Духовне життя

Покров Пресвятої Богородиці

Віднині ублажатимуть Мене всі народи…» (Луки 1,48)

Ці пророчі слова Пресвятої Богородиці християни з радістю виконують протягом століть. Серед народів, які виявляють особливу молитовну пошану до Діви Марії, здавна був і наш український народ. Шанування Божої Матері в Україні поширюється чи не з першої проповіді святого апостола Андрія Первозваного. З покоління в покоління побожні українці звеличують Пречисту. Наші князі, відправляючись у військові походи, вступали до церкви, вклякали перед іконою Богородиці і доручали себе і своє військо Її опіці. У 1036 році князь Ярослав Мудрий переміг нападників-печенігів і з вдячності до Бога і Діви Марії заклав у Києві церкву Благовіщення на Золотих воротах. У тій церкві він 1037 року віддав народ Київської держави під опіку Пресвятої Богородиці. Особливо шанували Матір Божу запорозькі козаки. Як свідчать історики, перші відділи Української Повстанської Армії оформилися саме 14 жовтня 1942 року , подібно до козаків, віддавшись під опіку Богородиці. Сьогоднішнє свято Покрови, – свято визвольної Армії УПА, котра святкує у ці дні своє 71-річчя. З цією річницею вітаю усіх воїнів УПА та бажаю їм Божого благословення й шани від усього нашого народу.

Невимовна духовна радість, особливий молитовний настрій та безмежна вдячність Божій Матері сьогодні огортають всі віруючі серця з нагоди великого свята Її Покрови. Неможливо перерахувати численні випадки, коли палкі молитви і щире розкаяння людей закликали діяльне заступництво Пресвятої Богородиці. Материнська любов, ласка, милосердя, доброчинність вознесли Її на Небесний Престіл Цариці роду людського. Ця недосяжна велич, за вченням Церкви, зумовлена тим, що Богородиця єдина у світі серед людей сподобилась великої Божої ласки стати Матір’ю Спасителя світу. Вона мала таку ж плоть і кров, як і всі люди, але Вона єдина поміж усіма людьми, яка ніколи й ні в чому не образила Господа Бога. Вона є єдиною особою, яку Господь зберіг від первородного гріха, щоб на ній не було жодної гріховної плями. Святий Архангел Гавриїл у Благовіщенні каже їй: «Радуйся Благодатна, Господь з тобою! Благословенна ти між жінками» (Лк 1,29). Це означає, що Вона є найпершою й найсвятішою між усіма жінками й взагалі між усіма людьми, тому виявилась гідною безпосередньо послужити великій таємниці нашого відкуплення. Все життя Діви Марії було сповнене молитви, безмежної любові до Бога і покірності Його святій волі. Її відповідь на архангельське благовісття: “Я ж раба Господня, нехай буде мені згідно слів твоїх ”(Лк. 1.38) – зробила можливим воплочення  Сина Божого. “Через Неї, – говорить св. Іоан Дамаскін, – небесне з’єдналось з земним, людство з Богом, Божественне з людиною”. Через Неї здійснюється наше єднання з Христом і благодатне спілкування з Ним у Церкві, в яку ми входимо при посередництві Пречистої Діви. Богородиця стала Матір’ю для всіх християн, за дорученням нашого Спасителя під час Його хресних страждань. Як Єва стала перша, за походженням, матір’ю всіх людей, так і друга, нова Єва – Діва Марія є Mатір’ю тих, хто живе вірою та благодаттю. Через Пресвяту Діву Марію людині знову відкрилася глибина любові Божої.

Богородиця споріднена з нашим єством і знає всю нашу неміч і нашу потребу. Вона милостива і співстраждає людям більше за всіх, бо ніхто з людей не зазнав стільки скорбот, скільки зазнала Богоматір і нікому не дав Господь такої благодатної сили, щоб допомагати нам у земному житті, як Їй. Чуючи наші молитви, Пресвята Діва постійно перебуває серед нас. В цьому переконує нас й історія сьогоднішнього свята, пригадуючи нам подію в житті Церкви Христової.

