Цікаво знати

Правова допомога доступна для всіх

В Україні триває реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги. Після відкриття у липні 2015 року ста місцевих центрів з надання безоплатної правової допомоги, (один з яких, Червоноградський місцевий центр, обслуговує і територію Сокальського району), у червні 2016 року планується створення Бюро правової допомоги.
 
Про здобутки Червоноградського місцевого центру з надання БВПД ми попросили розповісти начальника відділу попередньої роботи з клієнтами Мар’яну МАРЧУК.

– Навіщо створені Центри безоплатної вторинної правової допомоги, яке їхнє завдання?

– Центри створені на виконання Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Право на безоплатну правову допомогу – гарантована Конституцією можливість отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, тобто юридичну консультацію, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у разі потреби. Наш Центр є точкою доступу до правничих послуг, саме сюди люди звертаються за юридичною допомогою і саме тут особам, які підпадають під категорію суб’єктів безоплатної вторинної правової допомоги, призначають безоплатного адвоката. Подібним чином працює система правової допомоги у Канаді, Польщі, Нідерландах. Наприкінці січня 2016 року я мала можливість, у складі робочої групи, відвідати з навчальним візитом Королівство Нідерланди, щоб детальніше ознайомитися з роботою їхніх Бюро правової допомоги та перейняти досвід. Мені дуже сподобалася доступність тамтешньої правової допомоги, побудова системи з урахуванням потреб громадян. Нам справді є що переймати.

– Розкажіть про роботу Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної первинної правової допомоги.

– За час роботи, з 1 липня 2015 року, працівниками нашого Центру надано більше 450 консультацій, 76-м особам призначено адвоката. Серед цих людей є і мешканці Сокаля та Сокальського району. Хочу поділитися приємною новиною – ми змінили адресу, зараз офіс знаходиться у самому центрі Червонограда, пр. Шевченка, 21, перший поверх, вхід з вулиці. Таким нюансам, які визначають зручність доступу до приміщення, багато уваги приділяють у Нідерландах, це важливий показник роботи правової допомоги. Тепер і ми можемо похвалитися зручністю доступу.

– Хто саме може скористатися допомогою Центру?

– Консультацію може отримати будьяка людина. А безоплатна вторинна правова допомога, тобто призначення адвоката, надається особам, чий середньомісячний сукупний сімейний дохід нижчий суми прожиткового мінімуму, особи з інвалідністю, якщо сума пенсії за інвалідністю не перевищує певної суми, інші пільгові категорії – учасники бойових дій, ветерани війни, дітисироти, діти, позбавлені батьківського піклування, внутрішньо переміщені особи та інші категорії осіб, згідно зі статтею 14 Закону «Про безоплатну правову допомогу».

Самостійно цим людям винайняти адвоката для вирішення своїх юридичних проблем дуже складно. Але неможливість доступу до правової допомоги у демократичній державі вважається недопустимою, це порушення прав людей. Кожен повинен мати змогу оскаржити в суді дії чи то інших осіб, чи державних установ, чи комунальних підприємств. Послуги адвоката у нашому випадку, оплачує держава. Заявники несуть необхідні витрати по своїй справі – судовий збір, поштові витрати, витрати на оплату експертиз за потребою, тощо. Крім осіб, які за законодавством звільнені від сплати судового збору.

– З якими питаннями звертаються до Червоноградського місцевого Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги клієнти?

– Наш Центр працює лише з цивільними та адміністративними справами. Мешканці району переважно звертаються задля вирішення земельних та сімейних спорів, багато звернень стосуються виплати аліментів, розподілу майна, оформлення спадщини. Окремою категорією є учасники АТО та члени їх сімей. Приємною новиною і результатом співпраці стало відкриття за підтримки Сокальської райдержадміністрації та Громадської ради при Сокальській райдержадміністрації Управлінням праці та соціального захисту Сокальської РДА спільно з Червоноградським місцевим центром Центру з надання допомоги учасникам АТО за принципом єдиного вікна. Це ще один виклик часу, який ми прийняли. Метою такого соціального проекту на рівні Сокальщини є проведення широкої інформаційнороз’яснювальної роботи, правового та соціального супроводу учасників АТО та членів їх родин.

– Щоб ви хотіли побажати читачам «Голосу з-над Бугу»?

– Будьте активні. Знайте, що свої права можна і треба відстоювати. Саме зараз ми маємо змогу побудувати справді правову державу, це наш обов’язок.

Інтерв’ю взяла Любов ПУЗИЧ.

 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews