Духовне життя

Провідна неділя

У церковній та народній традиціях встановлено особливі поминальні дні, коли відвідують могили, моляться в церквах і на цвинтарях за душі спочилих у Бозі. До таких належить Провідна неділя – перша після Великодня.

У різних етнорегіонах вона має й інші назви – «Поминальна неділя», «Проводи», «Могилки»… А її церковна назва – «Томина неділя». Церква у цей день вшановує апостола Тому.

Поминання і шана усопших – давня добра народна традиція, яка зародилася ще у дохристиянські часи. Тоді обряди поминання називали Радуницею, на честь богині весняного буйнотрав’я та весняної роси.

На Радуницю у сиву давнину в наших предків відбувалась урочиста тризна. Навіть приносили в жертву тварин. Згідно з давнім народним повір’ям, покійники радіють, коли їх поминають добрим словом живі родичі та ще й приходять на могили. Інколи й тепер справляють характерні трапези на могилах. Але церква їх не схвалює, бо вони часто перетворюються на гучні забави, веселощі з чаркою. А душам усопших потрібна молитва.

Тому на цвинтарях відправляють поминальні молебні. Роблять це, як правило, на могилі похованого священика або біля символічного хреста. Потім парох окроплює кожну могилу.

Цікавий і такий факт: у цей день негоже говорити «усопші», «померлі», бо знову ж, за народними віруваннями, душі все чують і можуть образитися. Тому вживають слова – «спочилі», «ті, що відійшли у вічність».

Провідна неділя на Гуцульщині має ще й таку дивну назву – «Рахманський великдень». Вона пов’язана з історичними подіями, коли на українські землі нападали турки і татари, полонили парубків та дівчат. На Великдень гуцули кидали у швидку гірську річку шматочки паски, яєчка і вірили, що бистра водиця донесе їх через тиждень до Туреччини, і наші бранці також відсвяткують Великдень, нехай, навіть, із запізненням. А словом «рахмані» починаються окремі сутри Корану. У перекладі це звучить «Слава Всевишньому».

Та які б обряди не існували, у Провідну неділю помолімося за душі покійних і звістімо їх: «Христос Воскрес!»

Підготував Тарас ЛЕХМАН.    

Голос Сокальщини на GoogleNews