Наші інтервю

Пільговики мають їздити безплатно – начальник управління праці та соціального захисту населення Володимир Огінський

Водій відмовляється перевозити осіб, які мають право на безплатний проїзд, виганяє пасажирів з автобуса, бо ті відстоюють свої права і не хочуть платити гроші… На жаль, такі ситуації не поодинокі. В редакцію газети скаржаться люди, що водії не хочуть возити пільговиків. Ми вирішили з’ясувати, чи має право водій маршрутки відмовити пільговику в проїзді? Чи є певні обмеження щодо кількості осіб пільгових категорій при проїзді в маршрутці? Про це наша розмова з начальником управління праці та соціального захисту населення Сокальської РДА Володимиром ОГІНСЬКИМ.

– Скільки на території Сокальського району проживає громадян, які мають право на пільговий проїзд у маршрутці, автобусі?

– Згідно з чинним законодавством є перелік осіб, які належать до пільгової категорії при проїзді в транспорті. Точної цифри сказати не можу, тому що кожного дня кількість пільговиків змінюється. З кожним роком зменшується кількість осіб, які користуються пільгами при проїзді, тому що старші люди помирають. Але за статистикою, на початок року, на території району проживали приблизно двадцять одна тисяча осіб, які мають право на безплатний чи з частковою оплатою проїзд.

– Розкажіть, будь ласка, хто має право на безплатний проїзд?

– Згідно із законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку», «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист», «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», «Про жертви нацистських переслідувань», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про прокуратуру», «Про охорону дитинства», «Про соціальний захист дітей війни», а також згідно з рішеннями Львівської обласної ради безплатно скористатись послугами міського та приміського пасажирського транспорту мають право такі особи: інваліди війни І, ІІ та ІІІ груп; учасники бойових дій, учасники війни, члени сімей загиблих, яким видано посвідчення; особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи І та ІІ категорії; сім’ї, які мають дитину-інваліда, якій встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою; герої соціалістичної праці; ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ, ветерани державної пожежної охорони; реабілітовані, військовослужбовці, які стали інвалідами під час проходження військової служби, жертви нацистських переслідувань; інваліди І, ІІ, ІІІ груп, дітиінваліди та одна особа, яка супроводжує інваліда І групи або дитинуінваліда; ветерани праці, пенсіонери з числа слідчих; діти з багатодітних родин, діти війни, пенсіонери за віком, учасники бойових дій УПА, вдови політв’язнів.

– Нам відомі випадки, коли водії відмовляються перевозити більше двох громадян пільгових категорій. Чи передбачено законом кількість пільговиків, які одночасно можуть скористатись послугами перевезення?

– Законодавством не передбачено жодних обмежень щодо кількості пасажирів пільгових категорій, які одночасно можуть перебувати в салоні транспортного засобу. В договорі про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який укладений між перевізниками, що здійснюють перевезення на території Сокальського району, та Львівською облдержадміністрацією, яка виступає замовником перевезень, зазначено: «перевізник зобов’язаний перевозити громадян пільгових категорій згідно з чинним законодавством». Ніде не вказано, що пільговиків має бути двоє. Перевізник зобов’язаний надати свої послуги всім пільговикам, які бажають скористатись проїздом у маршрутному таксі.

– Був випадок, коли водій сказав пасажирам-пільговикам платити за проїзд у суботу, мовляв, у вихідні дні менше пасажирів, немає виручки, тому пільги не поширюються…

– У перевезеннях немає таких понять як «робочі» та «вихідні» дні. Відмова водія перевозити у вихідні безплатно осіб, які мають право на пільговий проїзд, є цілком безпідставною. А безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом. Водій також не має права прискіпуватись до посвідчень, мовляв, не така печатка, переклеєна фотографія та ін. При підозрі, що посвідчення фальшиве, водій може переписати дані з нього і звернутися щодо їх перевірки. Але ні в якому разі не вчиняти розбірки з пасажиром. Ще бувають випадки, коли водії заявляють: це мій особистий транспорт, і я хочу везу пільговиків, а хочу – ні. Такі дії неприпустимі, є власник маршруту, який на тендері задекларував транспортний засіб, а чому на цьому маршруті їздить особа з приватним транспортом, мають право перевірити у транспортній інспекції.

– Керівники підприємств, які здійснюють послуги перевезення пасажирів, часто нарікають, що їм не відшкодовують кошти за перевезення пільговиків, тому і не хочуть возити цих людей…

– Hасамперед хочу зазначити: проблеми відшкодування коштів за пільгові перевезення, якщо вони і є, то стосуються керівників фірм, які здійснюють маршрутні перевезення, Управління соціального захисту населення та райдержадміністрації, але не пасажирів. Людина має право на безплатний проїзд, пред’явила посвідчення, і їй повинні надати послугу, водій не може вимагати у неї гроші за проїзд. Для відшкодування коштів перевізники мають надати пакет документів в управління праці та соціального захисту населення. Але не всі цим скористалися. Проте це не є підставою, щоб не возити пільговиків.

З кожним роком збільшується сума коштів, які виділяються для відшкодування перевезень пільгових категорій населення. Так, у 2010 році компенсація становила 130 тис. грн., в 2011му з бюджету було виділено 379 тис. грн., в 2012 відшкодовано 575,9 тиc. грн., тобто є збільшення фінансування. В минулому році договір про взаємодію та розрахунки (компенсації) за надані послуги з перевезення окремих категорій громадян на території Сокальського району уклали з перевізниками ПП «АвтоТрансСервіс», ФОП Кіт О. Я. та Сокальською філією ТзОВ «ФіакрЛьвів». Не всі подавали документи на відшкодування, бо треба було здавати списки пільговиків, які скористались пільговим проїздом, а перевізники не хотіли цих списків формувати.

У цьому році в Сокальському районі взято зобов’язання на відшкодування перевезень пільгових категорій населення на суму 527,1 тис. грн. Укладено договори з ПП «АвтоТрансСервіс», Сокальською філією ТзОВ «ФіакрЛьвів», ТзОВ «АвтоЛайн» та ФОП Оверчук Л. П.

– Як діяти пасажирам, які мають право на пільговий проїзд, але їм відмовили у безплатному перевезенні. Куди звертатися?

– В цьому році в управління праці та соціального захисту населення суттєво побільшало скарг на пільгові перевезення. Найбільше зареєстровано скарг, де маршрути обслуговує Сокальська філіяТзОВ «ФіакрЛьвів».

Якщо пільговику водій відмовив у безплатному перевезенні, насамперед, треба зафіксувати номер маршрутки чи автобуса, рейс, час здійснення порушення і, при можливості, зафіксувати прізвище та ім’я водія. Бо вони повинні мати бейджики, але не всі цього правила дотримуються. І з цими даними треба звертатись в управління праці та соціального захисту населення у Сокальському районі та райдержадміністрацію.

Розмовляла Ольга ДИЛИН.

Голос Сокальщини на GoogleNews