Наші інтервю

На вирішення проблем з підтопленням на Сокальщині потрібні кошти

У Львівській облдержадміністрації під головуванням міністра надзвичайних ситуацій України Віктора Балоги відбулося спільне засідання міжвідомчої робочої групи Державної комісії з питань ТЕБ та НС та Львівської обласної комісії з питань ТЕБ і НС. В ньому взяв участь і голова Сокальської районної державної адміністрації Микола МИСАК, котрий відповів на наші запитання.        

 – Які питання розглянуто на засіданні робочої групи?

 – Про ліквідацію наслідків стихійного лиха, що сталося 2327 липня 2008 року та проблемні питання протипаводкового захисту на території Львівської області; захист територій м. Червонограда та населених пунктів Сокальського району від підтоплень, пов’язаних із функціонуванням та ліквідацією вугледобувних підприємств ДП "Львіввугілля"; подолання екологічних наслідків тривалого видобутку нафти та озокериту на території м. Борислава; стан реалізації комплексних проектів відновлення екологічної рівноваги та ландшафту і рекультивації, порушених гірничими роботами земель у зоні діяльності гірничохімічних підприємств області.

– Миколо Івановичу, які проблеми порушували Ви?

– Я доповів по другому питанню, зазначив, що на території Сокальського району, включаючи Червоноград, здійснюють виробничу діяльність вісім вугільних підприємств. Починаючи з 1995го, розпочато та здійснюється ліквідація трьох вугледобувних шахт, а саме: № 1 "Червоноградська", № 5 "Великомостівська" і "Бендюзька". Готується до ліквідації шахта "Візейська". Наявність на території району діючих вуглевидобувних підприємств, а особливо закриття деяких з них безпосередньо пов`язане з негативним впливом на навколишнє природне середовище, а саме: просадку території, забруднення ґрунтів, ґрунтових та підземних вод, поверхневих вод та атмосферного повітря; зазнали значних порушень та випали із сільськогосподарського та лісогосподарського використання значні за площами території; внаслідок просідання поверхні землі проходить постійне підтоплення і затоплення житлових будинків, присадибних ділянок і таке інше; руйнуються автодороги сіл Волсвин, Бендюга, Сілець, Межиріччя, Острів, Добрячин; в зону підтоплень потрапляють повітряні лінії електропередач та зв`язку, мережі водопроводу, каналізації, газопроводи.

– Де найскладніша ситуація?

– Найскладнішою є ситуація в селі Бендюга, яке зазнало суттєвого негативного впливу від діяльності шахти "Бендюзька", що нині перебуває в стадії ліквідації. Внаслідок виробничої діяльності цього вугільного підприємства протягом останніх десятиліть відбувається просідання земної поверхні у межах її шахтних полів. Для захисту Бендюги від затоплення водами ріки Західний Буг у 80х роках минулого століття побудували захисну дамбу довжиною 3,9 км, яка знаходилася на балансі даної шахти. Але при її будівництві заходи, передбачені проектом, до кінця не реалізовані. На сьогодні стан цієї захисної дамби незадовільний, її параметри не відповідають проектним, а відмітки гребня нижчі проектних на 0,51,2 метра. Від підтоплення в цьому населеному пункті потерпають 20 садиб, 80 га сільськогосподарських угідь.

З метою захисту села Бендюга від підтоплень, проектом ліквідації шахти "Бендюзька" передбачено завершення будівництва вказаної дамби, спорудження насосної станції, а також електричної підстанції та лінії електропередач для її обслуговування. Для мінімізації наслідків підтоплення села впродовж 2010ого за рахунок коштів резервного фонду районного бюджету (87,990 тис. грн.) та коштів бюджету Межирічанської сільської ради (133,532 тис. грн.) облаштовано тимчасову насосну станцію, діяльність якої нині стабілізувало ситуацію щодо підтоплення Бендюги, але не вирішило цю проблему системно (потужність електродвигуна  55 кВт, продуктивність насосу  530 м3/год).

– А як з цією проблемою у Сільці та Межиріччі?