Було це понад тисячу років назад в Константинополі у Влахернському Храмі Божої Матері, де зберігалася Риза Богородиці з омофором та частиною пояса. Серед численних богомольців, які благали Бога і Його Пречисту Матір заступництва від ворожого війська, яке оточило місто, був блаженний Андрій зі своїм учнем Єпіфанієм. Піднісши очі вгору, блаженний побачив  під склепінням Храму Богородицю, а навколо Неї ангелів і святих. Звертаючись до Єпіфанія, Андрій запитав: ”Чи бачиш, брате, Заступницю світу?” – ”Бачу, святий отче, – відповів учень, – бачу і страхаюся”. І бачать вони як стає Богородиця на коліна, довго молиться, обливаючи своє пречисте обличчя сльозами, здіймає з голови покров і розгортає його над богомольцями, немов би охороняючи їх від ворогів видимих і невидимих. Праведники розповіли про своє видіння людям у церкві і вістка ця рознеслася по всьому краю. Ворожа сила, яка тяжіла над столицею, загрожуючи християнству та його святиням, надовго відійшла з просторів Візантії.

Що ж таке покров Божої Матері над нами? Це –заступництво Її за нас грішних перед Господом нашим, заступництво, через яке прощаються наші гріхи, лікуються наші скорботи. Покров – це Її молитва за нас, що слабку, немічну нашу людську молитву, робить сильною перед Престолом Божим. Покров Божої Матері – це любов Її до нас, та любов, що сповнює серця милосердям і, таким чином допомагає прокладати шлях до спасіння.

Над ким розпростертий цей покров? Ми знаємо зі Слова Божого, що Церква Христова – це Тіло Його, що Господь Ісус Христос – Голова цього Тіла, Голова заснованої Ним Святої Церкви. І Покров Богоматері, простертий над Церквою Христовою, як над Тілом Господа Ісуса Христа, осіняє кожного, хто перебуває в Тілі, кожного сина і дочку Святої Церкви.

Господь перед Своєю смертю обіцяв ученикам, а через них, усім християнам, не залишити їх сиротами і Богомати теж обіцяла бути з нами завжди.

Якщо Сам Господь, за Його словом, називає Своїми братами і сестрами тих, хто чинить волю Отця небесного(Мат.12;5) , то чи відмовиться називати нас Своїми дітьми Мати Його?

У чому виявляється покров Божої Матері? Віруюче серце знаходить Покров в усьому, чим ми живемо. Ми бачимо Його в нашому добробуті, в нашому здоров’ї, в наших успіхах, в наших земних радостях. Покров Богородиці виявляється і в тих скорботах та різних випробуваннях, які Господу угодно нам посилати задля нашого розкаяння в гріхах, задля нашого спасіння. Божа Мати завжди з тим, і покров Її завжди над тим, хто вірний Її Синові, хто йде за Його покликом шляхом вічного спасіння. Вона, за словами Івана Золотоустого,- перша приймає Божественні дари і перша роздає ці дари і благословення людям, які шукають допомоги в Господа і милостей у Неї в своїх повсякденних потребах. Вона подає Свій материнський  покров усім, хто прагне світлого Царства Небесного, де Вона стоїть перед престолом Божим, куди ввійшли всі угодники Божі.

І ми сьогодні, віддаючи шану Пресвятій Благословенній Діві Марії, чеснійшій від Херувимів і славнійшій від Серафимів, благатимемо Її: «Покрий нас чесним Твоїм омофором від усякого зла і принеси молитви за нас, недостойних, Сину Твоєму і Богу нашому Ісусу Христу, щоб спастися душам нашим». Амінь.

Священик Ярослав ВАЛЮХ
(храм святих апостолів Петра і Павла м. Сокаль).

Голос Сокальщини на GoogleNews