жирів), систематичне вживання алкоголю. Головними симптомами цукрового діабету є спрага, часте сечовипускання, в тому числі і вночі, слабкість, підвищена втомлюваність, похудіння (переважно в осіб молодого віку) при збереженому або надмірному апетиті. Про цукровий діабет можуть свідчити свербіж статевих органів, промежини, часті гнійничкові захворювання, тривало незаживаючі рани, біль у ногах, погіршення зору, пораження зубів. Варто зауважити, що у хворих ожирінням, незважаючи на наявність цукрового діабету, такі симптоми як спрага і часте сечовипускання можуть бути відсутні, особливо на початку захворювання, що вказує на необхідність їх обов“язкового обстеження крові на вміст цукру. Невчасно діагностований цукровий діабет призводить до сліпоти, ампутації кінцівок, важких ускладнень зі сторони нирок, інсульту, інфаркту міокарда. Всі ці ускладнення є причиною втрати працездатності та інвалідності. Для діагностування цукрового діабету визначають глюкозу в крові та сечі. У здорових людей рівень глюкози в крові натще є в межах від 3,33 до 5,55 ммоль/л. Для цукрового діабету є характерним підвищений вміст цукру в крові натще більше, ніж 6,7 ммоль/л.

Профілактика цукрового діабету полягає головним чином в дотриманні здорового способу життя, зокрема в раціональному харчуванні, що передбачає фізіологічну дієту (враховуючи вік, професію, енергетичні затрати, масу тіла), достатній фізичній активності.

З метою раннього виявлення цукрового діабету та попередження його ускладнень, обстеження крові на вміст цукру можна пройти без скерування в Сокальській центральній лабораторії. Запрошуємо усіх, кому дороге здоров“я, хто хоче прожити життя без цукрового діабету та його ускладнень, пройти обстеження.

Любов ПРИСТУПА, районний ендокринолог Сокальської ЦРЛ.

Голос Сокальщини на GoogleNews