– Достатньо складно. І це внаслідок підроблення цих територій вуглевидобувними підприємствами, а також через специфічне розташування вказаних населених пунктів  в безпосередній близькості від русел річок Болотня, Рата, Західний Буг. З метою захисту Сільця і Межиріччя від підтоплень в 2003 році ПІ "Львівдіпроводгосп" розробило проект "Захист присілка Вільшина села Сілець і села Межиріччя від підтоплення і затоплення". На виконання в повній мірі необхідне фінансування в сумі більше 7400 тис. грн. За останні роки профінансовано: з обласного бюджету  449,4 тис. грн., власні кошти Сілецької та Межирічанської сільських рад  714,2 тис. грн. Однак, часткова реалізація вказаного проекту не вирішує проблеми захисту від підтоплення сіл Сілець та Межиріччя, а для його повного виконання необхідне фінансування з державного бюджету. Просідання території у зв`язку із підробкою та повінню спричиняють підтоплення у вказаних селах більше 140 садиб та 270 га сільськогосподарських угідь.

Проектом ліквідації шахти № 5 "Великомостівська" було передбачено фінансування робіт (будівництво захисної дамби) з метою захисту хутора Груд Волсвинської сільської ради, але досі фінансування цих робіт не проводили і роботи не виконували. Від підтоплення на території даної сільської ради потерпають 25 га сільськогосподарських угідь.

– Яка ситуація в інших селах району?

– Крім того, у 2010 році загострилася проблема з підтопленням частини села Острів та околиць Глухова, що є наслідком підроблення території цих сіл внаслідок виробничої діяльності шахт "Степова" та "Червоноградська". Сокальська районна державна адміністрація цьогоріч ініціювала проведення структурними підрозділами ДП "Львіввугілля" робіт щодо поглиблення та розчистки водовідвідних каналів південної частини Острова. Ці роботи на даний час проводять. Але такі заходи лише частково можуть стабілізувати негативну ситуацію, яка виникла. Від підтоплення, спричиненого просіданням території у вказаних селах, потерпають більше 200 садиб та 160 га сільськогосподарських угідь.

– Чи варто звертатися по допомогу до Уряду?

– З метою вирішення вищеперерахованих проблемних питань Сокальська райдержадміністрація  подала пропозиції на їх включення до Регіональної угоди між Кабінетом Міністрів України і Львівською обласною радою. Однак,  поки що фінансування робіт, передбачених згаданою угодою не проведено, так само як і робіт щодо захисту вказаних населених пунктів від підтоплення. Ці негативні явища призводять до загострення соціальної напруги, зростання кількості скарг і звернень мешканців району в різні інстанції для вирішення їх соціальних та екологічних проблем.

Пропонуємо включити до проекту протокольного рішення Державної комісії такі заходи: для захисту села Бендюга Межирічанської сільської ради Сокальського району від затоплення водами р. Західний Буг побудувати насосну станцію, три трубчасті переїзди, лінію електропередач, завершити будівництво правобережної захисної дамби на р. Західний Буг згідно з проектом ліквідації шахти "Бендюзька" (орієнтовна вартість робіт  2808,0 тис. гривень); забезпечення комплексного захисту присілка Вільшина села Сілець та села Межиріччя Сокальського району від затоплення та підтоплення. Спорудити захисні дамби, забезпечити централізоване водопостачання цих населених пунктів (орієнтовна вартість робіт  8896,0 тис. грн.); захист присілка Груд Волсвинської сільської ради та села Городище Сокальського району шляхом спорудження правобережної захисної дамби на р. Західний Буг (орієнтовна вартість робіт  750,0 тис. грн); забезпечення комплексного захисту Острова  від затоплення та підтоплення з будівництвом водовідвідних каналів (орієнтовна вартість робіт  700,0 тисяч гривень).
Крім того, пропонуємо провести в цьому році експертизу "Комплексного проекту  екологічної реабілітації Сокальського району", розроблену ВАТ "Гірхімпром" у 2008ому, з метою реалізації цього проекту впродовж 2012-2016 років.

Розмову вів Василь СОРОЧУК.

На знімку: голова Львівської ОДА Михайло ЦИМБАЛЮК та міністр МНС Віктор БАЛОГА під час засідання міжвідомчої комісії.
Фото Євгена Кравса.
 

Голос Сокальщини на GoogleNews