Цікаво знати

Намагалися бути далекоглядними…

У сесійній залі Ванівської сільської ради відбулося громадське слухання, на якому презентовано проект Генерального плану сіл Ванів та Глухів. У громадських слуханнях взяли участь головний архітектор району Мирослава Баралус, заступник голови районної ради Володимир Чуб, заступник начальника відділу Держземагентства у Сокальському районі Петро Романюк, Ванівський сільський голова Галина Пагула, депутати сільської ради, члени виконкому. Головувати на засіданні присутні одноголосно довірили сільському голові Галині Пагулі.

Перед представленням Генплану, слова попросила головний архітектор району Мирослава Баралус, яка пояснила, що нині в Україні, крім інших, діє Закон "Про регулювання містобудівної діяльності", який регламентує порядок планування забудови і розвитку населених пунктів, де сказано в який спосіб він має здійснюватися, і які документи повинні бути розроблені. Закон покликаний систематизувати й зробити прозорою містобудівну та будівельну діяльність в країні. Без Генплану неможливий належний розвиток та забудова населених пунктів, а також залучення інвесторів.

По Ванівській сільській раді, де є три населені пункти, Генеральні плани було розроблено на села Ванів та Низи, в 1967 та 1968 роках відповідно. Колись населені пункти ділили на перспективні і неперспективні. Для останніх не треба було генплану, оскільки людей планували переселяти у центральні села, де надавати ділянки під забудову. Зрозуміло, що за такий довгий проміжок часу відбулися значні зміни. Вони торкнулися меж населених пунктів, змінилося цільове призначення окремих територій, з'явилися житлові масиви тощо. До того ж, діє Земельний кодекс, який дозволив приватизовувати земельні ділянки. Тепер люди у селах мають отримувати під забудову не 8 сотих, а від 15 до 25. Нині під час розробляння нових генеральних планів це враховано.

Розробка даного Генерального плану тривала в два етапи. Перший – геодезична зйомка території. Без нової оновленої підоснови не можна було починати розроблення генерального плану. Треба було зняти всю територію та всі будівлі, збудовані за цей час, врахувати наявну ситуацію щодо приватизації земель. На підставі цих матеріалів, побажань місцевих органів самоврядування та погодження з господарствами і підприємствами, які функціонують на цій території, було розроблено Генеральний план на Ванів і Глухів. Це – суміжні села.

Містобудівні документи Ванова та Глухова розробляло ПП "УГП-ГРУП". Його директор – Дмитро Лещишин приїхав на громадське слухання, щоб презентувати Генеральний план обох сіл. Він зазначив, що в майбутньому в цих населених пунктах прогнозується збільшення кількості населення. Тож і передбачається розширення територій Ванова з 205 га до 276 га, Глухова – з 110 до 135 га. У розробці Генплану фахівці перевагу надавали розвиткові підприємств різних сфер діяльності, збереженню зелених зон, будівництву нових соціальних закладів, в тому числі нових школи та дитсадка, господарських об'єктів, зокрема сміттєзвалища та нового кладовища.

Житлова зона складається з існуючих житлових територій, що історично склалися, та освоєння нової території на землях запасу сільської ради. Вона представлена одноповерховою садибною забудовою з присадибними ділянками. Житлові квартали будуть розташовані на північ, південь і південний захід від Ванова. У Глухові закладено два квартали: один – у бік шахти, другий – на північний захід від села. Передбачили також території для розміщення громадських та об'єктів дорожнього сервісу. Це землі, на перспективу, для продажу як жителям сіл, так і з метою залучення інвесторів. За словами Дмитра Лещишина, у кожному населеному пункті, в центрі, передбачено озеленення територій та окультурення існуючих водойм. Промисловість буде зосереджена в одному місці і відокремлена. Також взято до уваги зони впливу шахти, оскільки тут ведуться гірничі роботи.

Депутати з Глухова Наталія Біньковська та Ігор Тактаміс просили внести у Генеральний план дорогу, яка з'єднала б дві паралельні вулиці села. Проте нині ця земельна ділянка приватизована, і для її вилучення необхідна згода власника.

Мирослава Баралус наголосила, що в Генеральному плані Ванова та Глухова виділено території для житлової, промислової забудов, та інших об'єктів інфраструктури для належної організації життя сіл, встановлено планувальні обмеження, які також регулюють режими їх забудови. На основі комплексного містобудівного аналізу, проектом пропонується перспективний розвиток населеного пункту з виділенням таких функціональних зон: житлова, громадська, рекреаційна, комунальна та загального користування.

Сільський голова Галина Пагула висловила думку щодо головного документа сіл: "Під час розробки генерального плану сіл Ванів і Глухів ми намагалися бути далекоглядними і передбачити розвиток обох населених пунктів на 15-20 років. Думаю, що це нам вдалося. А час покаже".

Своїми думками і зауваженнями щодо проекту Генплану поділився заступник начальника відділу Держземагенства в Сокальському районі Петро Романюк. Він попросив проектантів ще раз перевірити площі територій, запропонованих до введення в межі населених пунктів, оскільки наступною дією буде виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж сіл.

– Генеральний план забудови сіл – це проект розвитку сіл, так, як його бачать місцева влада і жителі на 20 років вперед, – сказав заступник голови районної ради Володимир Чуб. – Без цього розвиватися вони не будуть. Необхідно відзначити, що ця робота виконується, в основному, завдяки далекоглядності сільського голови. Вона – досвідчений та мудрий керівник, який дивиться далеко, щоб ваші села мали перспективу розвитку. Документи, які ми сьогодні розглядаємо, в першу чергу, дадуть змогу забезпечити бажаючих будувати садибне житло та розвивати власний бізнес земельними ділянками.

Після нетривалого обговорення депутати та члени виконкому Ванівської сільської ради рекомендували затвердити Генеральний план після розгляду на містобудівній раді, а на сесії взяти до уваги рекомендації містобудівної ради.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews