Цікаво знати

Добирають, як у космонавти

Цієї, як і кожної, осені юнаки ідуть до війська. Щоправда, давно минули ті часи, коли від військкомату від'їжджало по декілька автобусів з призовниками. Нинішньої осені школу гарту у війську проходитимуть лише 33 юнаки з Сокальщини. До того ж вимоги до майбутніх вояків стали жорсткішими: вони мають бути здорові, фізично розвинуті, грамотні…

Це ще раз підкреслив на першому засіданні призовної комісії військовий комісар Сокальсько-Червоноградського об'єднаного районного військового комісаріату, підполковник Микола Лисак. Наприклад, у Президентський полк беруть юнаків зростом не нижче 182 см, без порізів, шрамів, дефектів обличчя, татуювань на тілі, здорових, освічених тощо. Юнаків також перевіряють на ВІЛ-захворювання, гепатит. Лікарську комісію всі призовники спочатку проходять у райвійськкоматі, де їх оглядають лікарі різних спеціальностей, потім – у день відправлення і ще раз – вже на збірному пункті у Львові. Додаткове спеціальне тестування щодо професійної придатності проводять психологи. Серед представників військових частин, які добирають хлопців, також є медики. Щоправда, як підкреслив Микола Лисак, здорових юнаків можна порахувати на пальцях, на них дивляться як на унікумів. Натомість багатьох посилають на консультації до вузькопрофільних лікарів чи у спеціальні медичні заклади.

Багато юнаків мають відтермінування від служби у війську. Наприклад, на утриманні сина є матір, або юнак вже має сім'ю і обов'язок – утримувати дитину. Дехто готується стати батьком, тоді військовий комісар виступає в ролі свахи – і треба сказати, що не один юнак одружився, і якщо знайшов свою долю, то не раз згадує добрим словом Миколу Вікторовича. Якщо юнак, скажімо, закінчив професійний ліцей і бажає здобути вищу освіту, йому також надають відтермінування. Звичайно, він повинен зібрати і здати відповідні документи, а значить, побувати у райвійськкоматі декілька разів.

Цьогоріч сокальчани нестимуть службу у військах Міністерства внутрішніх справ, сухопутних, в т. ч. навчальних, повітряних сил, в службі правопорядку тощо. Зате державну прикордонну службу, десантні війська, флот тепер укомплектовують лише контрактниками.

– На рік нам дали наряд на 42 контрактників, – зазначив Микола Лисак, – 10 вже відправили, 4 ще оформляємо. Якщо громадянин виявив бажання служити за контрактом, ми можемо запропонувати йому військову частину і скерувати його туди. Або ж він особисто вибирає місце служби. Треба відзначити, що у ВМС, десантних і військах спецпризначення з початку року вдвічі підвищили заробітну плату. А з 1 січня 2014 р. планується збільшити її до 2400 грн., з 1 квітня – до 2700 і з 1 липня – до 3 тис. грн.

Багато розмов ведеться про те, що цей призов останній. Можу лише сказати, що офіційних документів, які б це підтверджували, в нас немає.

Коли голова призовної комісії, керівник апарату райдержадміністрації Марія Христинич запитала про проблеми, то військовий комісар зазначив, що з кожним роком збільшується кількість юнаків з неповних сімей, які їздять на заробітки, і їх нелегко знайти. Знижується освітній і культурний рівень призовників. Щодо альтернативної служби, то її зголосився проходити лише один віруючий юнак.

Лікар, що організовує роботу медичного персоналу, Ганна Тарнавська зазначила, що лікарі оглянули вже понад 650 призовників. Оскільки вимоги до здоров'я ставляться жорсткі, то багатьох юнаків скеровували на обстеження в обласні лікарні, де чимало процедур є платними, і батьки не погоджуються на них – такі реалії сьогодення. Зрештою, майже кожен третій призовник мав би пройти обстеження в спеціалізованих медичних закладах, але батьки не мають на це грошей. Поменшало юнаків із психічними розладами, не було жодного з туберкульозом. Як завжди, зустрічаються і "сачки", які не хочуть іти до війська і видумують собі різні хвороби.

Члени комісії – а це представники влади, освіти, міліції, лікарі – підписали двадцять справ.

Валентина БЛУДОВА,

Фото тавтора..

Голос Сокальщини на GoogleNews